Aj vďaka SBA je v 50-ke schopná adaptovať sa a podnikať

Martina Valachová vedie svoju agentúru, založila Inštitút Trvalého Rozvoja 40plus, cez prvú vlnu korony napísala knihu, nahráva podcast ODZNOVA – Praktický sprievodca životom, pre ľudí v najlepších rokoch.

Svojimi aktivitami pomáhate ľuďom po 40-ke s podnikaním, alebo pri uplatnení sa na pracovnom trhu. Otvorene pri tom hovoríte o existujúcej vekovej diskriminácii. Prečo? 

Pretože veľkú časť života som pôsobila v manažmentoch firiem aj na vyšších pozíciách, a s vekovou diskrimináciou som sa stretávala čoraz častejšie. Jednoducho vám povedia, že o takéto ročníky nie je záujem. A povedia vám to celkom otvorene. Je to skrátka tak. Preto som si povedala, že skúsim ponúknuť svoje služby v rámci mojej agentúry JUICY. Som spoluzakladateľkou Inštitútu trvalého rozvoja 40PLUS, a pretože som sa chcela venovať aj odstráneniu diskriminácie 40+ ľudí v práci, spustila som online magazín 40plus.sk. Práve tieto projekty boli vyústením zistenia, že ľudia po 40-ke (najmä 45+) nie sú na pracovnom trhu veľmi žiadaní. V rámci inštitútu sa s ďalšími spolupracovníkmi snažíme smerom k širokej verejnosti komunikovať myšlienku diverzity v tímoch. Pretože niekto to nahlas povedať musí. Keď sa budeme tváriť, že problém vekovej diskriminácie neexistuje, tak sa ho nikdy nezbavíme.

Kedy ste objavili možnosti vzdelávania sa v rámci Slovak Business Agency?

To, že som sa uchádzala o dlhodobé poradenstvo bola aj nebola náhoda. Na to, aby som vedela poskytovať služby v rámci online marketingu, som sa potrebovala dovzdelať. Nabrať skúsenosti z praxe od ľudí, ktorí sa v tejto oblasti pohybujú. Bola som „stará škola“, potrebovala som sa naučiť nové, moderné postupy. Využila som preto SBA a mala som šťastie na kvalitného konzultanta. Preto služby SBA odporúčam každému pri začiatkoch podnikania, ale aj podnikateľom pre rozvoj ich zručností. Naozaj, nikdy nie je neskoro!

„Keď sa budeme tváriť, že problém vekovej diskriminácie neexistuje, tak sa ho nikdy nezbavíme.“

MV4 (1).png

Ako zasiahla koronakríza vás a vaše podnikanie?

Počas prvej vlny sa všetko zastavilo, prípadne presúvalo do online priestoru. Podnikatelia potrebovali konzultovať a vďaka tomu som mala klientov a zákazky aj vtedy, keď ostatné veci stáli. Som konzultantkou najmä na oblasť content marketingu a tak ma SBA podržalo takpovediac dvakrát. Prvýkrát na začiatku môjho podnikania a druhýkrát práve počas korony.

Pripravujete aj podcasty. Čo vás k tomu viedlo?

Podcasty sú najmä doménou mladých. Zatiaľ. Ja som si povedala, že ľudia v najlepších rokoch síce chvíľu otáľajú, kým naskočia na novú vlnu, ale potom to ide rýchlo. Podobne to bolo najprv so sociálnymi sieťami. A teraz tam nie je problém stretnúť aj seniora. Myslím si, že aj podcasty budú mať podobný osud. Ľudia začínajú hľadať cielené informácie, ktoré im podcasty dajú. Navyše sa nimi dá výborne vyplniť „hluchý“ čas pri šoférovaní, upratovaní, či iných činnostiach. A nové podnety môžu vyvolať nové, aj podnikateľské nápady. Mňa veľmi teší, že podcast ODZNOVA – Praktický sprievodca životom je rozmanitý a počúvajú ho ľudia po 40-ke, ale aj mladší. Mnohé témy sú totiž univerzálne.

Na podnikanie treba informácie, nápad a zdroje. Vy o peniazoch píšete v knihe Kam miznú vaše peniaze, ktorú ste napísali práve počas prvej vlny koronakrízy. Čo vás inšpirovalo?

Bola to vlastne náhoda. Ak by neprišla koronakríza, ktorá spomalila naše rýchle životy, nikdy by som ju nenapísala. Každý si v nej nájde niečo. Kniha je plná návodov, verím, že mnohým pomôže. Jej ústrednou myšlienkou je moje životné heslo: Výška vašej rezervy je miera vašej slobody. Ak ju totiž máte, lepšie a ľahšie sa rozhodujete. Nie ste tlačení. Nemusíte zobrať akúkoľvek prácu. A keď dostanete dobrý nápad, tak môžete začať napríklad aj podnikať. Ja som začala pred vyše tromi rokmi a veľa z toho čo dnes robím, je aj vďaka tomu, že som našla odbornú pomoc v SBA. Odporúčam každému.