Chcel som svoje slabosti premeniť na cnosti. Teraz si plním svoj sen

Autor kníh pre deti a majiteľ vydavateľstva MATEJ ZÁMEČNÍK podniká tak trochu „náhodou“, ale veľmi úspešne. Pomoc mu poskytlo aj Národné podnikateľské centrum v Bratislave.

„Mojim cieľom je pomocou kníh zanechať v deťoch zážitok, nové vedomosti, túžbu vysporiadať sa úspešne s problémami a spraviť veci inak. A to tak, aby išli ostatným vzorom.“

Ako a kedy vznikol nápad podnikať, čo bolo úplne na začiatku?

Strach z vystupovania pred väčšou skupinou ľudí. Ten som odbúraval na rečníckych stretnutiach klubu rečníkov – Toastmasters. Jedna z rečí sa volala „Inšpiruj svoje publikum“. Mala obrovský úspech a vtedy mi napadlo spraviť príbehy, ktorými by som inšpiroval aj deti. Zo série príbehov sa stala knižka, za ňou nasledovala ďalšia a ďalšia a nakoniec to skončilo založením si vlastného vydavateľstva.

Arnold Schwarzenegger kedysi povedal: „Každé ráno máš dve možnosti. Pokračovať v snívaní, alebo vstať a začať si tie sny plniť.“ Ja som si zvolil druhú možnosť,“

Matej Zámečník, spisovateľ, majiteľ vydavateľstva

kontakt—baner.jpg

Akými problémami ste sa museli prehrýzť v začiatkoch podnikania? Čo pre vás znamenalo najväčšiu výzvu?

Vôbec som netušil nič o postupnostiach. Ako budovať úspešnú kampaň, ako plánovať rozpočet, kde nájsť sponzorov a aj ako robiť účtovníctvo v s.r.o. Najväčšia výzva bola ale neprestať a pokračovať ďalej aj keď boli (a sú) obdobia, keď sa nedarí a ide to pomaly.

Koncept, ktorý preferujete, teda kniha a v nej aj nejaký ďalší edukatívny rozmer k tomu (triedenie odpadu, kompostovanie, skleróza multiplex, spoznávanie prírody...) je váš vlastný, alebo ste sa niekde inšpirovali?

Všetky príbehy pochádzajú z osobných skúseností, z mojich hobby a tém, ktoré ma zaujímajú. Vždy sa preto snažím vmestiť čo najviac užitočných informácií do detských príbehov, ktoré sú jednoduché a zároveň podnecujú deti a rodičov pokračovať s aktivitami spojenými s knižkou aj po jej dočítaní.

Dôležitou súčasťou vašich aktivít sú aj návštevy škôlok a škôl, interaktívne besedy s deťmi. Ako veľmi vás napĺňajú, a aký je o tento projekt záujem?

Veľmi ma teší nadšenie, ktoré majú decká, keď stretnú naživo spisovateľa. Väčšina autorov, ktorých čítajú sú buď zahraniční alebo už postarší autori, ktorí už nechodia na besedy. Ak by sa dalo, robil by som celoročné „tour de školy“ nakoľko sú moje besedy interaktívne. Vlastne samotné čítanie z knihy tvorí len zlomok. Viac sa snažím zapájať deti pri aktivitách spojených s príbehmi.

Aké odozvy a ohlasy zbierate na svoje aktivity?

Som rád, že pozitívne recenzie prevažujú a knižky sa páčia nielen dospelým, ale hlavne deťom, ktoré ich používajú aj pri čitateľských denníkoch a podobne. Samozrejme, že niekedy vyskočila aj negatívna recenzia, ktorá zamrzela, ale taktiež by som vedel recenzentovi vysvetliť čo som ako myslel a prečo je to napísané tak, ako je. Každý sme individuálni a nie každý má rád to, čo sa inému nemusí páčiť. Mám rás konštruktívnu kritiku, z ktorej si viem zobrať to, čo potrebujem na vylepšenie konceptu mojich kníh.

Podnikateľské plány? Prezraďte nejaké...

Pokračovať v ďalších príbehoch. Rád by som spravil série kníh, ku ktorým by sa dal spraviť ďalší zaujímavý program na besedy. Momentálne som zameraný na príbehy, ktorých myšlienkou bude po dočítaní knižky podporiť adopciu psov z útulkov pred kúpou čistokrvných psíkov, ktorí sa množia pre biznis.

Ako ste sa dozvedeli o službách Národného podnikateľského centra v Bratislave?

Dostal som odporúčanie od známeho. Išlo o nastavenie konceptu kampaní a zjednotenie identity firmy. Balík 10 hodín konzultácií som chcel odskúšať, aby som vedel, čo očakávať od takejto podpory.

Prečo ste si následne vybrali službu DIP – 80 hodín s odborníkom?

Šlo o zjednodušenie procesov, lepšie nastavenie „online sveta“ a tvorbu kampaní, ktoré by boli systematicky vyhodnocované a pomohli by zvýšiť predaj kníh. Táto pomoc je a verím, že ešte bude naďalej veľmi prínosná, nakoľko mám nadanú a talentovanú konzultantku plnú trefných postrehov, ktoré sú nielenže dobré, ale aj nutne realizovateľné až tak sú super.


Všetko o aktivitách Mateja Zámečníka nájdete na jeho stránkach:

Prokop Slováček

foto: internetové stránky Mateja Zámečníka s jeho súhlasom