Filip Macho: Za poradenstvo nič nedáte a môžete sa len veľa dozvedieť

Značka Maesif vznikla v roku 2019 vo Zvolene, keď sa dvaja študenti rozhodli ísť za svojím snom. Chceli priniesť na slovenský trh firmu s kvalitným masívnym nábytkom. O podnikateľskej ceste sme sa rozprávali s jeho zakladateľom Filipom Machom.


Filip študoval na Drevárskej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Počas študentských čias býval na internáte so spolužiakom a dnes už spoluzakladateľom firmy Jurajom Červeným.  Kamaráti sa rozhodli zútulniť si izbu konferenčným stolíkom. Ako to dopadlo, sa dozviete v rozhovore s Filipom Machom.

Mali ste v tom čas už praktické skúsenosti s výrobou nábytku?

Ja som mal praktické skúsenosti zo strednej a Juraj z architektúry v Prahe. Vybavili sme si BOZP pre vstup do dielní, urobili dizajnový návrh a pustili sa do výroby. Po úspešnom projekte číslo 1 sme začali vyhľadávať zákazky podobného typu a poobedia sme trávili v dielni. Vtedy sme boli štvrtáci.

Akým smerom sa ďalej uberala vaša cesta?

Prenajali sme si prvú dielňu, požičali peniaze na stroje a začali sme pracovať na našom malom sne. Cesta to bola zo začiatku tŕnistá, pretože sme nemali peniaze na financovanie chodu firmy. Prácu v dielni sme striedali s umývaním okien na výškových budovách. Bola to dobre platená výškarina J  Postupne sme sa formovali, skúšali nové veci a oslovovali ľudí, no stále to bolo málo.

 

,,Grant v podobe bezplatného poradenstva sme si rozdelili na dve časti a to právne poradenstvo a marketing. Pri právnom poradenstve sme si vypracovali stanovy na ochranu osobných údajov - GDPR a bola to práca hlavne pre advokáta, ktorý musel našiť znenie pre našu firmu. Pri marketingu sme konzultovali predovšetkým stratégie, ako sa zviditeľniť, ako riešiť kampane a v neposlednom rade úpravu stránky. Sedenia v dobe kovidovej sme museli riešiť online a boli to približne dve hodinky týždenne, resp. ako sme si dohodli termín. V každom prípade odporúčam každému začínajúcemu podnikateľovi. Osobne za to nič nedáte a môžete sa len veľa dozvedieť,“ hovorí o spolupráci Ing. Filip Macho.

A rástli ste ďalej?

Po Martinovi sme postupne  zobrali do tímu ďalších ľudí. Momentálne je vo firme 7 ľudí. Traja zakladatelia, dvaja pracovníci v dielni a dvaja montážnici. Verím, že časom nás bude oveľa viac a pridá sa aj fordovská automatizácia. Všetko ukáže čas, ale myslím, že máme dobre našliapnuté, pretože sme sa zišli skvelá partia, v ktorej platí argumentačná demokracia a každú úlohu si vieme otvorene vydiskutovať.

Pomaly sa váš tím rozrastá. To zrejme znamená aj viac práce.

Momentálne sa zameriavame na výrobu celých interiérov, a teda riešenie zákazky si vyžaduje komplexné poznatky o materiálových a technických vlastnostiach. V podstate nás to aj viac baví, pretože sa stretávame s rôznym stupňom problému, kde sa ukáže ako vieme skĺbiť dizajn a riešenie.

6.jpg

Kto je vaša klientela a vieme na Slovensku oceniť dizajn interiérov na mieru?

