DNA ERA je slovenský startup, ktorý prináša jedinečnú možnosť spoznať svoje gény, a tým prevziať kontrolu nad svojím zdravím. Prečítaj si viac o tomto startupe či to, ako vníma program podnikateľského inkubátora spoluzakladateľka DNA ERA, MICHAELA ŠIŠKOVÁ.

Celý tím DNA ERA tvoria Slováci, mladí ľudia z prostredia genetiky, matematiky, informatiky a biznisu. K založeniu firmy ich viedla túžba po zdravšom Slovensku. Sme radi, že takí šikovní mladí ľudia tvoria súčasť nášho Inkubátora NPC. Prečítaj si viac o tomto startupe či to, ako spoluzakladateľka DNA ERA - MICHAELA ŠIŠKOVÁ - vníma program podnikateľského inkubátora. 

MICHAELA ŠIŠKOVÁ

  • členka Inkubátora NPC s unikátnym projektom analýzy DNA
  • spoluzakladateľka spoločnosti DNA ERA s titulom Začínajúca podnikateľka roka 2019
  • vyštudovaná genetička, ktorá sa vďaka tomuto startupu úspešne zaradila do rebríčka Forbes 30 pod 30

„Inkubátor nám doposiaľ priniesol veľa kontaktov a rozšíril tak dôležitý network. Je veľmi fajn stretávať sa a pracovať s aktívnymi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné zanietenie a riešia podobné problémy a úskalia podnikania.“

CHCEŠ ZÍSKAŤ AJ TY ČLENSTVO V INKUBÁTORE? KLIKNI SEM A PRIHLÁS SA 

Pretože som vždy chcela pomáhať ľudom, po absolvovaní strednej školy som sa rozhodla skúsiť štúdium medicíny, čo však nevyšlo úplne podľa mojich predstáv. Alternatívou sa mi stala genetika na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Tú som si zamilovala. Počas štúdia a práci v laboratóriu SAV som si uvedomovala, akú nezastupiteľnú úlohu zohráva genetika v modernom zdravotníctve. Hoci žijeme v 21. storočí, aj dnes ľudia umierajú stále zbytočne. Zdravotné problémy často vznikajú z nedostatočnej prevencie a neskorej diagnostiky. Pri vývoji niektorých ochorení zohráva genetika dôležitú úlohu. Pochopenie našich génov nám umožňuje zamerať sa na rizikové oblasti nášho zdravia a pomáha nám predchádzať chorobe alebo aspoň nájsť problém v počiatočných štádiách, čo výrazne zvyšuje šance na úspešnú liečbu. 

Prvá myšlienka projektu vznikla už na vysokej škole, kedy sme sa počas prednášky rozprávali o tom, čo všetko sa dá z DNA zistiť a ako takáto vedomosť vie ovplyvniť pohľad na zdravie a život celkovo. Nadchlo ma to natoľko, že som sa rozhodla vyhľadať takúto službu sama pre seba a svoju analýzu. Po dlhom hľadaní som prišla nato, že kým v USA existujú desiatky takýchto testov, na Slovensku ani jeden. Objednala som si daný test domov, zaslala som ho ďalej na analýzu a čakala som, čo všetko sa dozviem. Vtedy mi prebleslo hlavou, prečo by niečo také nemohli využiť aj ostatní jednoducho, zrozumiteľne v slovenskom jazyku? Prečo tu taká služba ešte nie je? Spolu sme sa s Jakubom, ktorý je dnes už mojim manželom, rozprávali o tom, aké je to zaujímavé, že vďaka dlhoročným štúdiám a výskumným tímom vedcov z celého sveta si dnes môžeme dať „prečítať“ svoju DNA z malej vzorky slín. Tu niekde sa zrodila naša spoločná myšlienka založenia startupu DNA ERA.

V skratke, DNA ERA prináša unikátny spôsob testovania, ktorý odhalí náchylnosť k chorobám, ale aj poradí, koľko kávy je zdravé piť a aké cvičenie je pre človeka najvhodnejšie. Podrobná správa z analýzy hodnotí genetické riziko viac ako 80 ochorení. Okrem toho je v nej každé ochorenie podrobne vysvetlené. Správa informuje, čo dané ochorenie znamená, ako často sa vyskytuje v populácii, aká je genetika za ním, ale napríklad aj to, čo robiť v rámci prevencie. Prebieha to tak, že skúmavku so vzorkou slín posielame do certifikovaného laboratória v Nemecku, kde je z nej izolovaná DNA. Prostredníctvom najmodernejších vedeckých technológií sú analyzované jednotlivé nukleotidové polymorfizmy v DNA. Výstupným materiálom z laboratória sú takzvané raw dáta, pod ktorými si môžeme obrazne predstaviť tabuľku plnú čísel a písmen. V našom tíme sme vyvinuli na spracovanie raw dát svoj vlastný softvér, ktorý ich dokáže vyhodnotiť. Softvér bol pripravovaný na základe kvalitných vedeckých štúdií a databáz tímom genetikov, molekulárnych biológov a informatikov. Údaje poskytujú obrovské množstvo informácií, ktoré vďaka dlhoročným vedeckým štúdiám vytvárajú obraz o genetickej predispozícii vzniku rôznych ochorení. Identifikácia markerov, ktoré zvyšujú riziko, neznamená, že ochorenie máte, prípadne, že ho dostanete. Je to príležitosť na prevenciu, ešte predtým, ako sa objavia prvé príznaky. 

Rozbehnúť však takéto podnikanie je veľmi náročné. Museli sme si stanoviť priority a zvážiť všetky možné riziká. Jedným z našich mnoho cieľov bolo získať odborníkov, ktorí nám poradia ako na úspešné podnikanie. Minulý rok sme sa preto rozhodli uchádzať o členstvo v Inkubátore NPC. Podarilo sa. Získali sme kancelárske priestory v podnikateľskom inkubátore i svojho mentora. Ako významnú pridanú hodnotu vnímame možnosť konzultácií, ktoré momentálne využívame pri tvorbe grafiky a nášho webu. Inkubátor nám doposiaľ priniesol veľa kontaktov a rozšíril tak dôležitý network. Je veľmi fajn stretávať sa a pracovať s aktívnymi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné zanietenie a riešia podobné problémy a úskalia podnikania. Inkubátor využívame naplno, najmä jeho priestory, či už na každodennú prácu, ale aj na pracovné stretnutia. Projekt Národného podnikateľského centra a špeciálne Inkubátor NPC odporúčame všetkým začínajúcim podnikateľom, ktorí majú chuť skúsiť niečo nové a získať cenné rady a skúsenosti odborníkov. 

Inšpiratívne, čo povieš? Prečítaj si kto ďalší je v Inkubátore NPC: Peter Filo, Zdenka Havettová, Alenka Horváthová, Mariana Ježíková

Ak sme ťa presvedčili, prihlás sa do 30.4.2020 na fyzické členstvo TU a virtuálne členstvo TU.