Podnikatelia, predávate výrobky vo Veľkej Británii? Zbystrite pozornosť, na toto si musíte dať pozor

Podnikatelia pozor, označenie posúdenia zhody CE sa mení na UKCA. Známku CE bude možné používať už len do 1. 1. 2023.

Po odchode z EÚ, zaviedlo Spojené kráľovstvo vlastný regulačný režim tovaru. Označenie posúdenia zhody (UKCA) je nové označenie výrobkov (nahradzujúce európske označenie CE), ktoré potvrdzuje, že výrobky predávané na trhu Veľkej Británie spĺňajú isté zdravotné, bezpečnostné a environmentálne pravidlá a normy. Označenie UKCA vstúpilo do platnosti 1. januára 2021 a platí pre väčšinu tovaru v minulosti vyžadujúceho označenie CE. Označenia CE (alebo CE + UKNI) sa budú vzťahovať v rámci Spojeného kráľovstva len na tovar predávaný v Severnom Írsku. Z dôvodu vytvorenia dostatočného časového rámca pre prispôsobenie sa novému označeniu tovaru, známku CE bude možné používať až do 1. 1. 2023.

„S cieľom podporiť kampaň na zvýšenie povedomia ohľadom označenia UKCA v dostatočnom predstihu pred 1. januárom 2023 ponúkame pomocnú ruku pre slovenských podnikateľov. Dokumenty bližšie popisujú kroky, ktorými sa majú podniky riadiť,“ hovorí ekonomický diplomat Michal Horvat z Veľvyslanectva Slovenska v Spojenom kráľovstve.

Dokumenty na stiahnutie v Slovenčine:

Britská strana takisto pripravuje sériu webinárov pre firmy, ktorých zoznam nájdete na:

https://www.eventbrite.co.uk/e/the-new-uk-regulatory-regime-for-goods-new-ukca-transitional-measures-tickets-369108281807