Národný projekt NPC II – Bratislavský samosprávny kraj

Myslite inak ako ostatní a vytvorte si svoj sen

Creative Point je tvorivá dielňa poskytujúca nové technológie vhodné na tvorbu prototypov – ako 3D tlačiarne, laser, CNC frézy, skenery a plotre na rozvoj zručností a tvorivých nápadov. Naším cieľom je pomôcť mikro, malým a stredným podnikateľom, ale i záujemcom o podnikanie formou sprístupnenia atraktívnych bezplatných služieb technického a technologického charakteru.


Zhmotnite vlastné kreatívne nápady a sny

Použitím dostupných technológií a strojov si môžete vytvoriť originálne prototypy, modely či dizajny.

Chcete vedieť, ako na to?

Využite možnosť zúčastniť sa rôznych skupinových odborných činností (workshopov), prostredníctvom ktorých budete krok po kroku vtiahnutí do tvorby 3D alebo 2D modelov – od ich digitálnej podoby až po finálny hmatateľný prototyp. Po celý čas vám budú asistovať špeciálne vyškolení technickí pracovníci a lektor.

Inšpirujeme a motivujeme

Naši zamestnanci v Creative Point aktívne pracujú aj na tvorbe vlastných nových projektov, ktoré vám môžu slúžiť ako inšpirácia. Naviac vás budeme motivovať aj úspešnými príkladmi podnikateľov, ktorí na základe tvorby prototypov a hand made rozbehli svoj vlastný biznis.

Pre koho sú určené naše služby?

Tvorivá dielňa je otvorená pre malých a stredných podnikateľov z radov dizajnérov, architektov, kreatívcov, osôb, ktoré majú invenčné nápady, ale taktiež pre záujemcov o podnikanie, ktorí majú záujem rozvíjať svoje kreatívne myslenie až po podnikateľský nápad.

Služby a podporu Creative Point môžu čerpať:

 • podnikatelia – právnické osoby alebo fyzické osoby oprávnené na podnikanie podľa § 2 ods. 2 písm. a), b), c) zákona č. 513/1991 Zb. obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov, ktoré spĺňajú definíciu MSP a podmienky oprávnenosti cieľovej skupiny národného projektu NPC II – Bratislavský samosprávny kraj.
 • Podniky musia mať sídlo na území Bratislavského samosprávneho kraja. Aktuálna dĺžka existencie MSP nie je rozhodujúca.
 • nepodnikatelia – fyzické osoby (záujemcovia o podnikanie) bez obmedzenia veku s trvalým pobytom na území Bratislavského samosprávneho kraja (ďalej BSK).
 • Výnimku spomedzi fyzických osôb – nepodnikateľov tvoria cudzí štátni príslušníci, ktorí sa preukážu potvrdením/záznamom o prechodnom pobyte na území Bratislavského samosprávneho kraja alebo študenti s trvalým bydliskom mimo územia BSK, ktorí sa preukážu platným potvrdením o dennom štúdiu na niektorej z univerzít/vysokých škôl/stredných škôl sídliacich a pôsobiacich na území Bratislavského samosprávneho kraja. Takíto študenti však nebudú môcť zároveň využívať služby Národných podnikateľských centier v iných krajoch Slovenska poskytované v rámci komplementárneho národného projektu NPC v regiónoch.

Služieb Creative Point sa môžu zúčastniť výlučne registrovaní a overení klienti NPC. Zaregistrovať sa môžete online formou priamo na našej stránke v sekcii Prihlásenie. Po registrácii sa môžete ako klient NPC prihlásiť na jednotlivé služby. 

Podmienky poskytovania konkrétnych služieb a bližšie informácie nájdete uvedené v rámci nasledujúcej sekcie Služby Creative Point a vo výzvach zverejňovaných v Aktualitách. Máte ďalšie otázky? Niektoré odpovede nájdete v sekcii Často kladené otázky. V prípade ďalších individuálnych otázok nás neváhajte priamo kontaktovať mailom na creativepoint@npc.sk, telefonicky na čísle 0917 564 401 alebo prostredníctvom Facebooku.

