Požičovňa hračiek? Ich odvážny nápad oceňujú rodičia z celého Slovenska

Totálny lockdown v roku 2020  bol pre nich impulzom, aby rozbehli fungujúci biznis. Aj s pomocou Slovak Business Agency. Natálii Balockej a Kristíne Agabalenc sa podaril husársky kúsok. V čase prvého uzavretia celej krajiny pre Covid vymysleli spôsob ako dať nepoužívaným hračkám nový život. A deťom zasa ponúknuť hračky nové. Za zlomok ceny, za ktoré by sa museli kupovať. A neostalo iba pri požičiavaní...

Ako a kedy vznikol nápad na požičiavanie hračiek?

Nápad požičiavať hračky vznikol na začiatku lockdownu v októbri 2020 v jednom petržalskom byte. Všetci sme boli zatvorení doma a po krátkom čase sme sa začali nudiť. Najviac to bolo citeľné na deťoch, vtedy trojročnej a ročnej. Mali síce plnú izbu hračiek ale nebavilo ich hrať sa s nimi dookola, pretože už sa naučili to, čo od hračky potrebovali. Z niektorých hračiek už staršia vyrástla ale mladšia ešte nedorástla a tak čakali v poličkách na svoj čas a zaberali miesto novým. Ani z ekonomického hľadiska nebolo možné kupovať každú chvíľu novú hračku.

A tak jeden večer, keď sa zas všetky hračky povaľovali bezcieľne po izbe nastal čas na rozhodnutie, čo s nimi urobíme, pretože ten stav detskej izby nebol udržateľný. Prvý nápad všetko vyhodiť sme zavrhli. Možnosť predať tiež neprichádzala veľmi v úvahu, pretože hračky boli drevené, kvalitné, edukatívne a na väčšinu z nich mladšia ešte potrebovala dorásť. Nedávalo zmysel ich predávať za možno tretinovú cenu a potom jej zas kupovať nové. Jediná možnosť ako na chvíľu dostať hračky z domu bolo požičiavanie.

Ale lockdown bol hodne obmedzujúci, ako sa vám podarilo začať?  

V tom čase žiadna požičovňa hračiek nefungovala online, no deti v každej domácnosti sa nudili a rodičia ich potrebovali nejako zabaviť. Preto sa nápad ujal veľmi rýchlo a s veľmi pozitívnymi ohlasmi. Hračky sme požičiavali najprv len cez Facebook, no aj tak si projekt rýchlo našiel svojich fanúšikov na celom Slovensku.

Postupne nám prichádzali správy od mamičiek aj oteckov z rôznych miest na Slovensku, že je to skvelý nápad a že aj v ich meste by niečo podobné uvítali ale báli sa začať, pretože nevedeli ako, a ani či to budú stíhať.

PH_13.jpg

Vy ste začali, nebáli ste sa...

Do pol roka od nápadu, v marci 2021 sme už fungovali s dvomi online pobočkami v Petržalke a v Starom meste. V tom čase prišiel aj nápad ako by sme mohli pomôcť požičiavať hračky na celom Slovensku, a požičiavanie sa zbytočne nepredražilo o náklady na poštovné. Riešením bol inzertný portál. Ktokoľvek a odkiaľkoľvek môže inzerovať hračky a všetci požičiavatelia zo všetkých miest sa takto stretnú na jednom mieste. Jednoduché inzerovanie pre požičiavateľov aj jednoduché vyhľadávanie podľa mesta pre záujemcov.

Po mesiacoch príprav a úprav sme stránku www.pozicovnahraciek.sk zverejnili v novembri 2021 a za pár týždňov máme desiatky registrovaných požičiavateľov z rôznych miest na Slovensku.

Okrem požičiavania ste začali ponúkať aj iné aktivity. Aké?

Požičiavame tzv. Mystery boxy - tematické balíčky. Je to balíček z hračiek, spoločenských hier, kníh a pracovných listov vyskladaný buď podľa veku dieťatka alebo oblasti o ktorú sa práve zaujíma. Keď sa dieťa s hračkami vyhrá a naučí sa čo potrebuje, jednoducho nám ich vrátite naspäť bez ďalších starostí. Zábavu detí doma počas ďalších lockdownov a zatvorených materských centier a škôlok sme sa rozhodli podporiť aj vo forme edukatívno-zábavného online časopisu Rok s dieťaťom. Každé dva týždne predplatiteľkám posielame nové číslo priamo do e-mailu. Časopis je vhodný pre deti od 2,5 do 6 rokov.

Prístup k zábavným aktivitám a pracovným listom tak majú z pohodlia domova a stačí ich už len kedykoľvek vytlačiť. Po vyplnení môžu úlohy a cvičenia vytlačiť znovu a znovu a nie je nutné utekať kupovať nový časopis do najbližšieho novinového stánku. Každé dva týždne vzniká nový súbor na novú tému. Témy sú koncipované tak aby kopírovali udalosti v roku. Sviatky, ročné obdobia, významné dni (napr. v marci je jedno číslo zamerané na Medzinárodný deň žien a slávne ženy) ale aj témy ako napr. príprava na školu a škôlku  v auguste.

Každá téma je podporená aj tvorivým webinárom. Živého prenosu sa môže zúčastniť ktokoľvek zadarmo, stačí sa registrovať na našej stránke www.roksdietatom.sk. Záznam majú predplatiteľky prístupný navždy v uzavretej facebookovej skupine.

Bola v tomto smere úplná diera na trhu?

