Dom pod zemou? Neblázni!

ČÍTANIE NA LETO: Vraj je to bývanie budúcnosti. Keď sa však Martin Pribila pred desiatimi rokmi inšpiroval knihou o domoch pokrytých zemou v USA z dôb ropnej krízy, takmer skrachoval. Finančne i psychicky. Dnes je to inak.

Je majiteľom firmy Pribila, s. r. o., a vlastníkom značky Krtkodom. Po mnohých chybách a omyloch buduje dnes svoj biznis úspešne – trinásť krtkodomov už stojí, alebo sú tesne pred dokončením, o ďalších ôsmich sa jedná. „Sú na Slovensku, pri Balatone, tri máme rozostavané pri Prahe. Na obhliadku k nám chodia ľudia z USA, Írska, Nemecka či Rakúska. Stavebných partnerov máme už v šiestich krajinách Európy,“ spokojne konštatuje.

100100397_10221896763069388_5887636856933187584_o.jpg

Podnikateľský príbeh Martina Pribilu sa začal písať v roku 2010. Nemal žiadne znalosti z podnikania, len chuť, entuziazmus, a hlavne odvahu vydať sa na neprebádanú cestu alternatívneho bývania. „Všetci si ťukali na čelo. Pýtali sa, načo to robím, keď môžem stavať pekne nad zemou z polystyrénu a pórobetónu,“ spomína s úsmevom Martin.

Najskôr začal hľadať vhodný pozemok a za rozumnú cenu ho našiel v Rohožníku. Potom pripravoval projektovú dokumentáciu od architektúry cez statiku, potrápil sa aj s vykurovaním. V roku 2011 mal postavenú hrubú stavbu zasypanú hlinou a dizajnom podobným krtkovej torte. O názve samotnej značky tak bolo prakticky rozhodnuté. „Pri vínku to kamarát nazval krtkodomom. Do pol roka som ju mal zapísanú.“

Zelený luxus

Pre stavbu Krtkodomu je potrebné mať svahovitý, slnečný pozemok s dostatočnou rozlohou. „Príjazdová cesta a chránené územie býva najčastejším problémom. To však neplatí len pre moje domy, ale pre akúkoľvek výstavbu,“ upozorňuje Martin. Vychádzajúc z vlastnej skúsenosti preto ponúka klientom možnosť konzultácie pri výbere pozemku ešte pred jeho zakúpením.

Krtkodom je ideálnym predstaviteľom doby návratov k pôvodným materiálom, k pestovaniu, chovu, k ekologickejšiemu životu. V súčasnosti sa Krtkodomy stavajú až do 75 percent z prírodných materiálov a vďaka tomu, že sú pokryté zeminou, môže byť až 95 percent plochy pozemku využitej napríklad na pestovanie vlastných potravín. „Prispievame k tomu, aby prírodné stavby boli dostupnejšie, stavebníctvo malo menšiu ekologickú stopu a ľudia žili zdravšie.“ Zemina na dome navyše vynikajúco izoluje, takže v interiéri je príjemná teplota aj v prípade, že je v lete dom po celé dni otvorený (v lete je, samozrejme, lepšie teplý vzduch nechať za oknom). V zime zasa stačí len prikurovať, lebo zemina naakumuluje teplo a dom sa príliš neochladí. Vykurovacia sezónna sa preto môže začať až začiatkom decembra. Okrem toho je v Krtkodome pasívne vetranie, čerstvý vzduch je teda zaručený vždy, aj pri výpadku prúdu.

„Zelená strecha potrebuje dva razy do roka pokosiť a inak riešite len veci v interiéri. Nemá sa čo pokaziť, dom je koncipovaný odolne,“ pochvaľuje Martin svoj výtvor.

