Blogerka Naty: Zorientovať sa v celej téme podnikania je náročné

Blogerke a podnikateľke Naty Žúrekovej Štefkovej bolo vždy blízke piecť chlieb. No, keď vymenila klasické droždie za tradičný kvások, začali sa diať v ich rodine pozitívne zmeny v zdraví. Neskôr opustila zamestnanie a premenila  svoju vášeň v podnikanie. O kváskovaní, poradenstve v biznise či získaných oceneniach sa dozviete v rozhovore.


Naty, ako sa stala z pani učiteľky podnikateľka?

Priznám sa, že neplánovane a dlho som podnikanie odmietala. Najskôr som pracovala a aj fungovala ako živnostníčka. No, prišla som do momentu, kedy som si uvedomila, že mať dve zamestnania je veľmi náročné a musela som si vybrať.

Vybrala ste si podnikanie...

Založila som firmu s vedomím, že sa môžem vrátiť do klasického zamestnania, ak by náhodou bolo potrebné. Cítila som, že ak nevykročím a neskúsim to, budem si to vyčítať. A teda, už to je nejaký rok a stále podnikám.  Na začiatku som necítila istotu, že by mala matka troch detí opustiť klasické zamestnanie a budovať podnik, značku. Veľmi mi v tom pomohol môj muž, ktorý ma podporoval a posmeľoval k tomu, aby som urobila to, v čom sa budem cítiť dobre.  

Keď ste začínala podnikať, mala ste mentora?

Manžela, ktorý mi pomáhal uchopiť pojmy v účtovníctve a istú pomoc v zorientovaní sa mi dalo Národné podnikateľské centrum. Prednášky boli zaujímavé a prínosné. Vždy som skôr k tomu volala manžela, pretože väčšine pojmov som nerozumela, pre mňa boli začiatky podnikania veľkou školou. J

Myslíte si, že je dobre mať v začiatkoch podnikania pri sebe experta na biznis?

Jednoznačne áno. Začínajúci podnikateľ má veľa povinností a zorientovať sa v celej tematike podnikania je naozaj náročné. Obzvlášť, ak prichádzate z tak odlišného odvetvia, ako som bola ja. Každá pomoc, vysvetlenie, možný príspevok - to by mal využiť každý.

 

,,V Národnom podnikateľskom centre som využila poradenstvo na mieru. Prvýkrát pri osobných stretnutiach, kde sme rozoberali základy podnikania a napasovanie na tak osobitú tému, ako je bloggerstvo. Poradenstvo som využila aj druhýkrát, no kvôli covidu už online. Myslím, že nás to posunulo veľmi vpred a mne to pomohlo skĺbiť citové zmýšľanie s využitím v praxi na zlepšenie viditeľnosti a predaja,“ spomína Naty.

 

Učíte bežných ľudí kváskovať. Ako vzniklo tento nápad?

Na základe mojej vlastnej skúsenosti. Trápili nás tzv. bežné ochorenia tejto doby, ako ekzémy, problémy s trávením, znížená imunita. Keď okolie videlo, ako sa nám polepšilo, začali sa pýtať, čo robím inak. A tak to je doteraz. Pridali sa k tomu aj ďalšie otázky, no a preto učím ľudí triky a fígle, ako si z kváskovania urobiť príjemný relax bez ohľadu na životné tempo.

Kvások sa v poslednej dobe stal populárny. Čím to je ?

Myslím, že práve tými „chorobami“ a nekomfortnom, ktorý zakúšame. Žijeme príliš rýchlo a instatne. Človeku chýba hĺbka, zmysel, radosť pre maličkosti a priznajme si - pozerať sa na koláč s vedomím, že dal by som si, ale radšej oželiem, lebo ma bude nafukovať, vyhádžem sa, bude ma páliť záha...to nie je povzbudzujúce. Zdravotné hľadisko je asi to primárne, čo nás motivuje kváskovanie skúsiť.

,,Kváskovanie prináša do života veľkú slobodu. Môže sa zdať, že je to časovo náročné a stávame sa otrokom domácnosti, ale opak je pravdou a to učím na svojich kurzoch kváskovania. Vysvetľujem celú tematiku tak, aby bola jasne pochopená, stala sa pre nás jednoduchá. Lebo keď vieme prečo to urobiť, následne ľahšie hľadáme, ako to urobiť,“ hovorí blogerka.

naty 3_orez.jpgFoto: Naty Žúreková Štefková

 

Vaše podnikanie dostalo aj hmotné ocenenie. Prezraďte aké?

Premýšľam teraz, ktoré máte na mysli? J Moje knihy sú oficiálnym bestsellerom. Stala som sa oceneným Blogerom roka a minulý rok som bola ocenená soškou Kniha roka za svoju tretiu knihu Kváskovanie 3 – Čarujeme s kváskom. Ocenenie bolo veľmi nečakané, pretože sa kniha pôvodne nedostala ani do nominácie. V možnostiach hlasovania však bolo, aby ľudia hlasovali za ktorúkoľvek knihu, nielen nominované. A tak sa stalo, že kniha absentujúca na nominačnej listine predbehla všetky tituly. Ešte dnes mi to príde ako rozprávka.

Ingrediencie na chutný kváskový chlieb už poznáte. No, aké dôležité ingrediencie používate v biznise?

V biznise? Veľmi podobné. Podnikám s manželom. On je rozum, a ja som cit. Pre mňa sú základom vzťahy a dôvera. Moji zákazníci musia mať istotu, že odo mňa kupujú len to najlepšie. To, s čím som ja stotožnená, čo sama používam. Vždy si nájdem čas na rozhovor so zákazníkom. Odpíšem osobne na každý mail, ponúkam ľuďom aj časť seba. Nie je to len predám-kúpim. Je to o vzťahu. Preto sa mi viac ako 70% zákazníkov vracia.

Na sociálnych sieťach vás sledujú desiatky tisíc ľudí a s vplyvom prichádza aj zodpovednosť. Ako k tomu pristupujete?

Zodpovedne J Sociálne siete sú veľmi skresľujúce a sledovateľ môže ľahko nadobudnúť pocit inej reality. Preto som sa rozhodla vo svojej práci ísť smerom budovania, pozitívnosti, ukázať ľuďom, ako sa dá aj v obyčajnom dni žiť s úsmevom. Priznám aj smutné dni, ale nepiplem sa v nich. Mojim cieľom nie je spustiť v ľuďom melanchóliu.

Zároveň som autentická a úprimná. Niekomu to môže prekážať, že rebelsky vyplazím jazyk, či výskam od radosti, že som zdolala nebotyčnú skalu. Ale to som ja a na iného človeka sa nechcem hrať. Ak by sa to stalo, že by som stratila samú seba, svoju tvár, bol by to istý začiatok konca.

A na záver. Čo vás robí v živote šťastnou?

Chvíľu som sa zamyslela. Objatie. To nám v živote chýba. Svet sa stal pre nás cieľom pre získanie moci a peňazí, a pritom sme akosi zabudli, kto sme, kam ideme, čo chceme a po čom túžime. Áno, peniaze nám platia účty a plnia niektoré sny. Ale život v jeho pravom zmysle si dokážeme vychutnať vtedy, keď sa cítime milovaní, potrební a radostní. To všetko nám dáva objatie od blízkeho človeka.

 

Autor: Viktória Kiripolská