Služby Creative Point

Počas celého roka pre vás pripravujeme jedenkrát mesačne besedy vo forme „Kreatívnych raňajok“ a „Poobedných siest“ pod vedením skúsených expertov z rôznych oblastí podnikania. Chceme, aby vám nič neuniklo, a tak si plánované udalosti môžete pozrieť v časti Podujatia, kde sa zároveň môžete na konkrétne podujatie prihlásiť.

V prípade, ak sa podujatia chce zúčastniť mikro, malý a stredný podnik, môže naň vyslať až tri osoby v pracovno-právnom alebo vlastníckom vzťahu k jednému podnikateľskému subjektu.

Aktuálne výzvy

Zoznam najbližších podujatí a špeciálnych workshopov nájdete v sekcii Podujatia 

 

Utorky v znamení techniky

Patríte medzi technologických nadšencov? Ak áno, nenechajte si ujsť jednorazové odborné poradenstvo zamerané špeciálne na technické témy, ako napríklad:

 • základy 3D/2D modelovania (Blender, CorelDraw, Rhino, AutoCAD a i.);
 • práca na 3D tlačiarni/laseri/fréze/cutteri a ostatných technológiách v priestoroch dielne;
 • návrh bytového/architektonického/Art Decor dizajnu;
 • výroba prototypu – ako začať a čoho sa vyvarovať.

Čo plánujeme a ako sa prihlásiť?

V priebehu roka pre vás každý utorok pripravujeme pravidelné stretnutia pod vedením skúsených expertov z rôznych oblastí vytvárania prototypov. Chceme, aby vám nič neuniklo, a tak si plánované udalosti môžete pozrieť v časti Podujatia, kde sa zároveň môžete na konkrétne podujatie prihlásiť.

V prípade, ak sa podujatia chce zúčastniť mikro, malý a stredný podnik, môže naň vyslať až tri osoby v pracovno-právnom alebo vlastníckom vzťahu k jednému podnikateľskému subjektu.

Aktuálne výzvy

Zoznam najbližších podujatí a špeciálnych workshopov nájdete TU

 

Pracujte na svojom projekte 25 hodín pod dohľadom technického pracovníka

Máte v hlave nápad, ktorý chcete zhmotniť, a nie je časovo náročný? Ako klienti NPC môžete využívať technické vybavenie našej tvorivej dielne v rámci individuálneho poradenstva v rozsahu 25 hodín. Naši vyškolení pracovníci v Creative Point vám radi pomôžu zvoliť správny technologický postup, poradia, ako zrealizovať konkrétne projekty, a pomôžu vám s obsluhou zariadení.

Aktuálne výzvy

Aktuálne otvorené výzvy pre nepodnikateľov, ale aj pre podnikateľov nájdete v sekcii Špeciálne služby - Creative point 

 

 

Roadshow a exkurzie pre stredné a vysoké školy

Zaujíma vás dianie v našej tvorivej dielni, možnosti využívania najnovších technológií a čerpania služieb technologického charakteru?Navštívte nás priamo v Creative Point, ktorý je súčasťou Národného podnikateľského centra v Bratislave, a to prostredníctvom vopred plánovanej exkurzie. Taktiež máte možnosť dohodnúť si s manažérom individuálny termín Roadshow priamo vo vašej škole/firme.
V prípade záujmu o exkurziu alebo Roadshow neváhajte kontaktovať manažérov Creative Point.

 

Intenzívne workshopy

Chcete sa v priebehu štyroch dní naučiť obsluhovať jednu z technológií dielne, spoznať nové výrobné postupy a zároveň si zmajstrovať vopred určený projekt?

V tom prípade je Bootcamp práve pre vás. Dvakrát ročne pre vás organizujeme intenzívne workshopy, kde vás v krátkom čase naučíme vyrábať prototypy. Bootcamp pozostáva zo štyroch po sebe idúcich workshopov v celkovej dĺžke 12 hodín (1 workshop = 3 hodiny).

 

Stroje v našej tvorivej dielni

Laser Epilog Fusion M2

Rezacia plocha: 813 x 508 mm 
Výkon: 120 W 
Rozlíšenie: 75 až 1200 dpi

Laser je určený na rezanie a gravírovanie do rôznych materiálov.

