Kríza nás spomalila, ale napredovať sa dá aj pomaly

Startup sobi.eco založili s cieľom šíriť posolstvo udržateľnej výroby, ktorá je ekologická a etická. Aj trojica zakladateľov súrodenci Alenka a Tomáš Horváthovci a ich kamarát Martin Malina sa museli popasovať s koronakrízou.

Aký rok máte za sebou?

V januári to bol rok, čo máme e-shop. Tešili sme sa, že produkty sa dostali do povedomia, predaj začal stúpať, vďaka čomu sa do práce zapájalo stále viac ľudí v chránených dielňach, pripravovali sme aj viacero osvetových podujatí na udržateľných festivaloch, či pre školy a firmy. S príchodom koronavírusu sa predaj veľmi prepadol. Problém bol aj s doručovaním zásielok, keďže služby boli v obmedzených režimoch. Keď sa opatrenia zvoľnili, začal aj predaj pomaly nabiehať, aj keď nie ako predtým. No prišla však aj druhá vlna. Problémy  sa začali ukazovať aj s udržaním zamestnancov v chránených dielňach, najprv kvôli zníženým objednávkam a teraz kvôli hrozbe a zvyšujúcemu sa riziku nákazy.

Čomu vás kríza naučila?

Keďže startup sme začali rozbiehať popri našich prácach, lebo návratnosť býva 3-5 rokov pri úspešných podnikoch a z niečoho sme potrebovali žiť, tak sme bývali v poslednom čase dosť vyčerpaní. Počas prvej vlny sa predaje znížili, podujatia zrušili, a tak vznikol čas podobiehať resty, oddýchnuť si len tak s knižkou v ruke. Tomáš stihol napísať aj knižku „Má pomoc Afrike zmysel?“, kde sa môžete dozvedieť niečo viac aj o tom, čo nás viedlo k podporovaniu rozvojových a sociálnych projektov a vlastne k založeniu značky sobi.eco.

Chceme veci robiť dobre a spolu to ide lepšie. Preto si veľmi vážime možnosť byť aj v týchto ťažkých časoch v Inkubátore NPC. Je to jedna z najväčších pomocí, akú sme dostali a preto ju odporúčame každému, kto chce rozbehnúť svoje vlastné podnikanie.

Momentálne ste členmi Inkubátora NPC. Ako dlho už spolupracujete s SBA?

Sme startup, ktorý svoju značku sobi.eco založil s cieľom šíriť posolstvo udržateľnej výroby, ktorá je ekologická a etická, keďže textilný priemysel je druhým najšpinavším priemyslom často spájaným s nehumánnym zaobchádzaním. Mali sme skúsenosti z komerčnej aj sociálnej sféry, no nikdy sme nerozbiehali firmu. Hneď po našom vzniku v roku 2017 sme sa začali zúčastňovať podujatí, ktoré SBA organizuje na rôzne témy ako v oblasti účtovníctva, online marketingu či inšpiratívnych príbehov firiem, ktoré sa podarilo vybudovať. Až 90 % novozaložených startupových subjektov totiž skončí svoju existenciu už v prvom roku pôsobenia. Aj pre nás bolo nesmierne náročné zorientovať sa vo všetkých oblastiach potrebných na riadenie a budovanie firmy, preto sme využili aj možnosť konzultácii, ktoré SBA v rámci projektu Národného podnikateľského centra ponúka.

107418346_703501436892309_7105993937532193466_o.jpg

Keď sme sa dozvedeli o možnosti byť súčasťou Inkubátora NPC, veľmi sme sa potešili. V tom čase sme totiž hľadali priestor. Stretávať sa pracovne doma nie je najvhodnejšie a nie všetko sa dá preberať v kaviarňach. No odrádzali nás ceny za nájom. Pri rozbehu, kedy je nákladov veľa a príjmy sú nejasné, sme nechceli navyšovať mesačné výdavky hneď v začiatku. Inkubátor nám ponúkol reprezentatívne priestory na 3 roky, kde máme k dispozícii pracovné miesta aj zasadacie miestnosti a to s výbornou dostupnosťou rovno v centre. Súčasťou programu je aj mentor, konzultácie s expertmi a taktiež odborné a networkingové podujatia, ktoré sa momentálne uskutočňujú online formou.

Aké podnikateľské skúsenosti si z tohto roka odnesiete?

Rozbehnúť rýchlo organizáciu nie je to najdôležitejšie. Potrebné je dbať aj na psychohygienu, radšej pomalšie napredovať, no nechať si čas aj na pasívny oddych a čas na rodinu a kamarátov. Prevencia voči vyhoreniu z dôvodu preťažovanie je totiž tiež dôležitá súčasť, ak chceme niečo robiť dlhodobo. Nemusíme byť na všetko sami, zdieľanie skúseností s ďalšími organizáciami a podnikateľmi, ako aj s tými z nášho Inkubátora NPC a s expertmi z rôznych oblastí, nám pomáha v postupnom nastavovaní všetkých procesov. Chceme veci robiť dobre a spolu to ide lepšie. Preto si veľmi vážime možnosť byť aj v týchto ťažkých časoch v Inkubátore. Ďakujeme, je to jedna z najväčších pomocí, akú sme dostali a preto ju odporúčame každému, kto chce rozbehnúť svoje vlastné podnikanie.

ruska-rozne_m.jpg__1170x500_q85_crop-,0_subsampling-2_upscale.jpg

Všetko o firme sobi.eco, ktorá využíva služby pre podnikateľov Slovak Business Agency sa dočítate aj v našom časopise inBiznis TU.