Stačili jej 4 mesiace aby rozbehla svoje podnikanie

MiLENA ORGANIC prináša na slovenský trh látky, ktoré sú v súlade s myšlienkou trvalej udržateľnosti a zároveň sú estetické. Lenka Harvanová rozbehla svoj podnikateľský nápad v Akcelerátore a teší nás, že stojíme pri plnení ďalšieho podnikateľského sna. V rozhovore sa dozviete, ako chce prispieť k udržateľnosti našej planéty ale aj to, čo ju v podnikaní zatiaľ najviac prekvapilo.

Začať podnikať v súčasnej dobe je predsa len stávka na neistotu. Čo Vás presvedčilo, aby ste to predsa skúsila?

Nápad vyplynul z prirodzenej situácie, v ktorej som sa nachádzala a ešte stále nachádzam. Som na materskej dovolenke (slovo dovolenke v tomto kontexte neznášam, nezrkadlí pravdu:) ) A keďže večne doma s deťmi byť nemôžem, prišiel mi vhod nápad začať niečo vlastné. Po materskej ma nečaká žiadne miesto. V našej rodine je krajčírstvo tradíciou, aj keď mňa to minulo. Zdá sa, že nie úplne. Estetika je v mojom DNA. Zároveň som objavila, že existuje certifikát, ktorý zaručuje čistotu organických materiálov a eticky zodpovednú výrobu textilu. Pre mňa bolo rozhodnuté, keďže za posledných pár rokov som si postupne pomaly myšlienky trvalej udržateľnosti prenášala do každodenného života.

Postupom času som hľadala na svoje projekty materiály, ktoré mali originálnu autorskú potlač. Napadlo ma, čo keby som priniesla na náš trh látky, ktoré by boli nie len v súlade s myšlienkou trvalej udržateľnosti, ale boli aj esteticky v súlade s aktuálnymi potrebami. To mi na slovenskom trhu chýbalo, hľadala som v zahraničí. Nesmelo som myšlienku predniesla vo svojej rodine a bola som veľmi prekvapená, ako pozitívne ju všetci prijali a podporili ma v jej realizovaní. Tak som to skúsila.  

Boli ste súčasťou Akcelerátora NPC v regiónoch. Čo Vám táto skúsenosť priniesla?

Keď som sa stala účastníčkou, bola som veľmi vďačná za možnosť byť opäť súčasťou niečoho, čo mi dávalo možnosť sebarealizácie. Vytrhlo ma to v pozitívnom zmysle od každodennej rutiny starostlivosti o deti. Ten kto ich máte viete si predstaviť hĺbku takéhoto uspokojenia :)

 

,,Každopádne z profesionálneho hľadiska mi účasť a stretnutie s mentorom a lektormi umožnilo založiť si firmu. Asi dva alebo tri týždne pred spustením projektu som mala nápad a za štyri mesiace na konci projektu som bola podnikateľkou.“

 

Veľmi pozitívnu skúsenosť mám aj s poskytovaním kontaktov. Ľudia v SBA vrátane mentora a lektorov, boli maximálne nápomocní a hlavne z vlastnej iniciatívy. Ak to zhrniem, tak z Akcelerátora som si odniesla osobný, profesijný pokrok a veľa cenných známostí.  

Priemysel výroby textilu patrí medzi najväčších znečisťovateľov a predstavuje významnú záťaž pre životné prostredie. V čom je značka MiLENA ORGANIC prítulnejšia k životnému prostrediu?

Vzťah k životnému prostrediu, ale aj ľuďom, je kľúčový pilier projektu MiLENA ORGANIC. Vo svojej ponuke chceme mať len také materiály, ktoré predstavujú čo najmenšiu záťaž pre životné prostredie. Organický textil, ktorý má certifikát GOTS (Global organic textile strandard), pomáha znižovať ekologickú stopu. Organické plodiny sú pestované bez pesticídov a herbicídov – nie je kontaminovaná príroda, pôda ani farmári, ktorí prichádzajú s plodinami do kontaktu. Tento spôsob pestovania zároveň prispieva k znižovaniu škodlivých emisií, znižuje spotrebu vody a šetrí energiu. Farbenie látok, je tiež významným znečisťovateľom vody na svete. Farbiarne, ktoré farbia s označením GOTS, používajú vlastné čističky vôd. Takto očistená voda sa využíva cirkulárnym spôsobom. V neposlednom rade sa pri certifikácii GOTS myslí na etickú zodpovednosť pracovných podmienok všetkých, ktorí sa v reťazci výroby a distribúcie látok podieľali. Dodávateľov si tiež vyberáme veľmi pozorne. Ak je to možné, volíme výrobcov s tkáčovňami a pletiarňami z Európy. Preto sme aj my zažiadali o registráciu certifikátu, a chceme sa pridať k transparentnosti celej cesty výrobku až ku zákazníkovi.

