Dajte si šampúch aj pazúch

ČÍTANIE NA LETO: Ivana Zuzinová bola pôvodne programátorka, dnes ručne vyrába prírodnú, dokonca vegánsku kozmetiku. Jej značku PONIO poznajú a oceňujú aj v zahraničí.

Ako sa z programátorky stala hlava kozmetickej firmy?

Môj život bol skutočne najprv nasmerovaný inak. Témou mojej diplomovej práce bolo programovanie neurónovej siete a po škole som sa zamestnala ako programátorka. Lenže časom prevládli moje vedecké a výskumnícke chúťky. Mydlá som varila u mamy v kuchyni už dávnejšie, a tak som svoju záľubu povýšila a začala podnikať.

Odkiaľ ste naberali inšpiráciu?

Človek vždy vezme nejaký základný recept, ktorý upravuje podľa seba a svojich nápadov, ovplyvňuje ho aj okolie. Ťažko sa dá vytvoriť niečo úplne originálne. Snažím sa, aby každý ďalší výrobok bol v niečom lepší ako ten predošlý.

Kde nakupujete ingrediencie, dokážu tunajší výrobcovia pokryť vaše potreby?

Je mnoho surovín, ktoré u nás jednoducho nemáme – napríklad kvalitný citrón vypestovaný na Slovensku nezoženiete. Suroviny máme z celého sveta, napriek tomu tam, kde sa to dá, uprednostníme lokálne suroviny pred exotickými. Buď z Európy, alebo ešte lepšie zo Slovenska. Napríklad preferujeme oleje, maslá a vosky vyrobené zo slnečnice alebo olív pred exotickejšími. Na Slovensku sa už dá zohnať kvalitný slnečnicový, za studena lisovaný olej.

Čo všetko dnes Ponio ponúka?

Prírodné mydlá bez umelých farbív a vôní, vyrábané aj krájané ručne, masážne kocky využiteľné po umytí namiesto telového mlieka – ich výhodou je, že vďaka tuhej konzistencii nepotrebujú plastový obal. Tiež kondicionéry, pleťový krém, tyčinky na pery, ale hlavne naše najobľúbenejšie šampúchy a pazúchy.

To sú skvelé hravé názvy. Aké prekvapenie sa za nimi skrýva?

Šampúch je tuhý šampón, ktorý plne zastúpi tekutý šampón. Jeho vývoj mi trval dva roky. Pomenovala som ho kombináciou slov šampón a pampúch, ktorý mi tvarom pripomína. Slovo pampúch je pre mňa veľmi príjemné, žiadny iný národ toto slovo nemá a nepoužíva. Na slovo šampúch dokonca vlastníme aj ochrannú známku. Boli sme prví, čo ho začali používať. No a pazúch je dezodorant, ktorý nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu, a teda aj nepríjemnému zápachu. Názov je ekvivalentom k šampúchu, aby sa to dobre pamätalo. Aj sa medzi zákazníkmi dobre ujal.

P1090537.JPG

Všetky články a vydania časopisu InBiznis nájdete na stránke http://inbiznis.sk/

Ako sa šampúch používa? Čo obsahuje a čo, naopak, nie?

Rovnako, ako si šúchate mydlom po tele, pošúchate si v sprche šampúchom po mokrých vlasoch, rozpeníte ho ako bežný šampón a spláchnete. Šampúch je podobný klasickým šampónom, hlavným rozdielom je, že neobsahuje vodu. Bežné šampóny obsahujú sulfáty, ktoré môžu byť pre citlivú pokožku dráždivé. Namiesto nich používame šetrnejšie tenzidy z rastlinných zdrojov. Tie sú zodpovedné za čistenie vlasov. Ďalšie zložky ovplyvňujú ošetrenie vlasu pri umytí – napríklad žihľavový odvar, panenský kokosový olej, glycerín, citrónová šťava či prírodné silice. Všetko je rastlinného pôvodu. Nie sú v ňom žiadne konzervanty (parabény), umelé vône ani silikóny.

