Tvorí intuitívnu módu. Jej modely na mieru ženu vystihujú, podporujú, rozprávajú jej príbeh

Aby DADA MACHÁČKOVÁ (dAdKa design) pozdvihla svoje umenie na podnikanie, spojila sa s Národným podnikateľským centrom. „Je pre mňa partnerom, ktorý mi je stále veľkou oporou a umožňuje mi vzdelávať sa a napredovať tam, kde by som to sama finančne nezvládla.“

Ako a kedy vznikol nápad podnikať, čo bolo úplne na začiatku?

Najprv ma „nakopla“ prvá kamarátka. Či to neskúsim. To som ešte šila oblečenie pre deti a ženy pre radosť, bavilo ma, akí sú všetci nadšení, že majú niečo originálne. Potom za mnou prišla ďalšia kamarátka, či by som s ňou nešla na prednášku do NPC. Bolo to niečo v zmysle čo po materskej... To ma celkom inšpirovalo a začala som myšlienkou o podnikaní zaoberať.

Po materskej som nastúpila do pôvodnej práce, avšak prestala mi dávať zmysel, chýbala mi kreativita, ktorú som v sebe objavila pri šití a tvorení modelov. Jedného dňa som urobila rozhodnutie odísť zo zamestnania a vydať sa na cestu podnikania. Z dAdKa handmade sa stala dAdKa design a vtedy som ešte netušila, čo všetko ma čaká.

Akými problémami ste sa museli prehrýzť v začiatkoch podnikania? Čo pre vás znamenalo najväčšiu výzvu?

Samotný začiatok podnikania, ktorý som si naplánovala priamo s koronakrízou. Potrebovala som sa oveľa rýchlejšie dostať do online sveta, ako som plánovala. Prvýkrát v živote som tvorila web, učila sa a začala viac používať sociálne siete a nachádzala nové spôsoby, ako tvoriť a prezentovať svoju prácu. Bolo to obdobie, kedy som viac sedela za počítačom ako za šijacím strojom, aby šitie modelov vôbec malo nejaký zmysel.

Na všetky časti tvorby môjho podnikania som sama. A som vďačná, že NPC existuje a že som sa o ňom dozvedela. Je pre mňa partnerom, ktorý mi je stále veľkou oporou a umožňuje mi vzdelávať sa a napredovať tam, kde by som to sama finančne nezvládla.

Ako by ste popísali váš dizajn?

Dizajn je intuitívny, predovšetkým pri modeloch, ktoré tvorím na e-shop. Sú v určitých farbách a vzoroch, aby ich celok dával zmysel. A keď si nájde svoju majiteľku, aby jej priniesol viac, ako len kúsok oblečenia. Každý vytvorený kúsok dostáva svoje meno podľa toho, čo môže svojej budúcej majiteľke priniesť, podľa toho ako som to cítila a čo som do neho vložila, keď som ho tvorila. Každý model je vždy jedinečný, pretože neexistujú dve rovnaké ženy. A mňa veľmi baví tvoriť každý jeden model inak a originálne.

dadka_design-4.jpg

Ktoré materiály sú vám najbližšie?

Šijem z prírodných materiálov, lebo sama sa v nich cítim príjemne a pohodlne. Pri modeloch, ktoré spĺňajú aj určité funkčné predpoklady (napríklad bundy a vaky), používam aj moderné materiály, ako napríklad softshell. Pracujem s rôznymi druhmi materiálu a látok, rada kombinujem a vymýšľam.

Najnovšie som zaradila aj vyšívanie, aby som zachovala jedinečnosť každého modelu. Napríklad pri letných šatách, ktoré sú obľúbené aj jednofarebné som začala používať výšivky a tým dosiahnem originalitu pre každú zákazníčku.

Akých koncepcií sa držíte?

Pri svojej tvorbe sa zameriavam na farby a ich vplyv. Sú našimi sprievodcami, ktorí ovplyvňujú našu cestu životom. Svoje skúsenosti a poznatky stále rozširujem a toto všetko pretavujem do svojej tvorby. Vytvorila som doplnkové služby, ktorými ženy môžu získať obraz o tom, ako sa farbami podporiť a ako sa môžu cítiť krásne.

Neoddeliteľnou súčasťou mojej tvorby je koncepcia slow-fashion. Som presvedčená, že ak nosíme oblečenie, ktoré si vedome vyberieme, tak ho budeme s ohľadom na jeho kvalitu nosiť doslova až kým sa nerozpadne. A to je v dnešnom svete veľmi dôležité, aby sme začali vnímať veci inak, s prepojením na našu osobnosť a v súlade s prírodou.

