Inkubátor NPC: „Vesmírni smetiari“ svojim projektom chcú upratať orbitu

Keď si človek chce plniť sny, nemal by sa nijako obmedzovať. Pozoruhodným startupom je aj projekt Tomáša Baloga a jeho kamarátov. Partia nadšencov sa nebojí snívať. A to vo veľkom. Rozhodli sa spoločnými silami upratať vesmírny odpad. Ako startupisti, to však nemajú vôbec ľahké. Okrem financií im chýbajú aj skúsenosti v biznisovom svete. Chalani nezaspali na vavrínoch a prihlásili sa s projektom do Inkubátora NPC, od ktorého očakávali predovšetkým pomoc s orientovaním sa v podnikateľskom prostredí.


TOMÁŠ BALOG

  • vesmírni smetiari v Inkubátore NPC s projektom Space scAvengers
  • Tomáš vyštudoval jadrovú a subjadrovú fyziku Univerzity Komenského v Bratislave, čo vygradovalo do doktorátu a postdoktorátu na Geothe-Universität vo Frankfurte nad Mohanom
  • je altruista, ktorý nechce stagnovať, ale napredovať

„Inkubátor nám priniesol veľa nových a veľmi vážených kontaktov, pomohol nám preklenúť prvotnú fázu, keď sme sa sami ešte v podnikateľskom svete hľadali.“

 

CHCEŠ ZÍSKAŤ AJ TY ČLENSTVO V INKUBÁTORE?

KLIKNI SEM A PRIHLÁS SA

 

Z nadšenca fyziky a astronómie po technologický startup

Už od malička som inklinoval k prírodným vedám a číslam. Celé to začalo, keď si môj starší brat zaobstaral encyklopédiu astronómie a spoločne sme si ju študovali. Keďže je odo mňa o 10 rokov starší, tak mi bol schopný vysvetľovať ako a na akých princípoch funguje príroda. Už na strednej škole mi bolo jasné, že fyzika je pre mňa to pravé, a preto som vysokoškolské štúdium venoval práve jej.

Po kľukatých životných cestách, ktoré nastali po ukončení štúdia, sa mi na konci roka 2020 ozval  kamarát Marek s tým, že dostal nápad na skvelý startup – čistenie orbity Zeme od technologického odpadu. Víziou bolo vybudovanie satelitu, ktorý sa napojí na nefunkčný satelit tak, aby sme dokázali ten starý a disfunkčný satelit odpratať niekam, kde nikomu nebude škodiť či zavadzať. K tejto myšlienke sa pripojil aj kamarát Mišo a spoločne sme tak dokázali pokryť oblasti aplikovanej fyziky, materiálového inžinierstva, systémového inžinierstva, vývoja softvéru, robotiky a manažmentu v hightech. Vytvorenie technologického startupu sa tak stalo našim spoločným cieľom. Stali sa z nás skrátka „vesmírni smetiari“ s projektom Space scAvengers.

Začiatkom roka 2021 sme zároveň natrafili na výzvu od Európskej Vesmírnej Agentúry (ESA) na podporu slovenských firiem pre zameranie sa na výskum a vývoj vo vesmírnom priemysle. Začali sme teda písať náš vlastný návrh na štúdiu realizovateľnosti takéhoto nápadu a projektu. Na podanie návrhu sme mali necelý mesiac a podmienkou bolo byť registrovaný v ESA systéme ako firma alebo organizácia. Bohužiaľ v danom období bola doba trvania registrácie firmy aj viac ako čas, ktorý nám ostával. Našťastie som majiteľom spoločnosti Strýco Berco s.r.o., hoci tá pôvodne vznikla za úplne iným účelom, no dnes podchytila vývoj v oblasti vesmírnych technológií. Po úspešnom získaní projektu teraz spolupracuje s ESA.

Ako sa však posunúť od štúdie k reálnym podnikateľským výstupom? Kde hľadať pomoc a možnosti rozvoja nie len seba ako osoby ale celej firmy a projektu? Mali sme síce skúsenosti s vedením projektov, či ľudí avšak doteraz to nebolo len v našich rukách a vytvorila sa nám nová starosť - potreba udržania nápadu nažive, jeho rozvoja a rozvoja celého startupu do formy, ktorá nakoniec bude komerčne úspešná.

Spolupráca s podnikateľským inkubátorom

„Vďaka skvelým odborníkom, ktorými SBA disponuje, sme doladili spôsob prezentovania sa, vytvorili konkrétny timeline projektu vhodný pre prezentáciu investorom a spustili aj marketingovo zameraný content.“

Inkubátor Národného podnikateľského centra a možnosť byť jeho súčasťou nám dávajú odpovede práve na tieto zásadné otázky. Po zverejnení výzvy sme sa prihlásili s projektom Space scAvengers do programu hlavne preto, aby sme získali čo najkvalitnejší mentoring v oblasti business plánovania, marketingu a hľadania potencionálnych investorov. Vďaka skvelým odborníkom, ktorými SBA disponuje, sme doladili spôsob prezentovania sa, vytvorili konkrétny timeline projektu vhodný pre prezentáciu investorom a spustili aj marketingovo zameraný content. V neposlednom rade si vážime možnosť mať kancelárske priestory a miesto na brainstorming, stretnutia s potencionálnymi investormi, či partnermi.

Inkubátor nám priniesol veľa nových a veľmi vážených kontaktov, pomohol nám preklenúť prvotnú fázu, keď sme sa sami ešte v podnikateľskom svete hľadali a neustále nám vďaka mentorom ukazuje cestu ako napredovať. Preto by sme projekt Inkubátor NPC radi odporúčali začínajúcim podnikateľom, pretože niekedy len chuť nestačí. Je dobre nechať si poradiť tými, ktorí najlepšie vedia.


O podnikaní a členstve v Inkubátore sme sa zhovárali aj s ďalšími jeho členmi TU

Inkubátor opäť otvára svoje brány novým projektom. Ak sa chceš prihlásiť na fyzické členstvo, klikni SEM, ak na virtuálne členstvo, klikni SEM.