Inkubátor NPC: Sociálne podnikanie eticky a ekologicky

Na spríjemnenie tvojho home officu ti prinášame ďalší podnikateľský príbeh značky Sobi.eco. Náš Inkubátor si už len ťažko vieme predstaviť bez nich.

Ak podnikáš a hľadáš podporu v podnikaní, Národné podnikateľské centrum (NPC) je tu aj pre teba a tvoj biznis. V Twin City A na Karadžičovej ulici nájdeš bezplatný podnikateľský Inkubátor, ktorý spája skvelú komunitu podnikavcov. Nechaj sa inšpirovať Alenkou Horváthovou zo spoločnosti sobi, ktorá ti prezradí, kedy sa u nej a jej brata Tomáša zrodila myšlienka podnikania, v čom sa rozhodli robiť veci inak, či ako vnímajú tento celý projekt.

ALENA A TOMÁŠ HORVÁTHOVCI

  • členovia Inkubátora NPC s projektom sobi.eco  
  • manažéri v oblasti rozvojovej spolupráce
  • venujú sa udržateľnému rozvoju na medzinárodnej úrovni

„V Národnom podnikateľskom centre Slovak Business Agency sa stále niečo deje, tak máme možnosť zapájať sa do rôznych seminárov, vzdelávať sa a spoznávať inšpiratívnych ľudí, s ktorými si vymieňame skúsenosti a nadväzujeme nové spolupráce.“

CHCEŠ ZÍSKAŤ AJ TY ČLENSTVO V INKUBÁTORE? KLIKNI SEM A PRIHLÁS SA

Kto sme? Eko-sociálna značka. Prečo sme vznikli? Textilný priemysel je druhým najšpinavším priemyslom často spájaným s neetickým zamestnávaním. Spolu s bratom Tomášom Horváthom (na foto) a kamarátom Martinom Malinom sme sa rozhodli ísť opačne a osvetou ukazovať, že sa to dá robiť inak. Naše produkty sú vyrobené z recyklovaného textilu a recyklovaných plastov znevýhodnenými ľuďmi na Slovensku, ekologicky a eticky. V portfóliu nájdete tašky, obaly na notebooky, tablety, dokumenty, fľaše a podsedáky. Najnovšie k nim pribudli aj rúška vyrobené upcykláciou látok. Snažíme sa reagovať na aktuálne dianie a to s ohľadom na ľudí a našu planétu, pričom chceme motivovať k zodpovednému správaniu aj druhých. Za týmto účelom robíme aj rôzne súťaže a workshopy.

Myšlienka sa zrodila pri zbierkach oblečenia, kde každým rokom je ho väčšie kvantum a zber je už často limitovaný. Roky sme spolupracovali na rozvojových a humanitárnych projektoch v zahraničí a chceli sme urobiť niečo viac aj na Slovensku so zapojením chránených dielní. Vidiac to množstvo starého textilu, rozhodli sme sa ho použiť a cez príbeh šíriť osvetu o potrebe zmeny životného štýlu. Začali sme budovať udržateľnú značku sobi.eco, ktorá je postavená na hodnotách ako ochrana prírody a pomoc znevýhodneným ľuďom. Nejde o podnikanie s cieľom zarobiť milióny. Projekt je postavený na báze sociálneho podnikania, to znamená riešenie spoločenských problémov udržateľným spôsobom.  Vieme, že sami ich nevyriešime, preto silný aspekt našej činnosti je práve osveta a snaha motivovať najmä mladých ľudí k aktívnemu konaniu.

Projektom sobi.eco sa nám podarilo presvedčiť aj odbornú Komisiu, ktorá nám dala možnosť stať sa súčasťou Inkubátora NPC. A to si naozaj veľmi ceníme. Ako startup sme začínali vo vlastnom dome a po kaviarňach, no nie všetky pracovné aktivity a stretnutia sa tak dajú organizovať. Hľadali sme aj možnosti prenájmu priestorov, no pri rozbiehaní organizácie sú akékoľvek ďalšie náklady záťažou, keďže výdavkov je veľa a zdroje sú limitované. Vďaka Inkubátoru NPC, ktorý vznikol pod záštitou Slovak Business Agency, máme k dispozícii pracovný priestor vrátane reprezentatívnych zasadacích miestností. Veľkou pomocou sú predovšetkým mentori a experti, ktorých môžeme v rámci programu bezplatne využívať. Každý máme rôzne danosti, no so všetkým si pomôcť nevieme, preto všetky odborné rady, ktoré získavame, si veľmi ceníme. A nielen to. V Národnom podnikateľskom centre Slovak Business Agency sa stále niečo deje, tak máme možnosť zapájať sa do rôznych seminárov, vzdelávať sa a spoznávať inšpiratívnych ľudí, s ktorými si vymieňame skúsenosti a nadväzujeme nové spolupráce.

Hoci je Inkubátor otvorený 24/7, my sme sa rozhodli pracovať z pohodlia domova, predovšetkým kvôli preventívnym opatreniam spojených s pandémiou. Neznamená to však, že sa služby programu zastavili. Práve naopak. Podujatia na najbližšie obdobie, či konzultácie s expertami sa presunuli do online sveta. Veríme však, že sa táto situácia čoskoro skončí, pretože nám náš Inkubátor veľmi chýba.

Inkubátor NPC je tu pre vás v týchto ťažkých časoch. Nechaj sa inšpirovať ďalšími príbehmi jeho členov (Peter Filo, Zdenka Havettová). Pre viac informácií si pozri našu výzvu na fyzické členstvo TU a virtuálne členstvo TU.