Botanicandle: Baví nás radosť klientov, ich úsmev na tvári a vôňa sviečok v nose

Hovoria o sebe, že sú sviečkofili. A práve táto záľuba ich dala v biznise dokopy, hoci KAROL NAVRKAL pochádza z Bratislavy a LADISLAV KAVECKÝ z Dolného Hričova pri Žiline. Spoločne budujú značku BOTANICANDLE.   

Za akých okolností firma vznikla?

L.K.: Celé to vymyslel Karol popri včelárení. V jednom roku mal prebytok včelieho vosku a preto začal vyrábať sviečky. Postupne ich vylepšoval, menil ich tvary, zloženie... Celé sa to dialo u neho v kuchyni. Samotná značka Botanicandle vznikla začiatkom roku 2019. Spusteniu predaja predchádzala dôkladná príprava. Prieskum trhu, vývoj a prototypovanie, či dizajn.

K.N.: Samotné testovanie sviečok si vyžiadalo vyše 200 pokusov. V archíve máme detailné informácie o kvalite a dĺžke horenia a o množstve ďalších parametrov. Postupne sme spustili e-shop a začali aj s predajom cez hand made internetové portály. Prvý predaj na živo bol koncom roka 2019 na rôznych handmade podujatiach. Počúvali sme stovky reakcií, ktoré nás motivovali vo vylepšovaní produktov. Vznikli nové kombinácie vôní a dizajn sviečok. Začiatkom roku 2020 sa do tímu pridal Laco. Mal skúsenosti z reklamy a marketingu a chuť venovať sa milému a dôveryhodnému produktu. Nasledoval redizajn loga, vylepšenie e-shopu a nové spolupráce.

Botanicandle sú jedným z oficiálnych darčekov v slovenskom pavilóne na prestížnej svetovej výstave Expo Dubaj 2020.

IMG-20210802-WA0001.jpgLadislav Kavecký (vľavo) a Karol Navrkal.

 

Prezraďte niečo o svojich sviečkach. Aké sú, v čom sú iné?

Botanicandle sú prírodné, vonné sviečky s ozdobnými vrchnáčikmi. Vyrábame ich ručne v našej dielni v Bratislave. Obsahujú sójový vosk, esenciálne a éterické oleje a bavlnený knôt. Horia čistejšie a dlhšie, sú ekologické a zdravšie ako bežné, parafínové sviečky. Čo ich robí extra výnimočné sú ozdobné vrchnáčiky. Ich prírodný dizajn tvoria lisované kvety a rastlinky. Každý kus je originál. Prírodný, rozmanitý, pestrý, farebný… Všetky rastlinky sme nazbierali, vylisovali, naaranžovali a zaliali do skleneného viečka špeciálnou živicou. Pohár s viečkom tvoria jedinečné darčekové balenie. Neskôr sa dajú použiť ako dóza na drobnosti, šperky, kozmetiku. Alebo ich v rámci recyklácie použiť na nové sviečky. Aktuálne máme v ponuke 10 druhov vôní a tri rôzne veľkosti sviečok. Vyvíjame aj ďalšie produkty, napríklad aróma difuzéry.

Ako sviečky vznikajú? Je to čistá hand made tvorba?  

Áno, robíme ich výhradne ručne. Ale nie sme v tom úplne sami. Výroba sviečok je milá a relaxačná aktivita, do ktorej sa radi zapájajú naši blízki, rodina a kamaráti. Spoločné stretnutia v dielni sme začali interne nazývať sviečkovice. A práve na takýchto akciách vznikajú tie najkrajšie viečka a nápady. Príjemnou skúsenosťou sú aj spolupráce s umelcami. S tvorbou nám pomáhajú naši kamaráti, Raper Tono S., taterka Adina Mandalová, či herečka Kristína Kanátová. Možnosť bližšie si pričuchnúť k našim sviečkam chceme dať aj širšej verejnosti. Plánujeme zážitkové workshopy, kde spolu roztopíme vosk, namiešame vonné oleje a naučíme sa pracovať s herbárom a živicou. Každý si tak môže vytvoriť krásny a voňavý darček vlastnými rukami. Je to pomalý proces. Vznik každej sviečky Botanicandle si vyžaduje viac ako 60 úkonov.

V „akej forme“ je značka Botanicandle v tomto neľahkom koronakrízovom období?  

Pre nás je dôležité byť stále nablízku našim klientom. Za posledný rok pribudlo na Slovensku vyše 40 predajní, kde rozvoniavajú naše sviečky. Teší nás aj záujem firemných klientov. Mnohí hľadajú slovenské, ekologické a ručne robené darčeky. Na želanie ich vieme obrandovať, pridať venovanie či elegantne zabaliť. Sme hrdí, že naše sviečky dostala aj pani prezidentka a významné zahraničné návštevy. Na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie hľadali protokolárne dary. Sviečky v dekoračných, drevených kazetách boli jasná voľba. Ďalšou zmysluplnou aktivitou a spoluprácou je napríklad aj dúhová edícia sviečok. Ako darčekové predmety sme ich pripravili pre LGBT komunitu.

Čo predovšetkým máte na svojom podnikaní radi, čo vás poteší s ohľadom na zákazníka?

Sviečka je niečo nádherné - horí, svieti, vonia a je krásna. Oheň a sviečky boli od nepamäti súčasťou mnohých rituálov a dnes sú vyhľadávaným interiérovým doplnkom a samozrejmosťou v domácnostiach. Ale vyrobiť dobrú sviečku nie je vôbec jednoduché. Dôležité je, aby príjemne voňala a vždy rovnomerne dohorela až do konca. Je to rovnica o množstve premenných a keď na ňu prídete, potom sa začína tá pravá zábava. Kombinovať vône, vymýšľať nové tvary, hrať sa s obalmi, vymýšľať grafiku. Je to taký malý vesmír kreativity napriek tomu, aký jednoduchý predmet vlastne sviečka je. Vďaka reakciám klientov vieme, že má naša práca zmysel. Baví nás ich radosť, úsmev na tvári a vôňa v nose. Radi zisťujeme najmilšie a najdivnejšie asociácie s vôňami. Zdieľame spolu príbehy a vytvárame nové.

Kam siahajú ciele vašej firmy?

Chceme sa baviť, čo sa nám zatiaľ celkom slušne darí. A popri tom chceme, aby nás naše sviečky dokázali aj uživiť, čo zatiaľ tiež vyzerá celkom fajn. Snažíme sa pripraviť pre klientov zážitok z jednoduchého a dokonalého produktu. Z dokonalej sviečky.

Ako sa začala spolupráca s Národným podnikateľským centrom (NPC) a ktoré služby využívate?

NPC sme objavili pri hľadaní možností financovania. Mikropôžička pre malé podniky bola ideálna pre rozvoj nášho podnikania. Už samotný proces jej získavania bol užitočný. Prinútil nás vypracovať podnikateľský plán, určiť si priority. Ocenili sme ústretový prístup a výhodné podmienky. No a prehliadka NPC nám potom otvorila ďalšie možnosti spolupráce. V Creative Pointe majú výborne vybavené dielne a ochotných ľudí, ktorí sa vyznajú. Pomáhajú nám hlavne s laserovaním rôznych menších drevených výrobkov.

Plánujete využiť aj iné služby?

V budúcnosti plánujeme účasť na zahraničných výstavách a veľtrhoch. Tu by sme tiež radi spolupracovali s NPC.

Prokop Slováček

Foto: Prokop Slováček a Botanicandle