Generačná výmena v praxi: Ako úspešne odovzdať riadenie rodinnej firmy

Podľa štatistík zvládne odovzdanie vedenia firmy na druhú generáciu približne iba jedna tretina rodinných podnikov v Európe a len 12% z nich prevezme úspešne tretia generácia v rodine. Pritom rodinné firmy rôznej veľkosti tvoria podľa odhadov väčšinu malých a stredných podnikov a sú tak dôležité nielen pre ich majiteľov, ale aj pre charakter ekonomiky.

Ak sa deti stanú vlastníkmi, nestanú sa automaticky aj dobrými manažérmi, a kým zakladatelia mali rešpekt zamestnancov od začiatku, nástupcovia si dôveru ľudí musia získať. Čo sú osvedčené postupy pri riadení rodinných firiem? Ako sa voči deťom zachovať férovo a ktoré má prevziať vedenie? Ako zvládnuť obdobie výmeny vo vedení bez odchodu kľúčových zamestnancov? Ako pristupovať k chybám, ktoré noví šéfovia urobia?

Publikáciou chceme v Slovak Business Agency a v Združení podnikateľov Slovenska pomôcť nájsť odpovede na tieto a mnohé iné otázky.

Ide o ďalšiu zo série publikácií, ktorá má rodinám uľahčiť odovzdanie biznisu z generácie na generáciu. Cenné informácie a inšpiráciu v nej nájdu nielen samotní zakladatelia firiem, ale aj ich potomkovia či ostatní rodinní príslušníci, ktorých sa podnikanie dotýka. Veríme, že praktické tipy v tejto príručke vám pomôžu vyhnúť sa zbytočným chybám, ktoré môžu ohroziť budúcnosť firmy alebo sa podpísať pod rozpad rodiny.


Zaujímavé informácie od odborníkov, aj o rodinnom podnikaní, si vypočujte na Podcast Slovak Business Agency


Všetky kapitoly nájdete aj vo videoverzii TU


PO KLIKNUTÍ NA OBRÁZOK SI MÔŽETE BROŽÚRKU STIAHNUŤ
kkkkk.png

STIAHNITE SI AJ ĎALŠIE PUBLIKÁCIE

Nástupníctvo v rodinných firmách – ako začať

Generačná výmena v praxi: Na čo nezabudnúť pri transfere majetku