Inkubátor NPC: Pre mňa tá najcennejšia skúsenosť

Zoznam členov Inkubátora NPC v januári 2020 rozšírila aj SOŇA VIDIEČANOVÁ. Jej vlastná značka dámskej spodnej bielizne créeme slávi úspech. Je skvelé, že sme jej mohli ponúknuť našu pomoc.

Robiť veci inak a začať vyrábať bielizeň z naturálnej organickej bavlny ju prinútila vlastná negatívna  zdravotná skúsenosť pri nosení syntetických materiálov. „Tak nejako začala moja myšlienka podnikania vznikať. Uvedomila som si, že svet nepotrebuje ďalšie produkty, svet potrebuje riešenia.“

SOŇA VIDIEČANOVÁ

  • členka Inkubátora NPC a zakladateľka créeme
  • študovala módny dizajn na Fakulte designu a umění Ladislava Sutnara a na VŠVU
  • v podnikaní dáva dôraz na cirkulárnu ekonomiku

„Je toho veľa, čo je lepšie prebrať s konzultantmi, či mentormi osobne. A v Inkubátore NPC som túto možnosť dostala. Ich pomoc je pre mňa v podnikaní asi to najcennejšie.“

CHCEŠ ZÍSKAŤ AJ TY ČLENSTVO V INKUBÁTORE? KLIKNI SEM A PRIHLÁS SA

Značka créeme uzrela svetlo sveta v lete 2017 a to hneď potom, ako sme vyhrali v súťaži Best sustainable brand v Prahe a absolvovali sme úspešnú crowdfundingovú kampaň, v ktorej nás podporilo 341 ľudí zo Slovenska a Česka. Vďaka nim sme totiž mohli začať s malosériovou výrobou naturálnej spodnej bielizne z organickej bavlny podľa vlastného dizajnu. Bolo by však namieste asi povedať, prečo som sa vôbec touto oblasťou začala zaoberať.

Zdravie ženy, recyklácia, konzumu hovorím nie

Predtým než som prišla do Bratislavy, som ešte ako študentka zažila silnú alergickú reakciu na syntetický materiál, s ktorým som pracovala počas mojej bakalárskej práce. To malo za následok, že mi lekári museli niekoľko týždňov podávať injekcie na uzdravenie. To mi doslova otvorilo oči, a začala som oveľa viac študovať do hĺbky materiály, textil aj iné komponenty podstatné na oblečení. Vtedy som zistila, že konvenčná bavlna sa pestuje s pesticídmi a vôbec nie v súlade s prírodou, a že práve organická bavlna je bez pesticídov a vyrastá prirodzene v béžovej a hnedej farebnosti, podobnej ľudskej pokožke. Rovnako, že aj dermatológovia, odporúčajú nosiť na citlivej pokožke len 100% bavlnu.

Preto sme sa rozhodli navrhnúť spodnú bielizeň zo 100% organickej bavlny a zapínanie či ostatné podstatné komponenty pri spodnej bielizni vyrábať z bezniklovej mosadze, ktorá sa skladá z medi a zinku, pričom meď je antibakteriálna a chráni zdravie ženy. Tak nejako začala moja myšlienka podnikania vznikať. V podnikaní dávam dôraz predovšetkým na cirkulárnu ekonomiku.

„Uvedomila som si, že svet nepotrebuje ďalšie produkty, svet potrebuje riešenia.“

Navrhujeme spodnú bielizeň podľa Cradle to Cradle konceptu, čo znamená, že nespájame syntetické materiály s prírodnými. Aby sa mohla po spätnom odbere recyklovať. Rovnako som si teraz počas koronakrízy a  karantény uvedomila, že užívať si veci je oveľa hodnotnejšie než ich materialisticky veľa vlastniť. Preto sme prišli tento rok s udržateľným balíčkom 8 kusov nohavičiek, kde sa pri každom nákupe automaticky odpočíta zľava 7%. Každej žene stačí mať aj tak 8 ks maximálne 10 kúskov na celý mesiac a teda aj rok, a vyhneme sa tak zbytočnému vysokému konzumu.

24312430_205372336674652_7852186560806025382_n.jpg

Najcennejšie pre moje podnikanie

Od začiatku roka 2017 som chodila na rôzne podujatia organizované Národným podnikateľským centrom spojené s podnikaním, aby som viac pochopila ako to všetko funguje. Absolvovala som podujatia zamerané na účtovníctvo, online marketing či ekologický biznis. Tu som sa dozvedela o Inkubátore NPC. Myšlienka pomoci podnikateľom v ťažkých začiatkoch sa mi zdala natoľko sympatická, že som sa prihlásila na zverejnenú výzvu. Môj projekt sa komisii veľmi zapáčil. Inkubátor je dnes už skoro rok mojím kancelárskym priestorom. Okrem priestoru som získala aj skvelého mentora, Imricha Kovaľa, s ktorým pracujeme na zvyšovaní povedomia značky créeme.

Veľmi podstatná je pre mňa možnosť diskutovať o veciach osobne s mentorom či konzultantom. A v Inkubátore NPC som túto možnosť dostala. Ich pomoc je pre mňa v podnikaní asi to najcennejšie. Svoje členstvo v Inkubátore NPC určite odporúčam každému začiatočníkovi v podnikaní. Pretože zdieľanie informácii od skúseného podnikateľa sú na nezaplatenie a Národné podnikateľské centrum má naozaj veľkú ponuku odborníkov z najrôznejších oblastí, ktorí dokážu pomôcť.

Inkubátor má aktuálne otvorenú výzvu na fyzické ale aj virtuálne členstvo.

Ak sa chceš prihlásiť na fyzické členstvo, klikni SEM.

Pre prihlásenie sa na virtuálne členstvo klikni SEM.