Má šampúch aj iné využitie?

Môžete ho použiť aj na telo, umyť ním psíka, na cestách s ním bez problémov operiete bielizeň, v prípade nutnosti umyjete riad. Malý 30-gramový pampúšik vydrží pri používaní každý druhý deň asi mesiac.

Niečo také ako tuhý šampón u nás neexistovalo. Čo vás k jeho výrobe inšpirovalo?

Keď som sa začala obzerať po prírodnejšej kozmetike, narazila som na tuhé šampóny značky Lush. Vtedy som sa začala sama seba pýtať, prečo sú vlastne komerčné šampóny tekuté. Je to podstatné pre vlasy? Dali by sa umyť klasickým mydlom? Odpovede som nachádzala teoreticky a časom aj prakticky, niektoré ma potešili, iné prekvapili a ďalšie sklamali. Aj preto mi celkový vývoj prvých šampúchov trval vyše dvoch rokov.

A prečo teda sú šampóny na vlasy tekuté?

Hlavný dôvod je marketingový. Zákazník má pocit, že kupuje viac, pričom väčšinu tvorí voda, ktorá je skvelé plnidlo. Druhým dôvodom môže byť tekutosť niektorých zložiek, čo je však menej obvyklý prípad. Potom sa ľudia čudujú a s nedôverou pozerajú na malý kúsok tuhého šampónu, pretože poznajú iba tekuté verzie. Šampón bez vody nie je dráždivý, je jemný, obsahuje šetrné čistiace látky a použijeme ho len nevyhnutné množstvo.

Šampúchy predávate v recyklovateľných papierových obaloch už dlhšie, pazúchy len krátko. Ako prijali zákazníci ich nový papierový obal?

Za touto zmenou je pre mňa osobne neskutočné úsilie, asi najväčšie počas pôsobenia PONIO na trhu. Proces od prvej myšlienky po výsledný obal trval vyše jeden a pol roka. Presvedčiť samu seba, že niekoľkonásobne vyššia cena „obyčajného“ papierového obalu má zmysel, bolo jednoduché, ale museli si to uvedomiť aj zákazníci.

Stalo sa?

Áno, zdá sa že hej. Nakoniec, veď za vyššiu cenu dostanú väčší objem, ekoobal, vylepšenú receptúru s využitím lokálnych surovín a zameraním na udržateľnosť surovín. To vedia mnohí oceniť.

54217396_2371843442850358_1504153424583720960_o.jpg

Plasty u vás vôbec nenájdeme?

Zákazníci síce v balíkoch, ktoré im pošleme, nájdu plastové výplne, ale tie nepochádzajú od nás! Nekupujeme z nich ani gram a buď k nám prídu s kupovaným materiálom, alebo nám ich odkladajú kolegovia zo susednej firmy. Snažíme sa použiť takéto materiály pred recykláciou čo najviac krát, lebo sme presvedčení, že aktuálne je to ten najekologickejší spôsob. Takže balíčky od nás možno občas nevyzerajú „feši profi exclusive“, ale je to preto, že sa snažíme využiť už použité.

Mnohé kozmetické firmy používajú vo svojich výrobkoch med, ktorý je tiež prírodným produktom. Čo na to hovoríte?

Naša kozmetika sa postupom času a vnútorného presvedčenia, napriek tomu že nie sme vegetariáni ani vegáni, vyprofilovala ako čisto vegánska. Môj osobný názor je, že medu je v mydle obrovská škoda. Jeho pozitívny účinok zvonka na pokožku najmä v zmývanom mydle je nižší a dokážeme ho plne nahradiť inými, menej vzácnymi zdrojmi. Podľa informácií z medaren.sk je k nazbieraniu jedného kilogramu medu potrebné, aby 1112 včiel pracovalo celý svoj život, aby navštívili až tri milióny kvetov a prekonali vzdialenosť rovnajúcu sa štvornásobnej ceste okolo Zeme, pričom jedna včela sa za svoj život zaslúži o necelú kávovú lyžičku medu. No nebolo by to naozaj plytvanie?

