Elektronické podpisovanie dokumentov – toto sú najväčšie výhody pre vás

Aj pri komunikácii s Národným podnikateľským centrom (NPC) môžete už dlhšiu dobu používať elektronické podpisovanie dokumentov tzv. KEP-om. Je to rýchla a bezpečná alternatíva, ktorej výhody sme docenili možno až počas pandémie.

Pri prihlasovaní na podujatia, alebo pri využívaní iných služieb Národného podnikateľského centra  (napríklad 10 hodín bezplatných konzultácií s odborníkom) môžete na podpisovanie potrebných dokumentov využiť kvalifikovaný elektronický podpis – tzv. KEP. Stačí ak máte občiansky preukaz s čipom, čítačku kariet a pripojenie na internet. 

Je to plnohodnotná alternatíva ku klasickému podpisovaniu na papieri, ale oproti nemu má viacero výhod. Tie ocenia obe strany.

Výhody podpisovania KEP-om:

  • Rýchlosť – skráti sa čas do začiatku čerpania služieb NPC
  • Šetrí váš čas – nemusíte ísť na poštu a čakať v rade
  • Šetrí výdavky – neplatíte poštovné, kuriérovi, za obálky, za papier
  • Dostupnosť – elektronicky môžete podpisovať všade tam, kde je internet
  • Efektivita – výhodné riešenie pre obe strany
  • Vaša bezpečnosť – vyhnete sa možnosti nakaziť sa Covidom
  • Eco-friendly – vyhnete sa tlačeniu dokumentov, šetríte životné prostredie
  • Univerzálne využitie – elektronicky môžete komunikovať nielen s NPC, ale aj s ďalšími štátnymi inštitúciami. Z pohodlia domova si môžete vybaviť takmer všetko. Podať daňové priznanie, získať rôzne potrebné výpisy (z obchodného registra, zo živnostenského registra, výpis a odpis z registra trestov, výpis z listu vlastníctva), komunikovať s vašou zdravotnou poisťovňou, sociálnou poisťovňou... O výhodách elektronickej komunikácie so štátom sa viac dozviete v krátkom videu TU.

Používanie elektronického podpisu nie je vôbec zložité. Vytvorili sme pre vás jednoduché návody, ktoré vás krok po kroku dovedú k elektronickému podpisovaniu dokumentov potrebných pre využívanie služieb NPC. Podpisovať môžete na niektorej z certifikovaných podpisových platforiem, napr. slovensko.sk, disig.sk.

Stiahnite si:

Návod na inštaláciu čítačky OP pre KEP

Návod na používanie KEP

Pre komunikáciu s NPC môžete na KEP používať aj aplikáciu Acrobat Reader DC. Stiahnite si návod na jej používanie:

PDF návod,

Video návod