Začínali ako dobrovoľníci, teraz ich živí permakultúra

ČÍTANIE NA LETO: Ekologické správanie a život ako taký je pre mnohých ľudí vítaná zmena. Unavil ich „pokrok“, moderná doba. Aj príbeh tejto rodiny je toho dôkazom.

Keď budeme počúvať prírodu, zmení naše myslenie a možno aj náš život. Zuzane Matúšovej Girgoškovej ho prevrátila naruby. Na začiatku všetkého bola nespokojnosť a kríza. Zuzana a jej manžel Janči pochopili, že ich život je uponáhľaný, že im celé dni zapĺňa len práca a nákupy, že vôbec nemajú na seba čas. Ocitli sa v začarovanom kruhu splácania úverov. Preto sa rozhodli pre dramatický krok – spolu so svojimi dvomi malými deťmi odišli na Nový Zéland ako dobrovoľníci.

„Pracovali sme štyri hodiny denne na farme, ktorú tamojšia ministerka životného prostredia označila za výkladnú skriňu permakultúry. Tak sme zistili, čo toto slovo znamená v praxi,“ spomína Zuzana. Počas trojmesačného dobrovoľníckeho pobytu si uvedomili, že presne toto je cesta, ktorou sa chcú uberať aj po návrate na Slovensko.

Sad, záhrada, ekodom

A stalo sa. Kúpili si starý sad na dedine, ktorý prebudovali na permakultúrnu záhradu a začali stavať svoj mobilný ekodom. O všetky svoje skúsenosti sa delili na blogu. Zuzana ako novinárka dokázala pútavo písať. Svojím životným príbehom sa jej podarilo pritiahnuť pozornosť, vytvorila sa sieť sledovateľov a počet fanúšikov, ktorí čakali na ekotipy, sa stále zväčšoval.

A tak je dnes Zuzanine meno s pojmom permakultúra pevne prepojené. Začala ju propagovať, keď o nej počulo len pár ekonadšencov, a teraz je o tému taký záujem, že sa Zuzane a jej rodine úspešne darí šíriť svoje skúsenosti prostredníctvom kníh, kurzov a pomoci pri stavaní ekodomov.

Je jasné, že rodinnú či osobnostnú krízu nemusí každý riešiť odchodom cez pol sveta a s permakultúrnym záhradníčením sa dá zoznámiť aj postupne. Najmenšia záhrada, ktorú pomáhala Zuzana budovať, mala 22 m². „Posledné desaťročia sa rozvíja trend, ktorý nie je veľmi naklonený pestovaniu. Nanovo sa musíme učiť,“ hovorí o svojich skúsenostiach.  

Všetky články a vydania časopisu InBiznis nájdete na stránke http://inbiznis.sk/

TITULKA_permakultura rodina matusova.jpg

Vrátiť sa k pôde 

Dnes je veľa ľudí na úrovni úplných začiatočníkov a tápu aj v tom, ako sa starať o základné plodiny. „Chýba vzťah k pôde. S pestovaním sa však dá oboznámiť aj na malých políčkach. Komunitná záhrada je o tom, aby sme získali vzťah k zemi, chodili k nej, chytali ju, skúšali a hrali sa. A dôležité je vodiť k nej deti, lebo oni o tento zážitok prichádzajú najviac,“ sumarizuje lektorka permakultúrnych kurzov.

Na začiatku pomôže aj kvetináč s paradajkami či paprikou na balkóne. Postupným zoznamovaním sa s pôdou a sledovaním prírodným princípov sa dá naučiť veľa. Permakultúra však nie je len o záhradníčení, je to aj životný štýl. „Dobré je ísť aj za babkou do jej záhradky, lebo ona má odpestované viac ako hociktorý permakulturista na Slovensku. Permakultúra učí aj budovanie dobrých vzťahov, lebo nikde v prírode nedokáže bunka fungovať sama. Na medziľudské vzťahy sa kladie silný dôraz.“

Princípy pestovania, ale aj ekodizajnu sú odpozerané z lesa. „V lese všetko funguje, nikto tam neseje, neorie, nepostrekuje. Napriek tomu má les každý rok väčšie výnosy.“ Všimli ste si, že nikde v lese nie je pôda odhalená? Lístie, ihličie, mach, kry, rastlinky pokrývajú každý kúsok zeme. Typický poľnohospodár naopak celú pôdu rozryje a vytvára jej núdzny „stav katastrofy“, voči ktorému sa musí brániť. Toto považujú nadšenci permakultúry za zbytočný boj s prírodou.

Všetky články a vydania časopisu InBiznis nájdete na stránke http://inbiznis.sk/

Blog, knihy film 

Spoločný biznis Zuzany a Jána je teraz už maximálne prepletený s ich životným štýlom a oni ho považujú za poslanie. Popularita Zuzaniných blogov Lifereset a Homereset vzrástla natoľko, že sa rodina pustila do natáčania dokumentárneho filmu. Okrem príbehu Matúšovcov sa podarilo ukázať divákom aj princípy ekostavby a permakultúry s odborným komentárom.

Počas filmovačky, v priebehu svojho štvrtého tehotenstva, začala Zuzana písať knihy, ktoré sľúbila ako dar pre podporovateľov filmu v crowfoundingovej kampani. „Povedala som si, že neporodím, kým nepostrihám film,“ smeje sa. A tak sa aj stalo, hneď na druhý deň po dokončení filmu pribudla do rodiny Alžbetka a tiež dve knihy.

„Denne dostanem nejakú správu, máme pravidelne silnú spätnú väzbu. To všetko je silným motívom. Keďže vidíme, že naša práca má zmysel a môžem ňou veľa ovplyvniť, dodáva nám to energiu.“ V súčasnosti môžete Zuzanu s rodinou stretnúť na premietaní filmu po celom Slovensku.

Čo je permakultúra

Najčastejšie sa pod týmto pojmom myslí trvalo udržateľné poľnohospodárstvo. Koncepcia záhrad aj fariem by mala stáť na podobných princípoch ako lesné ekosystémy. Permakultúrne dizajny sa dajú použiť v rôznych sférach ľudskej činnosti. K filozofii permakultúry patrí spolupráca s prírodou, jej pozorovanie, ale aj prijatie osobnej zodpovednosti za konanie každého z nás.

(akb), Foto: Lifereset.sk 

POVINNE 2 dom matusovcov.jpg