Filtrovaná káva na horách aj pláži

Podnikateľský nápad dostal v roku 2017 keď cestoval po Ázii. Michal Rábek už ako študent na vysokej škole začal realizovať svoj podnikateľský nápad – Sydrip. Dnes je súčasťou Inkubátora NPC kde získal mentorov, ktorí s ním zdieľajú svoje skúsenosti z podnikateľskej praxe.

Všetko sa začalo keď v Ázii objavil spôsob  prípravy filtrovanej kávy. Nadšenie bolo tak silné, že nevedel dostať z hlavy otázku, ako priniesť na trh komfortný spôsob prípravy filtrovanej kávy a vychutnať si ju kdekoľvek na svete bez straty kvality. V tom čase študoval biznis a rozhodnutie začať realizovať jeho podnikateľskú víziu bolo preňho prirodzené.  Svoj podnikateľský nápad pretavil do reálneho produktu. Vytvoril cestovnú variantu filtrovanej kávy – Sydrip. Ide kompostovateľné vrecko s namletou výberovou kávou, ktoré stačí zaliať.  

,,Pri zakladaní firmy, vždy bude istý strach z neznáma, ale práve táto fáza je pre veľa budúcich podnikateľov kľúčová. Ak svojmu nápadu skutočne veríte, odhodlanie skúsiť to je silnejšie ako predstava nekonečných papierovačiek či strach zo straty. V podnikateľskom prostredí je priam normálne, že veci nejdú ako si naplánujeme, ale každý nevydarený krok nás niečo naučí a každým vydareným krokom rastie presvedčenie, že to má význam,“ hovorí Michal. 

41897949_495719850906496_208223008102285312_n.jpg

Zamerané na kvalitu

V posledných rokoch sa vo svete a aj na Slovensku rozširuje tretia kávová vlna, čo znamená orientácia na výberovú kávu. Hlavným rozdielom v porovnaní s komoditnými kávami je, že poznáme farmára, ktorý kávu vypestoval a je za to spravodlivo odmenený.  Taktiež káva musí mať vyššie hodnotenie na stupnici kvality. Množstvo kávomilcov sa sústreďuje na filtračné prípravy ako V60 či Chemex. Mnohí  si berú so sebou na turistiku aj kávovú výbavu ako mlynček, dripper, filtre. Sydrip ich tak v tomto odľahčí. Káva si tepelným uzatvorením zachováva vôňu a chuť. ,,Čo ma veľmi teší je, že s produktom súhlasia pražiari, baristi alebo aj osobnosti kávového sveta. Produkt oslovil aj svetovo uznávaný kávový magazín Standart, ktorý bol tri krát ocenený za najlepší magazín o káve na svete,“ spomína Michal.

Čerstvo upraženú kávu odoberá od slovenských pražiarní, ktoré patria medzi európsku špičku. Odrodu kávy a pražiarov strieda podľa čerstvosti a aktuálnej sezóny.   Ďalším dôležitým aspektom v podnikaní je prispôsobenie sa požiadavkám zákazníka a trhu. Na základe toho nedávno inovovali balenie. Vrecká v ktorých sa filter s kávou nachádza sú 100% kompostovateľné. Tento typ vrecka je v slovenskom kávovom segmente jediný a dokonca zo všetkých cestovných variant, prvý na svete, ktorý takéto balenie ponúka. Vrecko je vyrobené z rastlín namiesto ropy. Namiesto klasického plastu je použitý škrob a to hlavne z kukurice, cukrovej trstiny a pšenice.

sydrip.jpgZdroj: Archív Sydrip

Zodpovedný prístup

Michal myslí aj na kaviarne a prírodu. Počas leta zákazníci nájdu v každej krabičke eco vrecko, ktoré si môžu vziať do prírody a popri prechádzke vyzbierať odpad. Následne vedia na webovej stránke zadať miesto, ktoré pomohli vyčistiť a tým ukázať, že im krajina v ktorej žijú nie je ľahostajná. Vrecká sú vyrobené z rastlinných škrobov a sú skvelou alternatívou plastových igelitiek, pretože sa  rozložia, šetria prírodu a pritom od plastových sú takmer na nerozoznanie.  V neľahkej situácii chce pomôcť aj kaviarňam keďže počas pandémie značne utrpeli straty. Pomáha im zľavovými kartičkami, ktoré sú platné vo vybraných kaviarňach. ,,Kartičky sú platné vo vyše 50-tich kaviarňach po celom Slovensku, ktoré pracujú s výberovou kávou. Pre zákazníka je bonusom káva zadarmo a pre kaviareň zákazník,“ dodáva Michal. 

Cesta v inkubátore NPC

Keď sa Michal zaujímal, či existuje na Slovensku podpora začínajúcich podnikateľov natrafil na SBA. ,,Ako prvé som mal spolu s Národným podnikateľským centrom ísť na odborné podujatie do Amsterdamu, ktoré sa týkalo môjho podnikania. Nanešťastie v tomto čase prišla koronakríza a udalosť sa zrušila. Nadšenie zo štátnej agentúry, ktorá podporuje podnikateľov neutíchala a tak som sa dal do skúmania, čo vlastne všetko NPC ponúka.  Zistil som, že  možnosti je veľa,“ hovorí Michal.

 

 Ak chcete ušetriť množstvo času a študovania čo, ako spraviť, Inkubátor NPC je správna voľba.

 

Postupne sa stal členom inkubátora, kde získal mentora a coachov, ktorí s ním zdieľajú svoje vedomosti a skúsenosti z podnikateľskej kariéry či už na Slovensku alebo v zahraničí. ,,Častokrát sa komunikácia s mojimi mentormi neobmedzuje len na témy z biznisu a tým si uvedomíte, že máte s mentorom dokonca priateľský vzťah a posúva vás nielen z profesionálneho hľadiska, ale aj v celkovom sebarozvoji. Spájanie a vzájomná pomoc je cesta k spoločnému napredovaniu. Databáza konzultantov, ktorí sú členom k dispozícii je skutočne široká. Ja mám konkrétne skúsenosť s nitrianskym NPC kolektívom, v ktorom pracujú skutočne pozitívni a ochotní ľudia, ktorí sa vždy snažia nájsť to najlepšie možné riešenie. Veľká vďaka! “ uzatvára Michal.

 

Viktória Kiripolská

Foto: SYDRIP