Na tretí zákon robotiky sa akosi zabudlo. My učíme roboty starať sa o seba

Slovenský startup eRobot má ambiciózny cieľ – zmeniť spôsob, akým sa používajú a udržiavajú priemyselné roboty. Vyvinuli riešenie, ktoré dokáže násobne predĺžiť životnosť robota, znížiť pravdepodobnosť poruchy a ešte aj prispieť k ekologickejšej prevádzke robotov. Viac nám o tejto téme povedal riaditeľ eRobot Ľubomír Ilečko.


Ako ste sa dostali k tomu, že sa budete venovať údržbe robotov?

Desať rokov som pôsobil v sektore automotive v rôznych firmách v zahraničí – jednak v oblasti výroby, ale aj vývoja. Po návrate na Slovensko som prijal pracovnú ponuku od firmy Spinea z Prešova, ktorá vyrába vysoko presné prevodovky, využívané prevažne v priemyselných robotoch. Nastúpil som na pozíciu manažéra kvality, kde som mal možnosť analyzovať snáď všetky poruchové stavy robotov a ich prevodoviek. Vtedy som pochopil, aký dôležitý význam pre bezporuchový chod robota má správne mazanie prevodoviek a začal som sa tomu venovať.

V čom spočíva vaša inovácia?

Snažíme sa zabezpečiť, aby priemyselný robot pracoval v najoptimálnejších podmienkach tak, aby dokázal zabrániť vlastnému poškodeniu počas prevádzky vo výrobe. De facto učíme roboty, ako sa majú sami o seba starať. Zatiaľ je to prostredníctvom strojového učenia, teda „my mu hovoríme“, čo má spraviť. Radi by sme sa dopracovali až k umelej inteligencii, kedy by sa robot mohol sám rozhodovať, ako sa má o seba starať. Na toto ale súčasne používané roboty zatiaľ nie sú pripravené.

Takže bez vašej inovácie roboty potrebujú človeka, aby sa o nich staral?

Áno. Z Európskej únie stále prichádzajú rôzne výzvy a granty spojené s využívaním robotov na údržbu neviem čoho všetkého, ale pritom na údržbu robotov potrebujeme stále človeka. Niekedy sa mi to zdá až absurdné. Už Isaac Asimov definoval v roku 1942 tri zákony robotiky – robot nesmie ublížiť človeku, robot musí počúvať všetky príkazy človeka, ale nesmie to byť v rozpore s prvým zákonom a robot ma ochraňovať svoju existenciu a starať sa o seba, ak to nie je v rozpore s prvými dvoma zákonmi. Na tento tretí zákon sa akosi pozabudlo. Vždy, keď sa robot pokazí, musí nastúpiť človek.

Netvrdím, že sme prví, kto poukazuje na tento problém. Existujú firmy, ktoré umožňujú monitorovať roboty pomocou vibrodiagnostiky či motion control, ale to sú metódy, ktoré odhaľujú už prebiehajúci poruchový stav, no nevedia zabrániť samotnej poruche. Jediným benefitom pre používateľa je, že vie naplánovať, kedy má odstaviť výrobnú linku, aby mohol nechať robota opraviť.

Som zástancom prediktívnej údržby, ktorá zamedzí vzniku poruchy skôr, než nestane poškodenie robota. My sa preto snažíme vylúčiť možnosť samodeštrukcie zariadenia a posunúť to ďalej.

Aktuálna údržba robotov je navyše spojená s mnohými problémami. Všade sa hovorí o tom, ako máme byť ekologickí a znižovať záťaž na životné prostredie. Pri údržbe priemyselného robota sa pritom vyprodukuje v priemere okolo 16 litrov oleja.

Ani pravidelná údržba stanovená výrobcom robota nezabráni poškodeniu prevodoviek, ku ktorému dochádza z dôvodu vysokej kontaminácie mechanickými nečistotami a následnej degradácii oleja. Samotný servis, ako ho dnes poznáme, realizovaný pomocou výmeny oleja, nedokáže zabezpečiť odstránenie týchto mechanických nečistôt z prevodovky. Tomuto sa dá zabrániť práve filtráciou oleja, ktorá môže prebiehať kontinuálne a dokonca počas výrobnej prevádzky, bez nutnosti prerušenia výroby – a v tom je náš prínos.


Spoznajte príbehy 15 podnikateľov, ktorí dokázali, že aj na Slovensku vznikajú svetové nápady. Stiahnite si brožúrku v PDF.


 

Ako funguje vaše riešenie? Viete ho osadiť priamo na robota a ponúkať fabrikám alebo musíte rokovať s výrobcami robotov, aby ho tam dávali už od výroby?

Momentálne vieme toto naše riešenie pripevniť na vonkajšiu konštrukciu robota. Našou víziou je, aby takéto zariadenia boli už od začiatku priamo integrované v robote a neobmedzovali ho v pohybe z dôvodu možného poškodenia. Snažíme sa preto naše zariadenie dostať dovnútra, na to ale potrebujeme spolupracovať s výrobcami robotov.

Ako ste riešili prvotné financovanie vášho projektu?

Keď sme začínali, snažili sme sa získať nejaký grant, ale situácia na Slovensku nebola v tomto období pre startupy priaznivá. Pri snahe o získanie financovania sme boli de facto vyradení, pretože väčšina zverejnených výziev mala stanovenú podmienku pre účasť na grante – firma musela byť staršia ako tri roky.

Teraz sa už situácia zlepšuje a nové granty nemajú takéto nezmyselné obmedzenia. Ja som si prvotnú fázu musel financovať sám pomocou úspor, úverov a popri tom som hľadal angel investora, ktorý mi pomôže s financovaním.

Bolo to veľmi náročné, no po mesiacoch hľadania som našiel investora, ktorý so mnou zdieľal moju vášeň pre roboty. Našiel som ho v spoločnosti ARKON, a.s. no musel som preukázať použiteľnosť riešenia v praxi a to, že bude o to záujem. Muselo prísť prvotné pilotné testovanie, prihlásenie patentov a preukázanie toho, že ponúkame zmysluplné riešenie.

V akej fáze je momentálne vaše riešenie a aké plány s ním máte ďalej?

Momentálne máme za sebou pilotnú fázu, počas ktorej sme postavili prvotný prototyp, ktorý zvládol testovanie – osem mesiacov v Nemecku. Chceli sme ukázať životaschopnosť a účinnosť nášho zariadenia. Počas laboratórnych testov robota zrýchľovali a spomaľovali a my sme ho na diaľku udržiavali v čo najideálnejších podmienkach. Bohužiaľ, prišla korona kríza, zákaz cestovania a nedostali sme sa k tomu, aby sme to nasadili priamo u koncového zákazníka. Ukázalo nám to ale, že ideme správnou cestou a kopu vecí sme sa pri prvotných testoch naučili.

Momentálne v rámci vývoja pracujeme na miniaturizácií, aby sme to vedeli dostať do akéhokoľvek priemyselného robota. Dali sme si šibeničný termín, že to chceme stihnúť do konca tohto roka. Ak sa nám to podarí, radi by sme odprezentovali prvého robota na Expo v Dubaji 2021.


Kto: Ľubomír Ilečko

Firma: eRobot

Čím sa zaoberá: Vyvíja inovatívny autonómny systém pre samo-údržbu priemyselných robotov, riadi proces správneho mazania prevodoviek a tým eliminuje poruchy robotov vo výrobných procesoch.