Čo sa týka požičovne hračiek, tak keď sme začínali, na Slovensku fungovala iba jedna požičovňa hračiek. Odvtedy ich pár pribudlo v rôznych mestách na Slovensku, čomu sa veľmi tešíme. Inzertný portál www.pozicovnahraciek.sk je však unikát nie len na Slovensku. V zahraničí je požičiavanie hračiek pomerne rozšírené avšak nie v takomto formáte prístupnom pre všetkých. Časopis Rok s dieťaťom je tiež unikát. Pretože na trhu je síce veľa tvorcov pracovných zošitov aj časopisov, ale s takou kombináciu akú ponúkame sme sa nestretli.

Čo je hlavnou výhodou vášho projektu?

Že šetríme čas rodičom. Nemusia vyhľadávať aktivity na internete a kombinovať úlohy tak, aby naplnili potreby ich detí. Všetko ponúkame kompletne spracované priamo do e-mailu aj s tipmi na knihy či hračky a s možnosťou prístupu na online tvorivý webinár. Oproti tlačeným časopisom je veľká výhoda, že si úlohy môžu tlačiť znovu a znovu ešte aj pre vnúčatá bez toho, že by museli platiť niečo navyše. A taktiež nemusia čakať na ďalšie číslo časopisu celý mesiac.

PH_30.jpg

Ako sa teda môžem začať požičiavať?  

Požičiavanie hračiek prebieha na stránke www.pozicovnahraciek.sk. Každý, kto chce požičiavať hračky, ktoré doma má, sa môže zaregistrovať a začať požičiavať bezplatne. Na stránke je možné inzerovať hračky, spoločenské hry, knihy aj veci pre deti, napr. cestovné postieľky či karnevalové kostýmy... Výpožičnú cenu aj čas na ktorý bude daná hračka požičaná si určuje požičiavateľ sám. Rovnako tak aj výšku zálohy.

A kto si chce niečo požičať?

Každý si jednoducho vyhľadá to, čo potrebuje cez vyhľadávací riadok alebo si vyfiltruje ponuky vo svojom meste. Potom kontaktuje priamo požičiavateľa e-mailom alebo telefonicky a na platbe a odovzdaní a vrátení sa dohodnú medzi sebou.

Ako získam časopis, ktorý ste spomínali?

Časopis Rok s dieťaťom je možné si predplatiť na 12 mesiacov kedykoľvek počas roka. S predplatným získavajú záujemcovia 24 spracovaných tém, ktoré posielame do e-mailu vždy k prvému a pätnástemu dňu v mesiaci a možnosť vstúpiť do uzavretej facebookovej skupiny kde navzájom zdieľame tipy a nápady ako sme s témou pracovali aj prístup k tvorivým webinárom. Je možné zakúpiť si aj jednotlivé čísla samostatne a prihlásiť sa na živé vysielania webinárov. Ukážkovú tému Rodina je možné si na stránke www.roksdietatom.sk  stiahnuť zadarmo.

Odozva, recenzie, ohlasy? Aké sú?

Zatiaľ sme sa stretli iba s pozitívnymi ohlasmi. Dôkazom je aj to, že od nášho vzniku postupne pribúdajú požičovne po celom Slovensku. A z toho čo vieme, tak sa im všetkým darí aj napriek tomu, že požičiavanie hračiek je na Slovensku pomerne novinka.

Podnikateľské plány? Prezraďte nejaké.

Máme ich niekoľko. Prezradíme však len, že našim cieľom je, aby sa ľudia na celom Slovensku dozvedeli o možnosti požičiavania hračiek, aby sa toho nebáli a chceme im vytvoriť priestor, kde si to budú môcť bezpečne vyskúšať bez strachu z nejakej veľmi náročnej finančnej alebo časovej investície.

Ako ste sa o službách Národného podnikateľského centra v Bratislave dozvedeli?

V podstate z rôznych zdrojov. Odporúčaním od prednášajúcich na marketingových prednáškach v rámci jednej marketingovej agentúry, z Facebooku, Linkedinu aj pri náhodnom hľadaní cez Google kurz ako používať Linkedin.

Prečo ste si vybrali službu KIP – 10 hodín konzultácií s odborníkom?

Konzultácie s odborníkom sa pri začínajúcom podnikaní vždy hodia. Je to iné keď si svojpomocne vyhľadávate informácie na internete, ako keď máte možnosť prediskutovať svoje otázky priamo s odborníkom v danej oblasti. O tom, že veľkým pozitívom je, že je to zadarmo asi nemusíme hovoriť. Pre začínajúcich podnikateľov je to určite veľká pomoc.

Čo ste riešili, aké témy? Ako ste boli spokojní, ako vám naša služba pomohla?

Spočiatku sme riešili hlavne nastavenie sociálnych sietí a komunikáciu na sociálnych sieťach. Neskôr oslovovanie potenciálnych klientov aj celkovo stratégiu a ďalšie kroky.

Prečo ste si následne vybrali službu DIP – 80 hodín s odborníkom?

Hodín konzultácií s odborníkom nikdy nie je dosť a vždy je dobré sa niečo nové naučiť. Získať nové vhľady, postrehy, rady a odporúčania. Preto sme s radosťou využili ďalších 80 hodín konzultácií.

Čo ste riešili, aké témy? Ako ste boli spokojní, ako vám naša služba pomohla?

V rámci 80 hodín konzultácií sme zatiaľ riešili prevažne tvorbu Všeobecných obchodných podmienok a Ochranu osobných údajov.

Z marketingu budeme pokračovať v tvorbe a implementácii stratégie a komunikácie so zákazníkmi.

Okrem KIP a DIP ste využívali aj niektoré iné služby?

Využili sme aj prednášky o tom ako používať Linkedin a trendy v marketingu pre rok 2022. Plánujeme využiť možnosť zúčastniť sa na veľtrhoch v Európe.

Prokop Slováček

Foto: archív firmy a https://www.pozicovnahraciek.sk/