Inkubátor NPC: Miesto, kde môžeme rozvíjať náš nápad

Projekt „Šumné“ ponúka nielen štýlové ale aj umné a ekologické obliekanie, s ktorým môže byť každá žena vždy výnimočná, bez vysokých výdavkov za oblečenie a preplnených skríň.

Medzi úspešných členov Inkubátora NPC môžeme s určitosťou zaradiť DOMINIKU s EVKOU z projektu Šumné, v ktorom prenajímajú kvalitné a štýlové oblečenie od slovenských dizajnérov a dizajnérok a z verejných či firemných zbierok s cieľom ochrany životného prostredia a znižovania uhlíkovej stopy módneho priemyslu. Už skoro rok tvoria neodmysliteľnú súčasť nášho podnikateľského inkubátora. Ako prišli na túto skvelú myšlienku a čo ich priviedlo k nám?

DOMINIKA HORŇÁKOVÁ a EVKA GONDOVÁ

  • členky Inkubátora NPC a zakladateľky Šumné – Knižnica oblečenia
  • Dominika sa v súkromí venuje cirkulárnej ekonomike, je veľká minimalistka a pokúša sa o bezodpadový spôsob života
  • Evka sa o udržateľnú módu zaujíma už od svojho štúdia v Škandinávii, kde si vyskúšala minimalizmus, SWAP-y, aj možnosť prenájmu oblečenia

„Čo nás na ponuke Inkubátora hneď zaujalo, bola možnosť získať kancelárske priestory vo vychytenej lokalite na tímové stretnutia a pracovné stretnutia, ktoré sme už po roku práce z domu a kaviarní potrebovali ako soľ.“

CHCEŠ ZÍSKAŤ AJ TY ČLENSTVO V INKUBÁTORE? KLIKNI SEM A PRIHLÁS SA

Ako sa začal príbeh Šumné

Príbeh Šumné sa začal písať v apríli 2019, pri príležitosti Fashion Revolution Week, počas ktorého si každoročne pripomíname výročie obrovskej tragédie spôsobenej fast fashion – zrútenie fabriky na výrobu oblečenia v Bangladéši, kde zahynulo viac ako 1130 ľudí.

Už niekoľko rokov sme sa snažili obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo „ono“. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Vtedy sme začali viac pokukovať po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion, no keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť. Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš šatníkový problém.

„Čakali sme, kedy to príde na Slovensko, ale nechodilo, a tak sme sa ho rozhodli priniesť my dve.“

Proces prenájmu je veľmi jednoduchý – naše zákazníčky si na webovej stránke www.sumne.sk vyhliadnu šumný kúsok podľa svojich predstáv, zvolia si počet dní, na koľko si ho chcú požičať, oblečenie si vyzdvihnú, alebo im ho doručíme a môžu ho nosiť. Keď sa im kúsok zunuje, jednoducho ho vrátia a môžu si vybrať ďalší zaujímavý model. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi. Oblečenie teda týmto spôsobom ponúkame ako službu, nie ako produkt, ako sme bežne zvyknutí z obchodov a nákupných centier.

Bez Inkubátora by to nešlo

Otvorené výzvy NPC sme už dlhšiu dobu ostro sledovali, keďže sa nám páčili rôzne druhy pomoci, ktoré sme vďaka centru mohli čerpať. Čo nás na ponuke Inkubátora hneď zaujalo, bola možnosť získať kancelárske priestory vo vychytenej lokalite na tímové stretnutia a pracovné stretnutia, ktoré sme už po roku práce z domu a kaviarní potrebovali ako soľ. Čo sme ale nečakali, bol taktiež objem podpory, ktorý sme ako bonus v rámci Inkubátora získali.

Všetci, ktorí v projekte Inkubátora pracujú, sú nesmierne príjemní, profesionálni a ochotní pomôcť, skrátka vyjsť človeku v ústrety. Máme k dispozícii štedrý objem hodín s mentormi podľa vlastného výberu, ktorí nám pomáhajú prekonávať výzvy nášho začínajúceho podnikania ako aj rozšíriť obzory toho, čo je možné. Pokiaľ hľadáme mentora v oblasti, ktorú zatiaľ Inkubátor nemá pokrytú, nič sa nedeje – tohto nám ako zázrakom vždy nájdu. A to sme ešte nespomenuli školenia a webináre s expertmi vo svojej oblasti, ktoré sme mohli navštevovať prezenčne, a tak sa stretnúť so začínajúcimi podnikateľmi z iných projektov. Počas pandémie ich môžeme  sledovať z pohodlia domova, čo nám veľmi vyhovuje.

Sme veľmi vďačné za príležitosť, ktorú sme vďaka SBA a Inkubátoru NPC získali. Ak je na Slovensku program, ktorý zásadným spôsobom a dlhodobo pomáha začínajúcim podnikom, je to určite Inkubátor v NPC.

Ak ťa zaujal príbeh a chceš si prečítať viac inšpirácií a článkov o členoch Inkubátora NPC, klikni TU.  

Inkubátor je tu aj pre teba a tvoje podnikanie. Ak sa chceš prihlásiť na fyzické členstvo, klikni SEM. Pre prihlásenie sa na virtuálne členstvo klikni SEM.