• 16. mája 2025
  • Tlačové správy

Zelené financovanie ako kľúč k udržateľnému a konkurencieschopnému biznisu

Prechod na zelené a obehové hospodárstvo si vyžaduje nemalé investície – najmä do nových technológií, zmien procesov, inovácií či infraštruktúry. A práve tu sa naskytuje najčastejšia prekážka: nedostatok dostupného financovania, ktoré by dokázalo podporiť túto transformačnú cestu a iniciatívu. Motivácia nechýba, keďže ekologické inovácie sú nielen prospešné pre planétu, ale aj pre podnikateľskú výkonnosť a konkurencieschopnosť na trhu.


Dôležitosť prechodu na obehové hospodárstvo

Obehové hospodárstvo je model, ktorý sa zameriava na šetrenie zdrojov, ich efektívne využívanie a maximalizáciu hodnoty produktov, materiálov a zdrojov počas ich životného cyklu. Podľa údajov Európskej komisie predstavuje cirkulárna ekonomika významný potenciál pre znižovanie uhlíkovej stopy, keďže až 45 % emisií skleníkových plynov je spojených s výrobou a využívaním produktov a materiálov. 

Zároveň podľa štúdie Ellen MacArthur Foundation môže prechod na obehové hospodárstvo do roku 2030 vytvoriť až 700 000 nových pracovných miest v EÚ a zvýšiť HDP o 0,5 % ročne. To znamená nielen environmentálne, ale aj značné ekonomické benefity. 

Prechod na obehové hospodárstvo nie je len trend, je to strategická príležitosť najmä pre malé a stredné podniky, predovšetkým pre znižovanie nákladov a závislosti od surovín/energií, prístup na nové trhy, zabezpečenie odolnosti a inovačného potenciálu.


Odborné podujatie: Ako financovať zelené projekty v mojej firme?

Téma “zeleného” financovania bola aj hlavnou náplňou odborného online podujatia organizovaného Slovak Business Agency (SBA) v rámci národného projektu Horizontálna podpora malého a stredného podnikania. Cieľom bolo poskytnúť podnikateľom prehľad o tom, kde a ako môžu získať financovanie pre zelené projekty a obehovú transformáciu.

Účastníci sa dozvedeli o dvoch hlavných formách financovania od odborníkov z praxe:

  1. Verejné financovanie, tvorené eurofondami, štátnym rozpočtom SR. Možnosťami sú granty a dotácie, ktorých proces podania môže byť časovo náročný a zložitý.
  2. Súkromné financovanie – napríklad zelené pôžičky, preklenovacie úvery pri grantových schémach či úvery s grantovou zložkou, kde je časť financovania nenávratná.


Rola bánk

Bankový sektor hrá čoraz väčšiu úlohu v podpore udržateľného podnikania. Ako uviedol lektor PhDr. Peter Vaňo, MBA, banky dnes kladú dôraz na implementáciu ESG princípov pri poskytovaní úverov. 

Zdôraznili aj podmienky, ktoré banky vyžadujú pri poskytnutí zelených pôžičiek, a tiež rôzne príklady z praxe. Zelené pôžičky ponúkajú často výhodnejšie úrokové sadzby či dlhšie lehoty splatnosti za predpokladu, že projekt prispieva k environmentálnym cieľom (napr. zníženie emisií, energetická efektívnosť, využitie obnoviteľných zdrojov, zníženie skládkovania).


Praktický pohľad na grantové výzvy a proces

Účastníci podujatia ocenili aj praktické informácie od lektora Ing. Martina Kertesa, odborníka na eurofondy a štátnu pomoc, ktorý predstavil konkrétne výzvy a celý proces žiadania o grant. Kládol dôraz na najčastejšie chyby pri podávaní žiadosti a menovali sa konkrétne príklady výziev (napr. s cieľom o energetickú efektívnosť).


Prečo zelené financovanie nesmie ostať na okraji záujmu

Podpora podnikateľov pri prechode na udržateľné formy podnikania už nie je iba morálnou povinnosťou. Stáva sa konkurenčnou výhodou a nevyhnutnou podmienkou dlhodobej životaschopnosti firiem aj vzhľadom na aktuálnu a plánovanú legislatívu. 

Zelené financovanie pomáha prekonať počiatočné investičné bariéry a zabezpečuje, že zelený projekt sa neskončí iba pri dobrom úmysle. Je nástrojom, ktorý môže posunúť slovenských malých a stredných podnikateľov bližšie k cieľom klimatickej neutrality, obehového hospodárstva a ekonomickej odolnosti v priestore EÚ. Je preto dôležité nielen rozvíjať samotné nástroje podpory, ale aj zvyšovať povedomie podnikateľov o ich existencii, využiteľnosti a výhodách, o čo sa snažíme aj v Slovak Business Agency napríklad prostredníctvom zriadenia kontaktného bodu pre obehové hospodárstvo (circular@sbagency.sk).