Inkubátor v Národnom podnikateľskom centre (NPC) v Bratislave sa do dnešného dňa stal biznisovým domovom pre 28 podnikov. Prečítaj si inšpiratívny príbeh PETRA FILA, tiež člena Inkubátora NPC.

Inkubátor v Národnom podnikateľskom centre (NPC) v Bratislave sa do dnešného dňa stal biznisovým domovom pre 28 podnikov. Stretli sa tu rôzne druhy podnikania, rôzne osobnosti. Každý bol iný a predsa v niečom rovnaký. Zapálení podnikavci, ktorí sa vzájomne učia a dopĺňajú, s víziou neustále posúvať svoje podnikanie ďalej. Aj tak môže vyzerať pomoc podnikateľom na Slovensku, realizovaná prostredníctvom Národného podnikateľského centra. Ak ťa zaujíma, ako to u nás vyzerá, prečítaj si inšpiratívny príbeh PETRA FILA, tiež člena Inkubátora NPC.

PETER FILO

  • člen Inkubátora NPC s projektom TALENTWAY.NET
  • pedagóg na Katedre marketingu, EUBA
  • má niekoľkoročné skúsenosti so startupmi a rozbiehaním podnikania

„My osobne čerpáme najviac z cenných skúseností nášho mentora. Získali sme totiž skvelého odborníka na investovanie do slovenských startupov.“

CHCEŠ ZÍSKAŤ AJ TY ČLENSTVO V INKUBÁTORE? KLIKNI SEM A PRIHLÁS SA

Som nadšený, že už aj v Bratislave je možnosť čerpať štátnu pomoc ako priamu podporu začínajúcich podnikateľov. Zažil som inkubátor INiTS vo Viedni a dlhé roky som im ticho závidel, čo všetko je možné, keď sa spojí štátny a verejný sektor na podporu súkromného podnikania. Zažil som obdobie 90-tych rokov ako začínajúci podnikateľ a dodnes na to spomínam s úsmevom. Keď sme totiž čokoľvek potrebovali, museli sme si to vyexperimentovať sami na sebe - žiaden mentor či konzultant, žiadne workshopy, žiadna forma štátnej pomoci. Ako sa hovorí, skúsenosť je vzdelávanie sa na vlastných chybách, a takto aj mnohé experimenty tej doby skončili.

Spolu s Veronikou Nekolovou, ktorá je tiež členkou Inkubátora NPC, pracujeme na univerzite, kde sa stretávame prevažne s tradičnými metódami. Rozhodli sme sa preto vytvoriť unikátnu formu strategickej kooperácie firiem s univerzitami, ich lektormi a študentmi. Každá spolupracujúca firma sa môže priamo podieľať na výbere a ďalšom vzdelávaní potenciálnych zamestnancov, teda našich študentov, pričom ich spoznávajú pri aktivitách na riešení reálnych zadaní projektov z vlastnej praxe.

Slovak Business Agency prišla s jedinečným projektom, v ktorom štát pomáha podnikateľom napredovať cestou vzdelávania. Mladá začínajúca firma si len málokedy môže dovoliť pracovať v moderných priestoroch, či získať hodiny s odborníkmi z vlastného rozpočtu, ak vôbec nejaký má. Skvelý tím Inkubátora NPC, denno-denne organizuje seriál odborných workshopov pre svojich členov - od marketingových stratégii, cez online marketingové nástroje, vstupu na zahraničné trhy, pravidiel podnikania, účtovníctva, právnych tém, až po osobné stretnutia s úspešnými podnikateľmi a ich biznis príbehmi.

My osobne čerpáme najviac z cenných skúseností nášho mentora. Získali sme totiž skvelého odborníka na investovanie do slovenských startupov, Romana Čmelíka. Absolvovali sme stretnutia s mnohými ďalšími konzultantami na právny servis, GDPR, či napríklad HR manažment. Aktuálne veľmi intenzívne nastavujeme kompletnú online kampaň. Inkubátor však pre nás neznamená len kancelárske zázemie, ktoré k tomu samozrejme patrí, stal sa nám priestorom na mnoho inšpiratívnych networkingov, kde sme všetci na jednej lodi. Všetci sa tu usilujeme niečo vybudovať, naštartovať a získať trhovú pozíciu. Zdieľanie zážitkov s tým spojených je nenahraditeľné, a takéto veci sa v podnikaní zháňajú len veľmi ťažko.

Ak ťa článok inšpiroval k tomu, aby si sa o Inkubátore NPC dozvedel viac, celú výzvu na prihlásenie seba a svojho projektu nájdeš TU. 

Ak máš záujem o alternatívu, skús kliknúť aj na virtuálne členstvo. Viac info nájdeš TU.