SWOT analýza klastrov a priemyslu 4.0 v Európe

Digitálna transformácia je významný proces zmeny, ktorý si vyžaduje úzku spoluprácu všetkých aktérov inovačného systému, poskytovateľov a používateľov, verejných a súkromných subjektov, výskumných pracovníkov a podnikov, naprieč odvetviami. Rozhodujúcu úlohu pri podpore digitálnej transformácie v rámci regiónu môžu zohrávať klastre, ktoré obvykle zahŕňajú všetkých aktérov ako členov a partnerov. Práve klastroví manažéri môžu pôsobiť ako agenti zmeny. Pomáhajú nájsť obchodných a výskumných partnerov pri hľadaní riešení, sprostredkúvajú obojstrannú komunikáciu medzi spoločnosťami a tvorcami politík a spolupracujú s ďalšími inštitúciami, akými sú napríklad centrá digitálnych inovácií. Zmena politík regionálnych klastrov teda vyvolá transformáciu priemyslu vo väčšom rozsahu.

V rámci projektu INNO INDUSTRY sa preto spojilo 10 partnerov za účelom zdieľania skúseností počas navrhovania, implementácie a monitorovania nových klastrových a digitalizačných politík. Spoločným cieľom je podpora klastrov, aby tieto mohli zlepšiť vyvíjanie aktivít na podporu digitálnej transformácie.

Vďaka individuálnym SWOT analýzam, vypracovaným v spolupráci s regionálnymi / národnými stakeholdermi, všetci partneri identifikovali príklady dobrej praxe a zdieľajú svoje skúsenosti i príležitosti na zlepšenie.

Nasledujúce video sa poskytuje prehľad a predstavenie tém, ktoré partneri považujú za kľúčové:

Ako prvý krok v projekte vyzvali všetci partneri zúčastnených regionálnych / národných stakeholderov, aby pomohli vytvoriť spoločný obraz o aktuálnej situácii – o silných a slabých stránkach, príležitostiach a hrozbách a o tom, čo môže byť považované za príklad dobrej praxe. V druhom kroku môžu partneri tieto poznatky zdieľať a vzájomne sa od seba učiť o možnostiach zlepšovania v týchto oblastiach:

  • Relevantné postupy (stratégie a programy financovania) pre klastre a/alebo digitálnu transformáciu.
  • Podpora spoločností / členov klastra pri digitálnej transformácii.
  • Podpora pre manažment klastrov alebo podobné organizácie
  • Koordinácia a interakcia hlavných aktérov inovačného ekosystému, ako sú tvorcovia politík, manažéri klastrov a ďalší poskytovatelia inovačných služieb, zástupcovia podnikateľskej a vedeckej komunity.
  • Aktivity klastrov na podporu digitálnej transformácie.

 

Partneri predstavili jednotlivé SWOT analýzy a diskutovali o ich výsledkoch na projektovom stretnutí  v Rakúsku 3. marca 2020. Diskutujúci sa zhodli v nasledovnom:

  • Pre všetky partnerské regióny / krajiny je digitálna transformácia na poprednom mieste agendy  
  • Hlavnými výzvami sú udržanie a rozvoj kvalifikovanej pracovnej sily, zvyšovanie povedomia o výhodách digitálnych technológií a nových obchodných modeloch, najmä v malých spoločnostiach.
  • Široká škála nástrojov financovania a podporných služieb pre digitálnu transformáciu je rozdrobená
  • Rastie význam centier digitálnej inovácie ako nových partnerov v inovačnom ekosystéme.

Zároveň diskusia ukázala aj nasledujúce odlišnosti:

  • Vo všeobecnosti kultúra spolupráce, najmä medzi súkromnými a verejnými aktérmi a tvorcami politík
  • Pojem „klaster“ spôsobuje zmätok, v rôznych európskych krajinách je chápaný  rôznymi spôsobmi; používanie rovnakého slova pre rôzne veci (aglomerácia, obchodné konzorcium, inovačný ekosystém atď.)
  • Úroveň klastrovej politiky sa výrazne líši v jednotlivých partnerských regiónoch / krajinách. V niektorých vôbec neexistuje, naopak v niektorých tvorí jadro hospodárskej alebo inovačnej politiky. To isté platí pre klastrových manažérov.