Na východe Slovenska vybudujú jedinečnú atrakciu

V rozhovore s Ľubomírom Lehotským, riaditeľom Košickej detskej železnice  sa dočítate, ako vrátili život  historickej pionierskej železnici, či ako chcú naďalej rozvíjať turizmus v regióne.


Objekt železnice a jej vozidlový park bol pred desiatimi rokmi zanedbaný. Funkčná bola iba jedna parná a motorová lokomotíva a tri vozne. Všetky ostatné vozidlá boli v žalostnom stave. Jedna z lokomotív dokonca čakala na odvoz do šrotu. Koľajisko bolo zarastené trávou, a na jeho stave sa podpísala aj finančne poddimenzovaná údržba. Dnes tu vyžitie nájdu nielen nadšenci železničnej turistiky, ale aj široké vrstvy záujemcov hľadajúcich zážitok, unikátnu atrakciu či históriu.

V čom spočíva unikátnosť železnice dnes?

Železnica je unikátom nielen kvôli historickým vozidlám, ale aj vďaka unikátnej detskej obsluhe, dobrovoľníctvu, nezvyčajnému úzkemu rozchodu a spôsobu prevádzky. Je malebné sa previesť horským údolím v otvorených vozňoch, kde máte prírodu doslova na dlani.

Ako ste prinavrátili život historickej pamiatke?

Pred desiatimi rokmi by ste tu nenašli žiadny vodovod, toalety, sprchu, občerstvenie či predaj suvenírov. Aj preto sem prichádzalo málo turistov. Za tie roky sme však dokázali opraviť a sprevádzkovať všetky zvyšné historické vozidlá, vrátane rušňa určeného na likvidáciu. Zabezpečili sme aj osobné a nákladné vozne, pribudla ďalšia motorová, elektrická a dokonca aj parná lokomotíva.

Turizmus je pre každý región dôležitý. Koľko ľudí ročne železnicu navštívi a z akých krajín?

Pred pandémiou to bolo 55-tisíc cestujúcich za sezónu. Stúpali sme každý rok. Boli sme pripravení toto číslo každoročne prekračovať. Uvidíme, ako to dopadne v tejto sezóne, no boli by sme radi, ak by sme sa dostali na hranicu 50-tisíc prepravených cestujúcich.

V NPC momentálne čerpáte službu dlhodobé poradenstvo. Ako prebiehajú konzultácie s expertom?

Na profesionálnej, odbornej a vcelku veľmi zaujímavej úrovni. Získali sme viacero podnetov, realizujeme zámery. Veríme, že nám to prinesie potrebný úspech a profesionalitu.

134.jpg

V budúcnosti pribudne do areálu železnice drezinový okruh. Čo nové do regiónu prinesie?

Drezinový ovál bude pozostávať z rozmontovateľného koľajiska a samotných vozidiel, ktoré budú vo väčšine koncipované ako bicyklové. Časom však pribudnú aj pákové dreziny. V okolí trate budú inštalácie dobových návestidiel a dokonca aj originálne drevené závory a semafory. Súčasťou okruhu bude železničné múzeum, lipová alej, oddychové a relaxačné prvky pre deti aj dospelých. Všetko v príjemnom prostredí lúky uprostred lesa.

V akej fáze sa projekt nachádza?

Projekt by sme mali ukončiť v roku 2022, ale už túto jeseň by sme radi začali skúšobnú prevádzku. Atrakcia by  mohla do regiónu pritiahnuť nových návštevníkov.

S týmto projektom ste súčasťou Inkubátora NPC čo je mentorský program. Ako vás táto skúsenosť zatiaľ obohatila? 

Sme veľmi radi, že môžeme byť členmi NPC. Vďaka spolupráci s NPC a aktívnemu prístupu kolegov v Košiciach sme si aj v tejto fáze nášho projektu mohli dovoliť odborné marketingové poradenstvo a podporu. Odborníci nám poskytli potrebný nadhľad a pohľad na naše podnikanie a ich rady už postupne aj zapracovávame. Výsledkom by mala byť nová vizuálna a online komunikácia.

 

Staňte sa členom inkubátora aj vy!

vizu (8 of 8).jpg

V dnešnej dobe sú v podnikaní dôležité inovácie. Prináša ich aj projekt dreziny?

Projekt drezín rozširuje doterajšiu ponuku zážitkov koľajovej dopravy na Slovensku. Spolu s Čiernohronskou železnicou v Čiernom Balogu sme sa dokonca zasadili o zmenu legislatívy v prospech prevádzky turisticky atraktívnych drezín u nás, ktoré ešte do minulého roka neboli povolené, ako v jedinej krajine štátov V4. Náš drezinový ovál bude prvý a zatiaľ jediný na Slovensku, myslím, že aj v tomto je naše úsilie a celý projekt inovatívny.  

Na čo ste za 10 rokov prevádzkovania železnice najviac hrdí?

Na ľudí okolo nej. Na to, že sa nám podarilo zachrániť a obnoviť mnoho technických pamiatok, že sme železničku zachránili a rozšírili o hodnotný vozový park. A tiež, že šliapeme v duchu moderného a prudko sa rozvíjajúceho sa turizmu. Tak, ako bola pred rokmi postavená  s účelom motivovať mladých ľudí k práci na železnici, aj dnes sa po dlhých rokoch a v nových spoločenských pomeroch snažíme opäť pracovať s mládežou. Dobrovoľníkov učíme rôznym zručnostiam.

Ľudia milujú rôzne zážitky. Aký zážitok si od vás odnesú?

Ponúkneme im ojedinelý zážitok vychutnať si jazdu na koľajniciach doslova na dotyk, teda veľmi zblízka. Je to veľmi netradičný a originálny zážitok, pohybovať sa na koľajniciach vlastnou silou.

 

Staňte sa členom inkubátora aj vy!

 

 

Viktória Kiripolská

Foto: KOŠICKÁ  DETSKÁ HISTORICKÁ ŽELEZNICA