Gravírovanie je možné do: akrylu, plastov, skla, kože, dreva, korianu, textilu, natieraných kovov, eloxovaného hliníka, keramiky, kameňa, mylaru, papiera a kartónu, gumy a ďalších iných materiálov.

Rezanie je možné do: akrylu, plastov, kože, dreva, korianu, textilu, mylaru, papiera a kartónu, gumy a iných materiálov.

Laser umožňuje tvorbu rôznych architektonických modelov, dekoratívnych predmetov, módnych doplnkov, ale aj produktov s praktickým využitím.

3D tlačiareň Prusa i3 MK2

3d.jpg

 

Typ tlače: FDM
Tlačová plocha: 250 x 210 x 200 mm
Tlačový materiál: ABS, Ninjaflex, PLA, PET, HIPS - filament 1,75 mm
Počet hlavíc: 1

Prusa i3 MK2 je tlačiareň vhodná na tlačenie objektov z materiálu PLA, ABS, PET, HIPS a ďalšie, o hrúbke 1,75 mm. Jedná sa o typ tlače: FDM (fused deposition modeling), v prípade ktorého model vzniká nanášaním vrstiev taveného plastu. Podporuje tlač z formátov .obj a .stl

3D tlačiareň BCN3D Sigma

3D tlačiareň BCN3D Sigma.png

Typ tlače: FDM
Tlačová plocha: 210 x 297 x 210 mm
Tlačový materiál: PLA, ASB, Nylon, PET-G, TPU, PVA - filament 2,85 mm
Presnosť tlače: 1 mikrón (0,001 mm)
Počet hlavíc: 2

BCN3D Sigma je tlačiareň vhodná aj na dvojfarebnú tlač o hrúbke 2,85 mm. Jedná sa o typ tlače: FDM (fused deposition modeling), v prípade ktorého model vzniká nanášaním vrstiev taveného plastu. Podporuje tlač z formátov .obj a .stl

SLA 3D tlačiareň FORMLAB 2

SLA 3D tlačiareň FORMLAB 2.png

Typ tlače: Stereolithography  SLA
Tlačová plocha: 145 x 145 x 520 mm
Tlačový materiál: fotoreaktívna živica
Minimálna hrúbka stien: 0,4 mm
Veľkosť najmenšieho tlačového bodu: 140 µm
Podporované formáty: .stl, .obj
Teplota materiálu: do 35 °C

Pracuje na princípe stereolithography (SLA), čo je nanášanie vrstiev fotopolyméru na akrylovej báze vytvrdzovaného UV svetlom. Tento typ tlače dokáže vytvoriť modely s úžasným detailom. Jej obsluha je jednoduchá a v spojení so širokým portfóliom tlačových materiálov je vhodná pre profesionálov v rôznych odvetviach od strojárstva až po lekárstvo.

3D tlačiareň Zortrax M300

3D tlačiareň Zortrax M300.png

Typ tlače: FDM
Tlačová plocha: 300 x 300 x 300 mm
Tlačový materiál: PLA, ASB, Ninjaflex - filament 1,75 mm
Presnosť tlače: 1 mikrón (0,001 mm)
Počet hlavíc: 2

Zortrax M300 je tlačiareň vhodná na tlačenie väčších objektov z materiálu ABS, PLA o hrúbke 1,75 mm. Jedná sa o typ tlače: FDM (fused deposition modeling), v prípade ktorého model vzniká nanášaním vrstiev taveného plastu. Podporuje tlač z formátov .obj a .stl

Profesionálna CNC fréza/ gravírka Kompas F1100
Čistá pracovná plocha: 1250 x 700 x 200 mm 
Počet CNC osí: 3

Zatiaľ čo 3D tlačiareň funguje na princípe pridávania materiálu, CNC fréza, naopak materiál opracúva. Vďaka tomu vzniká výsledný produkt (skelety modelov lodí, automobilov, 3D zobrazenie hradov, zámkov, pohorí a pod.) 3 - osá CNC fréza Kompas F1100 je schopná gravírovať a frézovať plasty, hliník, drevo, mosadz a niektoré druhy betónov.

