Nielen v takých hodinárskych veľmociach ako Švajčiarsko vznikajú zaujímavé hodinky. Unikátne a luxusné kúsky, ktoré priťahujú pozornosť komplikovanými strojčekmi a úchvatnými dekoráciami a smerujú aj na ďaleké trhy, môžu mať aj slovenský pôvod. Za značkou Molnár Fábry stoja dvaja mladí banskobystrický šperkári Michal Molnár a Igor Fábry. Ich hodinky sú vlastne klenoty pre exkluzívnu klientelu. Precízny dekor nielen puzdier a ručičiek, ale aj samotných strojčekov, priťahuje oči. Obaja sa vyučili v odbore zlatník/klenotník, ale ich profesionálne cesty postupne čoraz viac smerovali k hodinkám. Michal sa priznal, že už hneď po škole si chcel jedny vytvoriť aj so strieborným puzdrom, lebo tie, ktoré sa mu páčili, si nemohol dovoliť. Dôležitým stimulom a inšpiráciou bolo aj video o nezávislých hodinkároch, kde obaja uvideli postupy a výrobný proces unikátnych hodiniek. Keďže na Slovensku s niečím podobným nikto nemal reálnu skúsenosť, veľa sa museli naučiť sami – z dostupnej literatúry a metódou pokus-omyl. Teraz si už táto zohratá dvojka delí prácu podľa svojich silných stránok. Michal má, okrem komunikácie s klientmi a administratívy, na starosti výrobu technických komponentov a ich skladanie. Igor zase viac pracuje na dizajne, čiže gravíruje a dekoruje.
Všetky články a vydania časopisu InBiznis nájdete na stránke http://inbiznis.sk/
POD MIKROSKOPOM
Hodinky Molnár Fábry sú vždy unikáty. Ich tvorcovia väčšinou pracujú s už hotovými strojčekmi zo Švajčiarska, ktoré potom dekorujú. Strojčeky sú komplikované, dekorácie zasa vytvárajú len s najdrahšími materiálmi v mikrorozmeroch. Na prvý pohľad je jasné, že pri dekorácii hľadajú inšpiráciu hlavne z dizajnu z čias art deco a secesie. Precízna práca pod mikroskopom a lupou môže trvať mesiac, ale výnimkou nie je ani dlhší čas. „Najdlhšie sme vyrábali hodinky jeden a pol roka. Preto naša ročná produkcia predstavuje štyri, maximálne osem kusov. Všetko záleží od náročnosti dekorácie,“ vysvetľuje Michal. Výsledný dizajn závisí od toho, či pôjde o hodinky skôr športové alebo elegantné. „Zákazníci, ktorí za nami prichádzajú, nás niekedy milo prekvapia tým, ako sa vyznajú. Ale sú aj takí, ktorým sa jednoducho naše hodinky páčia a berú ich ako umelecký predmet.“ K veľkej pýche dielne Molnár Fábry patrí práca na minútovej repetícii Nightingale. Bola to naozaj piplačka a strojček patrí k tým najkomplikovanejším. O čo vlastne ide? Minútová repetícia znamená, že hodiny vedia odbíjať celú hodinu, štvrťhodinu, dokonca aj počet minút. Majiteľ takto presne vie, koľko je hodín.
ČAS MERANÝ SLUCHOM
Zdá sa vám zvláštne mať na ruke takýto komplikovaný mechanizmus a nevidíte v tom zmysel? Nuž, takéto strojčeky boli kedysi naozaj veľmi užitočné. Stačí si len predstaviť, že kedysi ste nemali možnosť prisvietiť si mobilom a zistiť, koľko je hodín, a po zotmení ste sa nemohli pozrieť na hodinky, ktoré by mali nafosforované svietiace ručičky. A aby bola predstava úplná, odmyslite si elektrické lampy na uliciach. Jednoducho, v takom 18. storočí sa zámožný anglický džentlmen v tmavých uliciach mohol spoliehať len na svoje drahé odbíjajúce hodinky. Čas sa meral sluchom a bolo to dokonale praktické. Michalovi a Igorovi sa dostal do rúk strojček s takouto funkciou, ale nepracoval úplne správne. V priebehu roka a pol museli strojček pochádzajúci z roku 1890 rozložiť. „Pri počte asi 350 dielov to dalo celkom zabrať,“ konštatuje klenotník. Niektoré diely museli dokonca vyrobiť nové. Opravou funkčnosti strojčeka to však neskončilo. Majiteľ chcel strojček použiť na náramkové hodinky, hoci pôvodne boli vreckové. Unikátny strojček, ktorý elegantne znie svojím „ding-ding-ding“, dostal nové puzdro z 18-karátového ružového zlata a súčiastky zároveň výrazne dekorovali špeciálnou ryteckou technikou.
CHYBY SÚ DRAHÉ
Pri takto komplikovaných a drahých strojčekoch je prítomná aj dávka napätia. „Veľmi stresujúce je hodinky skompletizovať tak, aby sme nepoškodili jednotlivé vydekorované súčiastky. Aj pri dekorácii dielov musíme byť naozaj opatrní a trpezliví. Stačí jediná chyba a diel sa môže stať nepoužiteľným.“ Chyby v tomto klasickom remeselnom odbore sú veľmi nákladné, často totiž pracujú s jedinečnými strojčekmi, ktoré už nemajú náhradné diely. Pri takomto exkluzívnom tovare je jasné, že ho nenosia len slovenskí zákazníci. Výhodou je, že hodinkársku vášeň neobmedzujú hranice. Majiteľmi hodiniek Molnár Fábry sa stávajú hlavne zberatelia hodín a umenia, a tak okrem domáceho trhu sa polovica produkcie dostane do sveta, zákazníkov majú aj v Taiwane či Dubaji.
Všetky články a vydania časopisu InBiznis nájdete na stránke http://inbiznis.sk/
Text: (akb), Foto: molnarfabry.com