Svet biznisu ovládajú mocné rodinné dynastie

Najväčšie rodinné biznis dynastie sa nachádzajú v rebríčku Global Family Business Index. Zostavuje ho poradenská spoločnosť EY v spolupráci s univerzitou v švajčiarskom St. Gallene.

Index zhromažďuje 500 najväčších rodinných firiem podľa obratu a, navyše, miesto v ňom si nájdu len podniky, ktoré majú na čele už minimálne druhú generáciu rodinných príslušníkov. Keď sa pozrieme bližšie na štatutárne orgány a vedúci manažment, jednoznačným faktom je malý podiel žien, len štyri percentá týchto firiem majú pri kormidle nežné pohlavie.

Päťstovka podnikov je rozmiestnená po svete nerovnomerne. Dominujú hlavne na starom kontinente, Európa je domovom pre 230 top rodinných biznisov. V Severnej Amerike sa nachádza 150 firiem, v Ázii 94, v Južnej Amerike 20, v Afrike sídlia štyri a v Oceánii dve.

Jasným víťazom „rodinného rebríčka“ je americká firma Wal-Mart patriaca rodine Waltonovcov, nasleduje automobilka Volkswagen pod patronátom rodiny Porsche a americký holding Berkshire Hathaway, ktorý ovláda úspešný investor Warren Buffet.

O mnohých firmách ste možno ani netušili, že ich podstata spočíva v rodinnom vlastníctve. Pozrite si krajiny, kde sa tieto megaveľké rodinné firmy nachádzajú v najväčšom počte.

Nemecko

V krajine sídli 79 top rodinných podnikov. K týmto spoločnostiam patria už spomínané automobilky ako Volkswagen, BMW a Porsche. V rebríčku si našli miesto aj u nás známe a populárne spoločnosti ako Metro, Continental, Henkel, Oetker, DM Drogerie Markt, Deichmann, Axel Springer, Hornbach, Jungheinrich a C&A Mode.

Francúzsko

V rebríčku sa umiestnilo 28 francúzskych podnikov. Najväčší je Groupe Auchan, ktorý kontroluje rodina Mulliezovcov a hlavným podnikateľským záujmom je retail. Umiestnili sa tu aj veľmi známe spoločnosti, ktoré sa venujú móde a kozmetike L’Oréal, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, Chanel, Hermes či športový Decathlon.

Taliansko

Lídrom je holding Exor, ktorý kontroluje rodina Agneliovcov. Tento holding má pod palcom aj investície v automobilke Fiat Chrysler, Ferrari, futbalovom klube Juventus, alebo aj v mienkotvornom magazíne The Economist. Rodina Benetton zase velí holdingu Edizione. Hoci vyrástli na módnom biznise a patrí pod nich United Colors of Benetton alebo značka Sisley, teraz podnikajú v ďalších sektoroch, ako je rýchle občerstvenie, poľnohospodárstvo, infraštruktúra a nehnuteľnosti.

Švajčiarsko

Švajčiarskou jednotkou je Gunvor, spoločnosť pôsobiaca v oblasti obchodu, dopravy, skladovania a optimalizácie ropných a iných energetických produktov, ako aj investícií do ropných terminálov a prístavných zariadení. Vo Švajčiarsku má sídlo aj farmaceutická spoločnosť Roche Holding (rodina Hoffmannovcov a Oeriovcov) alebo transportná firma Kuehne+Nagel (rodina Kuehne).

Rusko

Tu kraľuje konglomerát Sistema, ktorý vlastní oligarcha Vladimir Jevtušenko. Druhé miesto patrí Novolipeckému metalurgickému závodu, na čele ktorého je magnát Vladimir Lisin. Rodina kontroverzného Olega Deripasku, nazývaného aj „hliníkový kráľ“, má v rukách Rusal, ktorý je zameraný na ťažbu a výrobu práve tohto kovu.

India

Holding Reliance Industries je najväčším indickým exportérom, jeho biznis obsahuje všetko možné od energetiky, textilu, až po telekomunikácie a retail. Podnikanie vedie už druhá generácia rodiny Ambaniovcov. Za holdingom Tata Group stojí prominentná rodina Tata. Za 150 rokov existencie sa jej záujmy rozšírili na automobily (Tata Motors, Jaguar Land Rover), telekomunikácie, softvér, cestovný ruch alebo kovopriemysel. Tata Consultancy Services ponúka napríklad outsourcingové služby po celom svete a ku klientom patria aj General Motors alebo Citigroup.

Čína

Rebríčku kraľuje developer Sü Ťia-jin so svojou spoločnosťou Evergrande Group. Konglomerát na druhej priečke Amer International Group sa orientuje najmä na high-tech priemysel. Tretia Midea sa zase vypracovala medzi najväčších výrobcov spotrebičov.

USA

Lídrom rodinných firiem je Wal-Mart (rodina Waltonovcov), ktorá podniká v maloobchode. Už desaťročia sa táto maloobchodná sieť považuje za významnú súčasť americkej kultúry a je aj obrovských zamestnávateľom – pracuje tu až 2,6 milióna zamestnancov. K zástupcom amerických rodinných impérií patria aj Ford Motor Company, Dell, Nike, 21st Century Fox, CBS, Estee Lauder, Amway, Ralph Lauren, Levi Strauss, News Balance alebo Mary Kay Holding.

(akb)