Žiadate o dotácie na nájomné? Pomôžeme vám v našich klientskych centrách

Ak potrebujete pomôcť pri vypĺňaní žiadostí o dotácie na nájomné, pomôžeme vám v šiestich Národných podnikateľských centrách SBA.

Žiadatelia o nájomné, ktorí nemajú k dispozícii počítač, notebook alebo čítačku na elektronický podpis, budú môcť využiť technické prostriedky, ktoré pre nich rezort hospodárstva a SBA pripravili v Národných podnikateľských centrách (NPC). Ak nedisponujete potrebnou technikou pre elektronické podanie žiadosti o dotáciu na nájomne (PC či notebook; čítačka kariet), môžete využiť počítače v NPC.

Priamo v naších podnikateľských centrách bude pre Vás pripravený počítač aj s čítačkou na eID, kde si môžete žiadosť o dotáciu na nájomné elektronicky podať. V prípade, ak sa do  centra  dostavia obe strany (prenajímateľ a nájomca), žiadosť o dotáciu na nájomné je možné podať okamžite spoločne na jednom mieste.

Národné podnikateľské centrá sú Vám k dispozícií aktuálne v šiestich podnikateľských centrách. Pracovníci centra Vám s podaním elektronickej žiadosti radi pomôžu. Aby ste nestrácali čas čakaním pri obsadenosti počítača odporúčame, aby ste si vopred zistili obsadenosť a zaneprázdnenosť centra a prípadne sa priamo telefonicky objednali na konkrétny čas.

 

Všetky kontakty a otváracie hodiny Národných podnikateľských centier sú k dispozícii na adrese: https://najmy.mhsr.sk/kontakty.html.

„Aby mohli pracovníci SBA plynulo, efektívne a plnohodnotne pomáhať, odporúčame podnikateľom, aby si vopred preverili obsadenosť klientskeho centra. Samozrejme, môžu sa aj priamo telefonicky objednať na konkrétny čas,“ doplnil minister hospodárstva Richard Sulík.

O dotáciu na nájomné môžu žiadať podnikatelia, ktorí mali pre koronakrízu zatvorené prevádzky alebo významne obmedzili svoju činnosť. Rezort doteraz prijal takmer 4-tisíc žiadostí o dotácie, pričom vyplatených bolo zatiaľ 1,5 milióna eur. Mechanizmus je postavený na dobrovoľnosti - na dohode prenajímateľa a nájomcu. Dotáciu na nájomné možno poskytnúť vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného. Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, nájomca bude mať možnosť zaplatiť zostávajúce nájomné v rovnako vysokých mesačných splátkach do 48 mesiacov.

Zdroj: MHSR