V rámci svojich možností sa snažím vyberať látky a materiály s ohľadom na životné prostredie. Na sklad robím naozaj len pár kusov, väčšinou ide o nové modely.

Veľkou výzvou je pre mňa koncept zero-waste, ktorým som sa rozhodla ísť. Odpad, ktorý vzniká pri šití modelov nevyhadzujem. Všetko si nechávam a tvorím z neho ďalšie výrobky, ktoré sa dúfam čoskoro dostanú aj do bežnej ponuky dAdKa design.

Intuitívna móda – na webe používate tento pojem často, ako tomu máme rozumieť?

Intuitívna móda je projekt, ktorý som vytvorila. Stále mi čosi chýbalo pri tvorbe. Vždy sa mi páčilo tvoriť si svoj svet. Aj módu som vždy vnímala podľa seba a pocitovo. Určovala som si, čo chcem práve nosiť a čo v danej životnej etape potrebujem.

Keďže som sa od začiatku môjho tvorenia stretávala s tým, že ženy chceli odo mňa jedinečné kusy a pre každú jednu som hľadala vhodné farby, vzory a materiály, tak to všetko začalo do seba zapadať. Zrazu som vedela, že chcem tvoriť oblečenie, ktoré vystihuje, podporuje a rozpráva príbeh.

Intuitívna móda nie je len móda. Predstavuje hlavne pocit, ktorý žena získa, keď sa oblečie. Tento pocit, ktorý ženu sprevádza počas celého dňa a v každej situácii a odráža sa vo vnímaní seba, okolitého sveta a prispieva k tomu, ako celý deň prežíva.

Pracujem so strihmi, materiálmi, vzormi a farbami. Všetky časti sú rovnako dôležité. Každý detail treba, aby ladil s osobnosťou, aby sa zhováral s našou dušou.

Módu však tvorím pre reálne ženy, žijúce v reálnom svete. Mojím cieľom je zároveň im dať oblečenie, ktoré krásne sadne a je pohodlné. Každý kúsok musí spĺňať svoj účel bez kompromisov.

Keď sa toto všetko zladí, môžeme nájsť vnútornú spokojnosť a harmóniu, keď prestaneme vnímať, čo máme oblečené ale oblečenie s nami splynie ako naša druhá koža. Keď sa žena cíti krásne, jedinečne a pohodlne.

Súčasťou projektu Intuitívna móda je niekoľko vrstiev. Tieto vrstvy tvorím postupne. Mám o nich predstavu, ale všetko chce svoj čas, správne načasovanie a podmienky pre tvorbu. Moje skúsenosti, vedomosti a poznatky chcem ženám odovzdávať vo viacerých formách, aby si každá mohla vybrať presne to, čo jej najviac vyhovuje a dáva zmysel.

Šijete na mieru - nápady zákazníčok, robíte konzultantku, tvoríte svoje modely, píšete... Čo vás najviac baví?

Momentálne ťažko povedať. Mojou vášňou je samotná tvorba modelov a šitie na mieru. Konzultácie sú moja nová služba. Tvorila som ju dlhšie. Hľadala som presný koncept, aby konzultácie spĺňali pomoc a podporu pre zákazníčky, ktoré sa viac zaujímali o svoje oblečenie a farby. Podarilo sa. Zákazníčky, ktoré už konzultácie absolvovali sú veľmi spokojné a ja som veľmi šťastná, že sa mi to podarilo dopracovať až sem a že môžem odovzdávať ďalším ženám to, čo žijem, čo ma baví a v čom vidím veľký zmysel.

Ostatné činnosti, ako písanie, tvorba príspevkov na sociálne siete sa najskôr stali nutnou súčasťou prepájania sa s ľuďmi a marketingu. Teraz už v tom nachádzam hlbší zmysel a je to pre mňa zasa iný pohľad na moju tvorbu a vyjadrenia toho, čo cítim a vidím. A možno aj ten fakt, že mi to ide o kúsok ľahšie ako na začiatku. Verím, že sa to bude zlepšovať a tak dokážem odovzdať všetko to, čo chcem.

Niekedy je toho na jednu osobu až príliš, ale každý kúsok mojej práce má pre mňa zmysel. Našla som v tom radosť a zhmotňovanie svojich myšlienok.

Robíte niečo aj pre mužov?