Akceleruj-do-sveta-biznisu-(akcelerator-regiony,-FB-cover).jpgRegistrácia je otvorená do 18.6. 2021

 

Fair trade je spôsob obchodu s výrobcami z rozvojových krajín, ktorý sa usiluje o spravodlivejšie rozdelenie príjmov vyplývajúcich z obchodných vzťahov. Aké princípy fair trade chcete spájať so svojou značkou?

Hlavnou podporou nám budú certifikované materiály, spomenuli sme už certifikát GOTS, ktorý zaručuje spravodlivé ohodnotenie farmárov a pracovníkov z krajín, kde sa pestuje bavlna, ale aj ich genderovú rovnoprávnosť. Mnoho žien v projektoch, kde sa pestuje udržateľným spôsobom, je aj vo vedúcich pozíciách. Cena produktov potom odzrkadľuje nielen túto férovosť, ale aj investíciu do zdravého prostredia a úsporu vody a energií. Myšlienku udržateľnosti chceme zapracovať aj do vlastnej činnosti. Sklad chceme vytvárať premyslene a pravidelne si overovať dopyt u zákazníkov, aby sme nedržali zbytočne materiály, o ktoré nie je záujem, a tak obmedzili nadprodukciu. Rozposlali sme preto už prvý dotazník. Samozrejmosťou bude bezodpadová prevádzka.

Pod značkou MiLENA ponúkate kvalitný metrový textil. Koľko pomyselných metrov ste od bodu, kedy si poviete, že ste dosiahli úspech?

Momentálne považujem za úspech rozbehnutie projektu, založenie webovej stránky, vytvorenie skladu a získanie si prvých zákazníkov. Odhadujem, že tento proces bude celkovo trvať možno aj dva roky. Takže ak budeme brať, že jeden deň je jeden pomyselný meter, tak potom nás od úspechu delí ešte 365 x 2, teda 730 metrov :)

Máte za sebou prvé mesiace podnikania. Čo Vás zatiaľ v podnikaní najviac prekvapilo?

Milo ma prekvapilo, a ešte v aktuálnej pandemickej situácii, ako rýchlo sme vybavili registráciu na DPH. Prakticky za pár dní, netrvalo to ani týždeň. Očakávala som siahodlhé čakanie a veľa potrebných príloh, ktoré budú vyžadovať, ale opak bol pravdou.

IMG_7016.JPGZdroj: MiLENA ORGANIC

 

Trendy v móde sa zvyknú opakovať. Aký trend v histórii módy by najlepšie reprezentoval hodnoty a duchovnú podstatu Vašej značky MiLENA?

Čistota, ľahkosť a nadčasovosť. Niečo, čo máte v šatníku roky a stále je to v móde. Čisté línie, minimalizmus, premyslený detail, precízne vypracované kúsky. Niečo, čo sa dá variabilne kombinovať. Súvisí to s myšlienkou trvalej udržateľnosti a dnes známym slow fashion. Ak si vytvoríme šatník z pár kvalitných kúskov, ktoré nám dlho vydržia a dajú sa efektívne kombinovať, podporíme tým zodpovednú spotrebu a obmedzíme nadprodukciu, čo je cieľom trvalej udržateľnosti v textilnom odvetví.

Ak by ste mala navrhnúť látku s potlačou vystihujúcou AKCELERÁTOR NPC, ako by vzor tejto látky vyzeral?

Rozmýšľala by som o motíve, ktorý by bol spojený s mojou vďačnosťou za poskytnuté služby a zoznámenie s výbornými mentormi, lektormi, ale aj potenciálnymi partnermi nášho projektu. Na konci rýchleho brainstormingu, ktorý mi pred chvíľou prebehol hlavou, vyšiel motív stuhy, možno rozviatej. Tá viaže podarovanú kyticu, darček, ďakovnú kartu, zabalené sladkosti. Využila by som minimalizmus, čiernobiely motív doplnený o hnedé odtiene privádzajúce na myseľ vrelosť, čokoládu a sladkosti :) Ďakujem.