Myslím, že sa to na Slovensku zlepšuje. Keď sa pozrieme o dve generácie späť, tak každá rodina mala interiér od lokálneho stolára a vynikala individualita obce alebo kraja. Potom nastúpila doba zefektívňovania a sériového nábytku a toto čaro sa stratilo a nahradilo ho nákupné centrum s lacným nábytkom, ktoré sa kvalitou a dizajnom nechytá na potreby trhu. Česť kvalitným aj slovenským značkám J My sa snažíme vyrábať jedinečný nábytok, a nie je podstatná kvantita, ale kvalita. Je potrebné vedieť, že osobitá výroba trvá oveľa dlhšie, a preto nemôže byť cena nižšia ako v komerčných obchodoch. Na druhej strane prinášame do domácností jedinečnosť a odlišnosť, ktorú všetci tak hľadáme.

Okrem interiérov tvoríte jedálenské stoly, postele a úložný nábytok. Ako prebieha proces výroby nábytku, ktorý  navrhujete?

Proces výroby je závislý od požiadavky zákazníka. Buď má zákazník návrh od architekta alebo žiada návrh od nás. V prvom prípade je to jednoduchšie o návrhovú časť, kde si zákazník zadá požiadavku na typ nábytku, materiálové a technické vlastnosti a povrchovú úpravu. Ak je zákazník spokojný s cenovou ponukou vytvoríme virtuálny 3D model a konzultujeme detaily. Keď je všetko odsúhlasené, púšťame sa do samotnej výroby. V prípade, že ide o masív, ideme vlastnoručne vyberať materiál na daný kus nábytku a z kvalitatívnej triedy reziva A, vytriedime A++ J.

Ako dlho vám trvá vytvoriť jedálenský stôl?

Jedálenský stôl vieme reálne vyrobiť za dva týždne, najdlhšie však trvá návrhová časť a povrchová úprava, kde sú technické prestávky, kvôli zatvrdnutiu oleja a vosku. Dodacia doba býva však okolo 12 týždňov, v závislosti od množstva práce.

 

DSC00941 1.jpg

S akým materiálom najradšej pracujete? 

Záleží na type nábytku, ktorý ideme vyrábať. Na niečo sa hodí viac masív, na niečo aglomerovaný (veľkoplošný) materiál. Keď sme začínali s projektom maesif, mal som za to, že najkvalitnejší nábytok musí byť z masívneho dreva, ale momentálne som asi zástancom prémiovej dyhy, ktorú si nechávame lepiť na laťovku. To je smreková doska, zlepená z piatich vrstiev, pri čom vonkajšie sú dyhy.

Sledujete trendy v interiérovom dizajne? Aké sú tie súčasne? 

Sledujeme hlavne svetové značky, ktoré prinesú vždy niečo nové. Niekedy je však problém zistiť, či ide o skutočný produkt, alebo vizualizáciu, nakoľko sa doba posunula aj v tomto smere. Momentálne letí minimalizmus, ktorý vyzerá subtílne a jednoducho, ale je náročný na detail. V tomto smere sa vidíme aj my. Sme detailisti.

Aké sú vaše biznis plány do budúcna?

Keď som zakladal právnickú osobu, pani daňovníčka sa ma pýtala koľko zamestnancov chceme mať. Napísal som tisíc. Máme veľké podnikateľské plány no, na všetko treba čas. Najbližšie strednodobé ciele sú zvýšenie kapacity výrobných priestorov a zefektívnenie výroby strojným vybavením CNC. Medzi dlhodobé ciele patrí všeobecne podnikanie na rôznych úrovniach. Častokrát si pripomíname, že mesto Zvolen nemá moderné kultúrne centrum, spojené s kaviarňou a určite by sme chceli začať aj takýto projekt.

Takisto ako vyštudovaní konštruktéri drevostavieb, by sme chceli postaviť drevenú bytovku vo vysokom štandarde, ako sa stavajú v zahraničí. Tu však nemáme upravený hasičský zákon a musíme ešte pár rokov vydržať. Ktovie, možno to čaká len na nás J Vieme len to, že pomalými a premyslenými krokmi ďalej zájdeme a netreba sa unáhliť.

 

Viktória Kiripolská

Foto: Archív Maesif