Najskôr módu učila, dnes ju tvorí

Podnikateľka Veronika Kostková navrhuje a tvorí svadobné šaty. V rozhovore s ňou sa dozviete, či jej modely našli klientelu na slovenskom trhu a aká marketingová stratégia jej v podnikaní pomáha.


Vráťme sa najskôr na začiatok. Prečo ste začala podnikať?

Tvorbe svadobných šiat som sa začala venovať ešte popri učení na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. Najskôr som to brala ako tvorivú zábavku, ale postupne mi pribúdalo viac a viac neviest. Mať dve zamestnania začalo byť pre mňa zaťažujúce. Dopracovala som sa do bodu, kedy som si musela vybrať či škola alebo podnikanie. Rozhodla som sa podnikať a môžem povedať, že to bolo jedno z  mojich najlepších rozhodnutí.

Svadobné šaty tvoríte od začiatku vašej kariéry?

Po skončení štúdia na Vysokej škole výtvarných umení som sa venovala dámskym kolekciám všeobecne. Vtedy však služby návrhárov viac vyhľadávali klientky kvôli spoločenským šatám. Lokálna móda nebola tak populárna ako je teraz. Dopyt som však mala práve na svadobné šaty a to ovplyvnilo moju cestu. Občas premýšľam, či som chcela tvoriť šaty od mala. No, keď sa pozriem späť do svojho detstva, vždy som kreslila “slávnostné ”šaty, takže odpoveď je, že som si zrejme túto cestu vybrala už dávno predtým.

A ako vyzerajú vaše kolekcie dnes?

Každoročne navrhujem svadobné kolekcie plné éterických modelov - Veronika Kostkova wedding atelier určené pre trendové nevesty, ktoré túžia po originálnych slovenských šatách, iných aké ponúkajú svadobné salóny. Zároveň ponúkam líniu Veronika Kostkova unique brides pre náročnejšie klientky, ktoré chcú mať unikátny model vytvorený v jednom kuse výlučne iba pre ne.

Najkrajšia spomienka na začiatky podnikania je....

Moment, kedy som na okno ateliéru nalepila svoje meno.

 

,,V Národnom podnikateľskom centre, som súčasťou inkubátora. Mala som problém hlavne s ekonomikou a to, ako nastaviť a sledovať príjmy a tiež ako robiť finančné plánovanie. To čo robím ja nazývam “intuitívna ekonomika”, ale pri dlhodobom plánovaní to nefunguje :) tu treba jasné a striktné čísla. S číslami veru kamarátka nie som, som kreatívna a my kreatívci máme málokedy vzťah k číslam.”

 

V NPC ste čerpala aj poradenstvo. Čo ste riešila s konzultantom?

Stratégiu podnikania, finančný plán, ale aj nastavenie SEO, či písanie príspevkov, zmluvy s klientami aj so zamestnancami. Snažím sa vybrať vždy vybrať tému, ktorá je pre mňa aktuálna.

Iv santa_3.jpgFoto: Iv Santa

 

Ako ste už spomenula, dopyt po lokálnej móde je väčší. V čom sú vaše modely unikátne? 

Či už sú moje modely z kolekcie alebo navrhnuté pre klientku na mieru, ich výnimočnosť spočíva v tom, že dokonale sadnú na postavu. Okrem toho, sú ľahké a príjemné. Dbám na miery a predstavy o dokonalých svadobných šatách každej klientky.

Dbáte aj na materiály, ktoré používate?

Pracujem prevažne s európskymi dodávateľmi na čipky aj ostatné materiály. Čipky pochádzajú z krajín ako Španielsko, Portugalsko či Francúzsko, ktoré majú bohatú históriu výroby práve materiálov. Dlhodobo spolupracujem s kórejskou značkou pre dizajnérov, ktorá zastrešuje malých kórejských producentov, je absolútne transparentná a dbá na nulové emisie pri doručovaní.

A aká cesta vedie od náčrtu po finálny produkt?

Každý model si okrem návrhu a výberu vhodného materiálu vyžaduje aj výrobu strihu a skúšky. Častokrát strihám model najskôr zo skúšobného materiálu, na ktorom doladím strih a až potom z finálneho materiálu. Pri tvorbe modelov do kolekcií aj modelov pre klientky sú potrebné aspoň dve - tri skúšky, kde všetko odskúšame, predtým ako sa samotné šaty dokončia.

Po všetkých skuškách príde na rad samotné šitie. Šijete ich vy alebo máte krajčírky?

Na najväčšiu sezónu mám jednu asistentku, ktorá mi pomáha s výrobou šiat a teraz takisto jednu stážistku na pomocné práce. Práce je už viac ako stíhame zvládať,  a preto by som chcela prijať ešte jednu krajčírku na plný úväzok.

Matej Kmet 2.jpgFoto: Matej Kmeť

 

Na instagrame máte kvalitné fotky a vizuálne všetko ladí. Je to stratégia, ktorá predáva vaše šaty?

Určite. Veľa klientok ma nájde práve prostredníctvom sociálnych sietí. Svoj instagram si doslova “piplem” a snažím sa ho udržať graficky pútavý. A samozrejme, okrem instagramu my funguje staré dobré “dobré slovo”. Veľa zákazníčok ma oslovilo práve vďaka dobrým referenciám od známych.

Robíte na instagrame aj inú aktivitu, ako je  pridávanie fotiek modelov?

Pri fotkách používam slovenské hashtagy, ktoré sú čím ďalej tým viac vyhľadávané. Takisto pravidelne postujem storky s rôznymi témami a inšpiráciami, s klientkami rada komunikujem prostredníctvom ankiet, či kvízov.

Kde hľadáte inšpiráciu na nové modely šiat?

Pri cestovaní, počúvaní hudby a v umení. Skladám moodboardy z abstraktných obrázkov a častokrát ma inšpiruje samotný materiál. Je to rôzne. Samozrejme sa snažím sledovať aj trendy v svadobných šatách, ale slepo ich nenasledujem. Dbám na to, aby šaty mali hlavne môj rukopis.

A čo vaše klientky. Sú z rôznych kútov Slovenska alebo pôsobíte len v jednom meste?

Takmer dva roky som mala ateliér v Trenčíne. No, po niekoľkých rokoch života v Trenčíne som sa presunula do Bratislavy. Práve klientela bola jedným z dôvodov, prečo som sa presunula naspäť do hlavného mesta. Väčšinou sú moje klientky z Bratislavy a okolia. Hoci som vzdialenosť medzi týmito dvoma mestami nevnímala tragicky a v zásade, veľmi neovplyvňovala moje podnikanie, klientky sa zmene  potešili. Je pre ne komfortnejšie prísť po práci do ateliéru v Bratislave ako cestovať do Trenčína.

Zmenilo sa niečo aj vo vašom živote, keď ste sa presťahovala?

Pre mňa sa zmenilo hlavne to, že nemusím v práci tráviť toľko víkendov a večerov, pretože často som sa snažila prispôsobiť časy skúšok práve nevestám, prichádzajúcim z iných miest.

 

Viktória Kiripolská

Foto: Iv Santa, Matej Kmeť

Príbehy klientov NPC: