Platobný systém e-shopov

Platobné možnosti pre e-shopy sú dnes veľmi bohaté. Umožňujú prispôsobiť si platby potrebám konkrétneho e-shopu. V základe rozlišujeme niekoľko typov platobných možností:

  1. Platba na dobierku – e-shopmi najmenej, ale u zákazníkov najviac obľúbený spôsob platby. Dobierka je stále dominantný spôsob platby v stredoeurópskom regióne. V aktuálnej situácii množstvo e-shopov túto možnosť zrušilo, a niektorí dopravcovia tiež.
  2. Platba prevodom na účet – klasický prevod je dnes vďaka rôznym online platobným bránam na ústupe, niektoré e-shopy ho ale stále vo veľkej miere využívajú. Odporúčam ho hlavne v prípade, ak máte konzervatívnu cieľovú skupinu, prípadne vekovú skupinu, ktorá takýto spôsob preferuje.
  3. Platba v hotovosti/kartou na pobočke – v prípade kamennej prevádzky je toto jedna z možností platby, ktorú e-shopy vedia ponúknuť tiež. Odporúčam v prípade, ak takúto možnosť máte, môže to slúžiť ako prvok dôveryhodnosti e-shopu.
  4. Platba kartou – aktuálne najrozšírenejší a do budúcnosti určite viac a viac dominantný spôsob platby. Na CZ/SK trhu pôsobí niekoľko platobných brán, z ktorých si môže každý vybrať na základe podmienok.

Pri online platobných bránach je potrebné vedieť niekoľko základných rozdielov vo fungovaní, kde vznikajú aj najčastejšie nedorozumenia. Online platobná brána totiž môže fungovať v niekoľkých variantoch:

  • Virtuálna peňaženka – pri tomto type online platobnej brány peniaze ostávajú na účte danej platobnej brány a vyplácate si ich odtiaľ v dohodnutých intervaloch. Toto je najčastejší typ platobnej brány na trhu.
  • Priama platba kartou – pri tomto type platobnej brány máte platbu kartou priamo integrovanú na bankový účet a peniaze tak neostávajú v „medzikroku“, ale idú priamo na firemný účet. Typický príklad je napr. CardPay platba od Tatrabanky.

Najpoužívanejšie platobné brány v našom online priestore sú tieto:

  1. GOPAY – česká platobná brána, poskytuje množstvo platobných možností a funguje ako klasická virtuálna peňaženka.
  2. BARION – maďarská platobná brána, využíva ju aktuálne viac ako 1 milión používateľov, funguje ako klasická virtuálna peňaženka, výhodou sú zaujímavé poplatky aj pre začínajúce e-shopy.
  3. TrustPay – slovenská platobná brána s európskym dosahom, klasická virtuálna peňaženka.
  4. Besteron – špecifická platobná brána kombinujúca virtuálnu peňaženku s priamou platbou na účet. Výhodou je možnosť nastaviť si rôzne spôsoby fungovania platieb, nevýhodou náročnejší proces schválenia e-shopu.
  5. Stripe – na SK trhu od minulého roku, online platobná brána s pozadím veľkého amerického startupu, zaujímavé poplatky aj pre začínajúce e-shopy a predovšetkým online platba kartou, čo zatiaľ v rámci platobných brán nie je bežná vec.
  6. GP WebPay - platobná brána akceptuje väčšinu svetových platobných kariet, Google a Apple Pay (pripravujeme) a elektronickú peňaženku. Brána je k dispozícii v 19 jazykových verziách, prijíma 7 mien a je plne responzívna.
  7. Platobné brány jednotlivých bánk – individuálne podľa konkrétnej banky.

Autor: Analytik, konzultant a obchodník, ktorý sa už viac ako 10 rokov venuje digitálu so zameraním na biznis plány klientov. Pomáha klientom s ich riešeniami na mieru, firemnými prezentáciami, produktovými webmi, e-shopmi a propagáciou projektov.

Ďalšie články z oblasti online podnikanie :