CNC fréza Uni fraes 440

Čistá pracovná plocha: 440 x 165 x 330 mm
Počet CNC osí: 3

Princíp práce 3-osej frézy spočíva vo vedení stroja na základe súradníc z počítačového modelu, čím sa prenáša tvar modelu do opracovaného polotovaru. CNC fréza je vhodná na rýchle a presné obrábanie materiálov z ocele, mäkkých kovov a plastov, ideálne pre frézovanie presných otvorov a odrážok, vyrovnávanie povrchov a prípadné gravírovanie a pod.

CNC horizontálny sústruh Unidreh 550

Maximálne rozmery: 550 x 1050 mm
Sústruh slúži na trieskové obrábanie rôznych druhov materiálov (ocele, mäkkých kovov – mosadz, hliník, meď, plastov a dreva) pomocou rezných nástrojov upevnených na podpore stroja. Pomocou sústruhu dokážete vyrobiť rotačné súčiastky ako hriadele alebo osky, vyrezať závity, či už vonkajšie alebo vnútorné.

CNC rezačka horúcim drôtomPočet CNC osí: 2 prípadne 3 
Motor Krokový: 2 A, 1,8° 
Maximálna rýchlosť posunu: 300 mm/min 
Presnosť: 0.1 mm 
Posun X/Y: 240 mm/145 mm 
Veľkosť otočného podstavca: ø 260 mm 
Najmenšie otočenie podstavca: 360°/800/2 = 0.225° 
Rezací oblúk: šírka 170 mm, výška 350 mm

Rezací transformátor: 600 – 850° 
Vyrezávačka opracúva mäkké materiály ako je napríklad polystyrén.

Plotrový rezač (vinyl cutter) INTEO 1350
Rezacia plocha: 1250 mm 
Max. rýchlosť rezu: 500 mm/s 

Vinylový ploter umožňuje vyrezávanie do samolepiacich fólií, fólií na textílie a papiera. Na plotri je možné vyrezávať rôzne motívy od písma až po komplexné návrhy o veľkosti niekoľkých metrov.

Plotrový rezač (vinyl cutter) Graphtec CE6000-60 Pro

Plotrový rezač (vinyl cutter) Graphtec CE6000-60 Pro.jpg

Rezacia plocha: 600 mm
Max. rýchlosť rezu: 900 mm / s
Vinylový ploter umožňuje vyrezávanie do samolepiacich fólií, fólií na textílie a papiera. Na plotri je možné vyrezávať rôzne motívy od písma až po komplexné návrhy o veľkosti niekoľkých metrov.

Headset Oculus quest 2

 • Samostatne fungujúce zariadenie alebo pripojenie k pc
 • 128 GB úložisko
 • Procesor Qualcomm Snapdragon XR2
 • Rozlíšenie 3664 × 1920 (1 832 × 1 920 px na oko)
 • Zorné pole 100 ° (vodorovne)
 • Obnovovacia Frekvencia 90 Hz
 • Reproduktory s 3D zvukom
 • Zameranie pre design, architektúru, priemysel, medicínu, vzdelávanie, biznis mítingy alebo osobné tréningy
 • Vysielanie z headsetu na monitor
 • Podporuje Hand tracking
 • Čierno biele videnie skrz (see through)
 • Dva ovládače
 • Wifi, bluetooth
aaaaa.jpg

Headset Pico Interactive Pico 4

 • Samostatne fungujúce zariadenie alebo pripojenie k pc
 • 128 GB úložisko
 • Procesor Snapdragon XR2
 • Rozlíšenie  4320 x 2160 (2160x2160 px  na oko)
 • Zorné pole 105 ° (vodorovne)
 • Obnovovacia Frekvencia 90 Hz
 • Reproduktory s 3D zvukom
 • Zameranie pre design, architektúru, priemysel, medicínu, vzdelávanie, biznis mítingy alebo osobné tréningy
 • Vysielanie z headsetu na monitor
 • Podporuje Hand tracking
 • Farebné videnie skrz (see through)
 • Dva ovládače
 • Wifi, bluetooth
2.jpg