Krásna otázka – ďakujem za ňu. Už som ju párkrát dostala. Zatiaľ som však nenašla tú správnu inšpiráciu a priestor pretaviť Intuitívnu módu aj do mužského sveta. Momentálne mám rozbehnutých veľa nápadov a projektov, ktoré chcem dokončiť. Ale verím, že ak to má prísť, tak to určite príde.

Ako ste sa o službách Národného podnikateľského centra v Bratislave dozvedeli?

Na začiatku som spomenula kamarátku, ktorej som robila spoločnosť na prednášku do NPC. Bolo treba vypísať nejaký dotazník a zanechať kontakty. Vlastne som tomu nevenovala ani príliš veľkú pozornosť. Ale napokon som to veľmi ocenila. Keď mi prišlo do mailu pár informácií, tak som si spomenula, prezrela ponuku a NPC sa stal mojím spoločníkom na mojej podnikateľskej ceste.

Prečo ste si vybrali službu KIP – 10 hodín konzultácií s odborníkom. Čo ste riešili, aké témy? Ako ste boli spokojní, ako vám naša služba pomohla?

Potrebovala som pomôcť s nastavením marketingu, v ktorom som tápala. Vlastne som ani presne nevedela, čo potrebujem, len okrajovo a tentokrát som sa zverila do rúk NPC. A dobre som spravila. Konzultant, ktorého som dostala, sa dokázal pozrieť na moju ponuku z iného pohľadu ako ja. Vecne, a to bolo to, čo som presne potrebovala. Zrazu som vďaka nemu videla, že naozaj mám v ponuke všetky možné druhy produktov a služieb a postupne som v tom začala robiť poriadok. Ako na webe, tak aj vo svojom vlastnom vnímaní a prepájaní.

Pomohol mi nastaviť pre mňa najťažšie marketingové nástroje – google, google analytics, vysvetlil SEO a postupne vytvoril a ukázal ako funguje reklama. Krátkodobé poradenstvo bola pre mňa skvelá forma rýchlej a intenzívnej pomoci.

dadka_design-1.jpg

Prečo ste si následne vybrali službu DIP – 80 hodín s odborníkom? Čo ste riešili, aké témy? Ako ste boli spokojní, ako vám naša služba pomohla?

Už keď som prechádzala krátkodobým poradenstvom mi začalo byť jasné, že sa pokúsim požiadať aj o to dlhodobé. Krátkodobé poradenstvo mi pomohlo si upratať myšlienky, prišla som na nové možnosti a pomohlo mi mať na chvíľku akoby vedenie zvonku. Prinášalo to svoje ovocie a tak som v tom chcela pokračovať.

Najskôr som si ale potrebovala ujasniť, čo presne tentokrát potrebujem. Trvalo mi to, kým som sa k tomu dopracovala, ale podarilo sa. K tomu mi veľmi pomohol obsiahly dotazník, ktorý som vyplnila a znovu som si upravila svoj podnikateľský plán. Potom sa aj jednoduchšie hľadal vhodný konzultant k tomu, čo chcem zvládnuť najbližšie obdobie.

Intenzívna podpora, konzultovanie a rozoberanie nápadov a postupných krokov mi prináša odľahčenie a usporiadanie myšlienok. Pohľad inej osoby na celý koncept je pre mňa veľmi cenný a pomáha mi udržať sa v procese tvorby.

Dokážem vytvárať ucelené časti celého konceptu a napredovať systematicky, aby jednotlivé kroky na seba nadväzovali. Naučila som sa pracovať s plánovaním aj s jeho flexibilnými alternatívami. Prispôsobovať sa aktuálnej situácií a využívať ponuky a možnosti, ktoré mi prídu do cesty bez toho, aby som ohrozila bežný chod svojho fungovania. Vnímam viac svoje potreby a zároveň ich viem prepojiť so svojimi zákazníčkami a tak získať rovnováhu, ktorú som vo svojom podnikaní potrebovala. Spolupráce, ktoré sa mi ponúkajú už dokážem triediť a vyberať, ktoré sú pre mňa a moje ciele vhodné.

Okrem KIP a DIP ste využívali aj niektoré iné služby?

Áno, využila som rôzne inšpiratívne prednášky, workshopy, ktoré mi pomohli, či už nasmerovať moju prácu alebo som sa inšpirovala, ako niektoré veci robiť a riešiť, s ktorými som sa pri svojom podnikaní stretla a nevedela som, ako na to.

Prokop Slováček

Foto: Zuzana Minarovičová Photography - www.minarovicova.sk