Bratislavský projekt sa končí, podnikatelia však o služby neprídu úplne

Poskytnúť komplexnú a systematickú podporu a odborné poradenstvo pre malých a stredných podnikateľov (MSP), i pre záujemcov o podnikanie. To bolo hlavným cieľom Národného projektu NPC II s územnou pôsobnosťou pre celý Bratislavský samosprávny kraj. Prvých klientov tu obslúžila Slovak Business Agency (SBA) už v roku 2016.

Služby šité na mieru, v prospech klientov

Projekt Národného podnikateľského centra v Bratislave sa počas takmer siedmich rokov postupne vyvíjal. Slovak Business Agency dokázala reagovať na požiadavky podnikateľov z praxe, doslova im šiť jednotlivé služby na mieru. Postupne sa znižovala administratívna záťaž pre podnikateľov i nepodnikateľov a tak sa k nim služby dostávali rýchlejšie. Počas covidového obdobia sa aktivity úspešne presunuli do online priestoru.

Poskytli sme 5321 služieb pre mikro, malé a stredné podniky a 5083 pre záujemcov o podnikanie. Firmám bolo poskytnutých 2525 poradenstiev, na ktorých strávili 48 775  hodín. Na rôzne biznis témy sa zorganizovalo 1152 podujatí, kde klienti strávili 4275 hodín.

Skvelá podpora pre nepodnikateľov na ich ceste k podnikaniu

Záujemci o podnikanie mali možnosť v získať dôležité informácie na množstve podujatí, v rámci poradenstva, rozvíjať svoje nápady v Coworkingu, v Akcelerátore, absolvovať Kurzy podnikateľských zručností, alebo Letné školy podnikania.

Z dát za rok 2018 až 2020 vyplynulo, že z celkového počtu podporených klientov začala podnikať viac ako jedna pätina (21,8 %).

Významná bola aj spolupráca s vysokými školami, napríklad každoročne SBA organizovala  Kurz podnikateľských zručností pre študentov Paneurópskej vysokej školy a Ekonomickej univerzity.

106357523_4304142949610879_9106772985655111267_n.jpg

Začali u nás s podnikaním

Pristavme sa pri niektorých skvelých projektoch, ktoré mladí a talentovaní podnikatelia rozbiehali s pomocou SBA.    

Našimi klientami boli napríklad Adam Bednář a Jakub Nagy, stredoškoláci, ktorí spravujú platformu Noove, orientovanú na moderné vzdelávanie stredoškolákov pomocou rôznych projektov s výsledkami, ktoré sú viditeľné v reálnom svete. Ich nápady sú svetové, no potrebovali priestor, odborné rady a vedenie. Vďaka Slovak Business Agency to v plnej miere dostali.

Medzi ich projekty patrí tiež aj Project Picoballoon, v ktorom  vyvíjajú meteorologické sondy, schopné obletieť Zem aj niekoľkokrát.

Ďalší klient - MUDr. Martin Pekarčík – finalista súťaže „Mladý inovatívny podnikateľ 2022“, si založil firmu S - CASE, s. r. o. aj vďaka službe Coworking a Odbornému poradenstvu, ktoré SBA poskytovala.

Spoločnosť S-Case je certifikovaným výrobcom a distribútorom klinicky validovanej zdravotníckej pomôcky s názvom Scase Vital®, využívanej pre automatizáciu zdravotníckych procesov a redukciu administratívnych činností medicínskeho personálu v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach.

Filip Podstavek absolvoval službu Akcelerátor, ktorú prerušil a založil si firmu Zuzalo s. r. o., v rámci ktorej predáva chovateľské potreby a krmivá pre psy a mačky. Eshop sa mu podarilo úspešne rozbehnúť aj vďaka následnej službe Inkubátor.

Stabilný partner pre MSP

Aj malí a strední podnikatelia využívali širokú škálu služieb. Poradenstvo s mentorom, semináre a vzdelávacie podujatia na aktuálne podnikateľské témy, mali možnosť požiadať o poradenstvo s cieľom zapojenia sa do komunitárnych programov EÚ.

Podnikatelia cestovali na medzinárodné podujatia, absolvovali odborné kurzy, alebo im SBA poskytla možnosť požiadať o procesný audit na interné procesy. Mnoho firiem mohlo rásť aj vďaka spomínanému Inkubátoru, alebo realizovať svoje nápady v tvorivej dielni Creative point. 

Slovak Business Agency podporuje malé a stredné podniky už 30 rokov. A hoci sa bratislavský projekt s koncom roka 2023 končí, firmy budú mať možnosť využívať podporné schémy zamerané na rodinné podniky, startupy, rozvoj podnikateľských zručností či úverové financovanie malých podnikov. „Od januára 2024 budeme poskytovať služby v  limitovanom rozsahu. Rozšírenie služieb počas nasledujúceho roka závisí od schválenia nového národného projektu,“ hovorí Marián Letovanec, riaditeľ Sekcie národných a medzinárodných programov.

335191239_222218770284480_7845509878321652479_n.jpgPriestory tvorivej dielne Creative Point.