HTC Vive Pro Full kit virtuální brýle 

 • Virtuálne okuliare pripojené k pc
 • PC úložisko
 • Rozlíšenie 2880 x 1600 (1440 x 1600px na oko)
 • Zorné pole 110 ° (vodorovne)
 • Tracking pohybu v rozsahu 360⁰
 • Obnovovacia Frekvencia 90 Hz
 • Slúchadlá s 3D zvukom
 • Dva ovládače so senzormi
 • Dva infra majáky
 • Zameranie pre design, architektúru, priemysel, medicínu, vzdelávanie, biznis mítingy alebo osobné tréningy
 • Vysielanie z headsetu na monitor
 • Bluetooth
3.png

KATVR Pohybová platftorma KAT WALK MINI

 • Pohybová platforma pre voľný pohyb vo virtuálnom priestore 360⁰
 • Široká škála pohybov : krčenie, krytie, chôdza, behanie a skúmanie okolia
 • Snímanie pohybu (omni directional)
 • Nastaviteľná výška konštrukcie 1,4 – 1,95 m
 • Nosnosť platformy do 130 kg
 • Podpora aplikácií s voľným pohybom (locomotion)
 • Určené pre výcvik v simuláciách ako VR bezpečnostné cvičenia, hasenie požiaru, cestovný ruch, šport, vzdelávanie v oblasti priemyslu, lekárske školenia
 • Podporované VR headsety: Vive, Oculus, PSVR, Pimax a iné.
4.jpg

 

Okuliare so rozšírenou realitou Magic leap One

 • Samostatne fungujúce zariadenie
 • 128 GB úložisko
 • Rozlíšenie  1280x960 px  na oko
 • Zorné pole 76,9 ° (diagonálne)
 • Vysielanie z okuliarov na monitor alebo tablet
 • Obnovovacia Frekvencia 122 Hz
 • Reproduktory s 3D zvukom
 • Zameranie pre design, architektúru, priemysel, medicínu a  vzdelávanie
 • Farebné videnie skrz 1080 px 30fps (pass through)
 • jeden ovládač
 • Wifi, bluetooth
 • Podporuje Motion, eye, hand, tracking
5.png

Samsung okuliare Gear VR s ovládačom

 • Kompatibilné so smartfónmy Galaxy S9 S9Plus S8, S8+ ,Note5, S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge, Note7
 • Zorné pole 101 ° (vodorovne)
 • jeden ovládač
 • Zameranie pre zábavu , chat, sledovanie  videí ,filmových žánrov a  hranie hier s 360 panorámou
6.jpg

Skener Artec Spider

Skener Artec Spider.jpg

 

Pracovná vzdialenosť: 0,2 – 0,3 m
Rozlíšenie: 0,1 mm
Rozlíšenie textúry: 1,3 mp
Zorné pole: najbližší rozsah 90 x 70 mm, najvzdialenejší rozsah 180 x 140 mm
Expozičný čas: 0,0002 s

Artec Spider je profesionálny ručný 3D skener. Vytvára rýchle, textúrované a presné skenovanie a zachytáva zložité detaily s vysokou presnosťou. Spider je dokonalým riešením pre výrobu a priemyselný dizajn, kde sa vyžaduje vyššia presnosť snímania objektov s ostrými hranami a zložitými detailmi. Artec Spider je vďaka Artec Scanning SDK teraz integrovaný do takmer akéhokoľvek systému a je nevyhnutný v nespočetných odvetviach vrátane kontroly kvality, automobilového priemyslu, medicíny, ochrany dedičstva, počítačovej grafiky, dizajnu, súdneho znalectva, vzdelávania, reverzného inžinierstva a architektúry.

Skener Matter and Form

Skener Matter and Form.jpg

Presnosť skenovania: 0,1 mm
Maximálna veľkosť objektu: 180 x 250 mm, váha – 3 kg

3D skener Matter and Form prináša farebné 3D skenovanie profesionálnej kvality rýchlo a jednoducho. Kompaktný 3D skener Matter and Form sníma 2000 bodov za sekundu s vynikajúcou presnosťou ± 0,25 mm a pri rozlíšení ± 0,43 mm pomocou pohyblivej HD kamery a dvojicou laserov. Po počiatočnom nastavení, skenujete objekty jednoducho s jednoduchým stisnutím tlačítka. Skenovanie môže trvať iba 6 minút.