VÝHODY KRTKODOMU

  • SVETLO - Krtkodom disponuje viac ako dvojnásobnou plochou okien oproti norme.
  • TEPLO - Zemná batéria prikuruje len 90 dní v roku, bežný dom vykurujete 210 dní.
  • VZDUCH - Čerstvý vzduch získavate vďaka pasívnemu odvetraniu bez použitia elektrickej energie.
  • IZOLÁCIA - Dosahujete teploty od 21°C do 24°C bez ohľadu na vonkajšiu teplotu a bez klimatizácie.
  • KONŠTRUKCIA - Oddychujte v bezpečí, chráni vás príroda v spojení s unikátnou konštrukciou.
DSCN1177_1.jpg

Konkurencia sa dosmiala

„Do roku 2015 sme od konkurencie zažili len výsmech,“ spomína si Martin na situáciu zo začiatkov firmy. Trend sa však medzitým zmenil, v súčasnosti sa aj architekti zvučných mien snažia mať v portfóliu stavbu podobného charakteru. „V USA napríklad stavajú z odpadu, v Austrálii z plechu a v Mexiku z plastu. My však od začiatku staviame prevažne z prírodných materiálov, ideálne poloprefabrikovaných. Skráti a zjednoduší sa tak výstavba – v suchých podmienkach haly sa všetko pripraví a na stavbe rýchlo dokončí.“

V súčasnosti majú vo svojom portfóliu aj niekoľko sebestačných modelov. Prvé z nich sa začínajú realizovať. Ceny Krtkodomov sú porovnateľné so stavbami rovnakého dizajnu a energetickej triedy, no v porovnaní s klasickými domami sú zatiaľ drahšie. „Radi by sme sa dotiahli na cenu klasických domov, ale to by sme museli ročne predávať okolo päťsto Krtkodomov.“

V centre záujmu Martina Pribilu je teraz použitie hríbov ako izolačného materiálu, ktorý sám narastie, či konopný betón a jeho reálne využitie v porovnateľnej cene. „Zaujíma nás aj čistenie vzduchu v okolí Krtkodomov vďaka zeleným strechám a celkový life cycle assesement – vplyv bývania na krajinu a jeho ekologický dopad,“ hovorí.

Green_house_interior_final.png

Tak trošku umenie

Na podnikateľskej ceste Martinovi pomohli aj služby Slovak Business Agency. „Pred dvomi rokmi som sa vďaka projektu Enterprise Europe Network pustil do učenia s koučom. Zúčastnil som sa podujatí, ako napríklad FOR ARCH 2018 v Prahe či Future for building vo Viedni, kde som spoznal nových partnerov a s niektorými už dlhodobo spolupracujem.“

Martin odporúča využiť takéto či podobné služby SBA aj ostatným podnikateľom. „Je náročné získať kvalitného obchodného partnera či zabezpečiť si finančne účasť na dôležitom podujatí. Do budúcnosti by som sa rád uchádzal aj o pôžičku či grant na inovácie.“

Podnikanie je umenie a nie je pre každého. Podnikateľ musí mať určité predpoklady, ale najmä nápad, ktorému verí. A Martin mu verí celým svojím srdcom. „Asi tisíckrát som už chcel skončiť, ale napokon si vždy poviem, že skončím až vtedy, keď mi to niekto zakáže. A možno ani vtedy nie. Zbalím si jednoducho kufre, presťahujem sa na iný kontinent a budem pokračovať v tom, čo ma baví a čomu verím.“

Martin na svojej biznis ceste zažil niekoľko dôležitých míľnikov – od postavenia prvého domu cez intenzívne vzdelávanie sa až po zmenu firemnej kultúry. „Kolegovia mi napríklad z dovoleniek posielajú fotky domov krytých zemou. Sú proaktívni a chcú sa zúčastňovať tvorby. Už to nie je len o mne a mojej vízii, je to náš spoločný cieľ. Nadchnúť niekoho je jednoduché, ale udržať jeho záujem po dlhé roky je tak trošku umenie.“

Martinovi na jeho podnikateľskej ceste držíme palce a veríme, že mu ešte poskytneme kvalitnú podporu a budeme pre neho spoľahlivým partnerom.

Text: Petra Palenčárová; foto: www.krtkodom.sk, FB Martin Pribila