Prírodné, vegánske, EKO

PONIO je slovenská značka ručne robenej kozmetiky – prírodných mydiel, masážnych kociek, dezodorantov, šampúchov® (tuhých šampónov), prírodných kondicionérov a iných voňavých vecičiek. Výrobky sú všetky ručne robené, firma používa vlastné receptúry. „Mojím cieľom je prinášať nové riešenia – šetrnejšie, účinnejšie, zachovávajúce kvalitu látok z prírodných zdrojov. Vyrábať poctivé výrobky, bez bombastických zavádzajúcich nápisov. S doplneným slovenským zložením na výrobkoch, aby ste vedeli, čo kupujete a používate,“ hovorí Ivana Zuzinová, zakladateľka značky.

44783382_2147681581933213_6275386251012997120_o.jpg

PRÍRODNÉ MYDLÁ – sú robené klasickou metódou za studena, s vyšším podielom olejov, ktoré ostali v mydle nezmydelnené – takže sú vhodné aj pre „suchárov“ a „sušienky“ so suchou pokožkou. Niektoré sú jemnejšie, vhodné na tvár, iné zas odolnejšie voči vode pri častom používaní. Všetky mydlá aktuálne v ponuke sú bez umelých farbív a vôní. „V mydlách nepoužívame žiadny živočíšny tuk ani palmový olej, radšej sme ich nahradili drahším, ale o to kvalitnejším kakaovým maslom.“

MASÁŽNE KOCKY – sú vyrobené z masiel (kakaového a bambuckého) a prírodných silíc tak, aby boli tuhej konzistencie a začali sa rozpúšťať práve vo chvíli, keď ich vezmete do ruky a zohrejete. Základom kociek je kakaové maslo, ktoré má samo o sebe jemnú kakaovú vôňu a často sa v kozmetike používa ako zmäkčovadlo, na prevenciu proti striám či vráskam. Masážne kocky sa dajú použiť nielen na masáž, ale perfektné sú aj do sprchy, keď sa nimi natriete po klasickom umytí mydlom, jemne opláchnete a osušíte, a už nemusíte používať telové mlieko. Môžete sa nimi natierať aj na sucho namiesto telového mlieka, použiť ho na ruky, nohy či pleť.

ŠAMPÚCHY® – sú tuhé šampóny, obsahujú všetky účinné látky ako bežný šampón okrem vody – sú teda oveľa menšie, spratnejšie, nevylejú sa a nepotrebujú plastový obal. Jeden 30 gramový tuhý šampón vydrží tak dlho ako cca 200 ml tekutého šampónu.

PAZÚCHY – sú vyrobené len z prírodných ingrediencií rastlinného pôvodu, takže sú vegánske. Vôňu mu dodávajú len prírodné silice. Je to dezodorant (nie antiperspirant), teda nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu, a tým nepríjemnému zápachu. Predáva sa v 100 % papierovom a kompostovateľnom obale.

(slo), foto: Ponio

Firma PONIO sa cez náš projekt MOVECO úspešne prezentovala na súťaži MOVECO Innovation Award v Linzi. V kategórii Produkt roka 2019 získala v konkurencii deviatich krajín ocenenie za kompostovateľné obaly na kozmetiku v kategórii mikropodnik. Projekt MOVECO, bol realizovaný v rámci programu Interreg Dunajský nadnárodný program, je zameraný na zvyšovanie povedomia o obehovom hospodárstve medzi podnikmi, výskumno-vývojovými organizáciami, verejnými inštitúciami, rozvojovými inštitúciami a širokou verejnosťou. Partnermi projektu boli aj dve slovenské inštitúcie – Slovak Business Agency a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Pozrite sa, aké služby môžete aj vy bezplatne využiť v Národnom podnikateľskom centre