 

Audity oslovili aj zabehnuté firmy 

Medzi veľmi vyhľadávanú službu v posledných dvoch rokoch projektu patril audit interných procesov v etablovaných firmách. Využilo ho mnoho zabehnutých a úspešných firiem. Medzi nimi napríklad MEDECO, ZľavaDňa, či GROTTO, známy výrobca bagiet.    

Spoločnosť pôsobí na trhu už 25 rokov a zaznamenala veľký posun vpred. Aj preto sa rozhodla využiť službu procesný audit.   

„Nastavenie interných procesov už nedokázalo pokryť nové požiadavky na výrobu a administratívu. Preto som uvítal možnosť využiť službu procesného auditu a pozrieť sa na súčasné procesy aj očami cudzieho človeka. Takého, ktorý nepozná interné prostredie a vie si položiť otázky, ktoré vo firme možno nik nerieši“, povedal nám Mgr. Milan Lešánek, MBA, finančný riaditeľ GROTTO, a.s.

Príležitosť, ktorú by bola škoda nevyužiť

Keď sa firma Ecocapsule®, ktorá vyrába svetoznáme autonómne minidomčeky (tzv. ekokapsule), dozvedela o službách SBA, začala zvažovať, ktorú využiť. „Vďaka SBA sme napokon cestovali na medzinárodné odborné podujatia a využívali sme aj dlhodobé individuálne poradenstvo. V danom momente to bol pre nás veľký prínos, konzultácie nám pomohli posunúť sa v niektorých veciach o krôčik ďalej, hovorí Tomáš Žáček.

Martina Novotová a Martin Gajdoš, ktorí prevádzkujú Bezobalový obchod & zero waste eshop BEZOBALIS  začali s SBA spolupracovať na základe dobrých referencií. „Podujatia a semináre nám, najmä v začiatkoch, pomohli trochu sa zorientovať a nastaviť si priority. Neskôr sme dostali možnosť využiť 10 a 80 hodín konzultácií s lektorom. Služby nám pomohli dostať sa k odborníkom, ktorých by sme si v začiatkoch podnikania nemohli dovoliť. Celkovo to vnímam ako skvelú príležitosť, ktorú by bolo škoda nevyužiť, keď niekto s podnikaním práve začína.“

Ocenenie pre ľudí, ktorí sa vyznajú

„Konzultácie s odborníkom sa pri začiatkoch podnikania vždy hodia. Je to iné, keď si svojpomocne vyhľadávate informácie na internete, ako keď máte možnosť prediskutovať svoje otázky priamo s odborníkom v danej oblasti. Takáto všestranná pomoc bola pre nás, začínajúce podnikateľky  veľká pomoc“, povedali Natália Balocká a Kristína Agabalenc, ktoré v SBA využili krátkodobé i dlhodobé poradenstvo s mentorom. Práve v dobe, keď po covide rozbiehali svoj projekt požičovne hračiek.

„Slovak Business Agency sme najprv objavili pri hľadaní možností financovania. Neskôr sme v rámci bratislavského projektu spoznali tvorivú dielňu Creative Point, ktorá ponúkala nielen výborné technologické vybevanie, ale aj ľudí, ktorí sa vyznajú. Pomáhali nám hlavne s laserovaním rôznych menších drevených výrobkov,“ pochvaľujú si spoluprácu s SBA  Karol Navrkal a Ladislav Kavecký, výrobcovia známych hand made sviečok Botanicandle, ktoré si u nich objednáva napríklad aj prezidentská kancelária.   

Foto hlavne.jpgV priestoroch Inkubátora NPC mali možnosť mladé firmy v pokoji rásť.

 

V inkubátore firmy rástli

Prvé roky sú pre firmu absolútne kľúčové. Práve vtedy je riziko, že neprežije, najväčšie. Cieľom Inkubátora NPC bolo podporiť a rozvíjať začínajúce malé a stredné podniky v týchto kritických začiatkoch, a tým zvýšiť ich mieru udržania sa na trhu.

„Vďaka skvelým odborníkom, ktorými SBA disponuje, sme doladili mnoho podnikateľských krokov. Dostali sme kancelárske priestory a miesto na brainstorming, stretnutia s potencionálnymi investormi, či partnermi. Inkubátor nám pomohol preklenúť prvotnú fázu, keď sme sa sami ešte v podnikateľskom svete hľadali, hovorí Tomáš Balog z projektu Space scAvengers.

„Som nesmierne vďačná za moment, keď som na Facebooku videla príspevok o možnosti vstúpiť do Inkubátora. NPC som poznala už ako nepodnikateľ, keď som sa zúčastňovala rôznych prednášok a workshopov, keď som hľadala samú seba, svoj smer a zámer pre podnikanie. Ani na sekundu som preto nezaváhala a prihlásila sa. Získala som služby skvelých mentorov a expertov ale aj možnosť zdieľať a diskutovať svoje úspechy, ale aj nezdary s ostatnými začínajúcimi podnikateľmi. To bolo neoceniteľná,“ hovorí Tatiana Barillová, bývalá členka Inkubátora s projektom Mindfully.