Panva je ako križovatka. Keď správne funguje, všetko v tele plynule prúdi

So špecializáciou urogynekologická fyzioterapia a svojim celostným prístupom ku pacientom je vyhľadávanou odborníčkou. Napriek temnej kovidovej dobe našla Msc Katarína Hanuliaková odvahu a aj s pomocou Slovak Business Agency a Národného podnikateľského centra v Bratislave posunula svoje podnikanie na vyšší level.

Ako a kedy vznikol nápad podnikať? Bolo to ťažké rozhodovanie?

Nápad podnikať vo mne dozrieval už niekoľko rokov. Potrebovala som len nájsť ten správny čas. Rozhodovanie bolo ťažké a dlhé. Človek ide do neznáma, riskuje, nevie či jeho podnikateľský plán bude fungovať. Paradoxne, prepuknutie pandémie mi veľmi pomohlo v definitívnom rozhodnutí nebyť viac zamestnancom.

Počas covidovej pandémie boli problémy so všetkým. Ako to krížilo plány vám?

Začiatky sú ťažké asi vo všetkom. Tým, že prepukol covid sa mnohé veci dlho vliekli. Na založenie s.r.o. sa v Bratislavskom kraji čakalo pol roka. Aby som mohla začať čím skôr robiť na seba, tak som najskôr začala pracovať na licenciu, ktorá bola vydaná Slovenskou komorou fyzioterapuetov. Keď už som mala prenajatý priestor na ambulanciu, tak som čakala na schválenie prevádzky regionálnym úradom verejného zdravotníctva a potom VÚC. Potom som samozrejme ešte prešla niekoľkými úradmi... Na začiatku to vyzeralo ako nekonečná, nikdy nekončiaca cesta. Okrem týchto formalít som riešila marketingové veci ohľadne vznikajúcej ambulancie. Názov prevádzky, logo, webovú stránku, nadstavenie terapií, cenník služieb, ordinačné hodiny, platobný terminál...

Takže celkom komplikovaný rozbeh...

Po pár mesiacoch, keď som už bola zabehnutá v podnikaní na licenciu, tak mi konečne prišli papiere o založení s.r.o. Vtedy sa začal kolotoč úradov odznovu. Všetky papiere a zmluvy bolo potrebné poprehadzovať na s.r.o.  Pre mňa osobne bolo najťažšie nájsť kvalitné informácie, aby som vedela, ktoré papiere a povolenia musím mať vybavené a v akej postupnosti treba riešiť úrady. Na začiatku mi preto veľmi pomohla pridelená mentorka z SBA ohľadne podnikania.

4c04cb13-6f60-4861-9c37-6a7e63ecbd6e.jpg

Na čo sa vo svojej praxi špecializujete, v čom je váš prístup, zameranie unikátne?

Špecializujem sa na urogynekologickú fyzioterapiu. Takýchto špecialistov je na Slovensku ešte stále pomerne málo a aj to je dôvod, prečo mám niekoľkomesačné čakacie doby.

Vysvetlíte nám to podrobnejšie?  

Moje terapie sú unikátne v tom, že mám holistický prístup. Riešim človeka vždy ako celok. Panvová oblasť je silno prepojená s našim psyché a s emóciami, takže často riešime aj psychosomatické problémy. Oblasť panvy je krásna v tom, že má dosah na všetky ďalšie štruktúry v tele. Je to pomyselná križovatka, ktorá keď správne funguje, všetko v tele plynule prúdi. Klientom poskytujem nielen fyzioterapiu, ale aj podporu pre ďalší rozvoj. Snažím sa, aby moji klienti pochopili ako pracovať samostatne, sám na sebe a so svojim telom. Nechcem vytvárať ľudí, ktorí sú závislí od svojich terapeutov. Klienta vyšetrím, stanovým diagnózu, ošetrím telo a klient domov odchádza s domácimi úlohami.

Aké sú odozvy na vašu prácu?

Môžem povedať že veľmi dobré. Klienti ku mne chodia na základe referencie od svojich kamarátov, kolegov, alebo iných terapeutov. Keďže sa venujem aj ženám v tehotenstve a po pôrode, tak mi klientov často pošlú aj pôrodné duly, babice a inštruktorky gravid jógy. Recenzie sú pre mňa tak prekvapivo dobré, že sa obávam až prehnaných očakávaní od budúcich klientov.

Prezraďte nám vaše ďalšie podnikateľské plány. Čo plánujete?

Mojim snom je vytvoriť ucelený komplex starostlivosti o panvové dno. Bolo by krásne mať centrum, kde by pod jednou strechou boli odborníci na panvové dno (urológ, gynekológ, proktológ, sexuológ, psychológ a fyzioterapeut). Bola by tak umožnená komplexná starostlivosť o ženské lono. Okrem toho by sa o ženu v centre starali preventívne aj iné ženy, duly, bylinkárky a nemôžem zabudnúť na terapeutov školených v tradičnej čínskej medicíne.

Čo vás k nám do Národného podnikateľského centra priviedlo?

O tejto možnosti som sa dozvedela náhodou, počas hľadania informácii o podnikaní. Vybrala som si poradenstvo pre podnikateľov, najprv krátkodobé - 10 hodín. Pre mňa to bola ideálna možnosť. Moja mentorka bola super, lebo som sa naozaj mohla pýtať na čokoľvek. Človek má na začiatku dosť hlúpe otázky, to mi môžete veriť J.

A neostalo iba pri prvej službe. Prečo ste si následne vybrali službu DIP – 80 hodín s odborníkom?

Chcela som sa ešte vrámci podnikania priučiť a získať všetky možné dostupné informácie. Zaujímali ma dane, odvody, formy zamestnávania. Myslím, že sme za ten čas prebrali všetko možné. Formy podnikania, povinnosti, výhody, odvody, účtovníctvo, dane, vyhotovenie faktúr, zmlúv, marketingové veci, právne veci ohľadne GDPR. Za mňa to bola výborná skúsenosť.  

Viac informácií získate na www.intimfyzio.sk

Prokop Slováček

Foto: intimfyzio.sk