Spájkovacia, odspájkovacia a teplovzdušná stanica s odsávaním CT-858 SMDSpájkovacia stanica: Teplota hrotu 200-480°C 

Odspájkovacia stanica s odsávačkou: 
Výkon odsávačky: max. 15 l / min. 
Teplota hrotu: 300-450°C 

Teplovzdušná stanica: 
Teplota vzduchu: 24 l /min 
Výkon fúkania: 100-420°C 


Stolová vŕtačka – minifrézka PROXXON MF 70

Malá a jemná frézka - ideálna pre laboratóriá, očných optikov, šperkárov, elektronikov, strojárov a modelárov. 


Ďalšie stroje a príslušenstvo 

V našej dielni sa nachádza aj elektronické príslušenstvo a stroje ako multimeter, laboratórny zdroj, osciloskopy a multifunkčný generátor signálov. Taktiež máte možnosť sa u nás naučiť pracovať s HiTech elektronickou stavebnicou Arduino alebo si naprogramovať vlastný minipočítač Raspberry PI.

Často kladené otázky

Tvorivá dielňa Creative Point je súčasťou Národného podnikateľského centra v Bratislave, ktoré sídli v budove Twin City blok A, Karadžičova 2, Bratislava. Nachádza sa na podlaží -1, ktoré je dostupné použitím výťahov z recepcie. Po vystúpení z výťahu je smer cesty vedený značením Creative Point priamo k dverám tvorivej dielne. Zazvonením na zvonček privoláte obsluhu, ktorá vás vyzdvihne.

Prevažnú časť zariadení tvoria 3D tlačiarne, laser, vinyl cutter a CNC frézy. Kompletný zoznam zariadení nájdete v sekcii Stroje v našej tvorivej dielni.

Služby Creative Pointu, rovnako aj využívanie strojov v rámci nich je bezplatné.

Áno. Každý klient pracuje s vlastným materiálom. Pred jeho zakúpením je nevyhnutné vopred konzultovať jeho vhodnosť s povereným technickým pracovníkom Creative Point-u.

Creative Point je otvorený každý pracovný deň v čase od 9.00 do 15.00 hod. 

Veľkosť, výkon a presnú charakteristiku zariadení nájdete na našej stránke v sekcii Stroje v našej tvorivej dielni.

Pre 3D tlačiarne sa používajú materiály ABS, PLA rôznych hrúbok (1,75 a 2,85 mm) a špeciálna živica pre SLA tlačiareň. Bližšia špecifikácia pre každú tlačiareň sa nachádza na stránke v sekcii Stroje v našej tvorivej dielni.

Áno, v prípade rezania/ gravírovania na laseri, práce na vinyl cutteri a strojoch, ktorých obsluha trvá kratšie ako jednu hodinu, je vaša prítomnosť v dielni vyžadovaná.

Zmyslom využívania strojov Creative Point je podpora podnikateľských nápadov, nie len formou sprístupnenia technológií, ale taktiež zaučením na prácu s nimi. Naučiť klienta práci na strojoch si z tohto dôvodu vyžaduje jeho osobnú prítomnosť.

V prípade niekoľko hodinovej tlače nie je vyžadovaná vaša neustála prítomnosť v dielni. Je však nevyhnutné, aby ste sa nachádzali v priestoroch dielne v momente, keď budeme spoločne s vami nastavovať a spúšťať tlač. Rovnako je potrebné, aby ste boli prítomní pri ukončení tlače, kedy dochádza k vyňatiu modelu.

Časť služieb Creative point – konkrétne formy skupinového poradenstva je možné čerpať jednorazovo. V prípade individuálneho poradenstva môže klient využívať služby opakovane v presne vymedzenom rozsahu (25 hod., 60 hod.) Ak potrebujete poradiť pri výbere vhodného poradenstva neváhajte kontaktovať zamestnancov Creative Pointu.